اوضاع تجارت سیب-موز

اوضاع تجارت سیب-موز

تولیدو: واردات موز در شرایطی تا قبل از این ممنوع و مشروط به صادرات سیب بوده است که در 10 ماهه امسال بیش از 227 مییلون دلار موز وارد و 208 میلیون دلار سیب صادر گردیده است، اما اینکه تمام این واردات در مقابل صادرات انجام شده در ابهام قرار دارد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، موز در گروه (۲۷) کالایی با اولویت ارزی غیرفعال قرار گرفته و از شروع سال جاری ثبت سفارش و واردات آن ممنوع اعلام شد، با این وجود واردات موز متوقف نشده و همچنان در تمامی فروشگاه های سطح شهر عرضه می شد؛ چه برمبنای ثبت سفارش های قبلی و یا هر طریق دیگری که البته در ادامه واردات موز مشروط به صادرات سیب شد.

طی مدت اخیر قیمت موز در بازار بطور قابل توجهی رشد داشت و تا بیش از ۶۰ هزار تومان هم رسید که در این بین موضوع ممنوعیت واردات و واردات انحصاری این کالا باتوجه به شرایط تعریف شده مطرح بود، تا اینکه در نتیحه تصمیمات ستاد تنظیم بازار واردات موز آزاد شد.

بر این اساس در جلسه کارگروه ستاد تنظیم بازار در ارتباط با واردات موز در گمرکات مرزی و لزوم تعیین تکلیف آن، مجوز ترخیص موزهای وارده و دپو شده در گمرکات و محموله های آن به شرط تائید منشا ارز حاصل از صادرات سیب امسال و ثبت سفارش معتبر وزارت صمت صادر شد.

به عبارتی شرط واردات موز در مقابل صادرات سیب پابرجا بوده و وارد کنندگان می توانند باتوجه به شرایط تعیین شده نسبت به واردات این کالا اقدام نمایند.

واردات ۲۲۷ میلیون دلاری موز و صادرات ۲۰۸ میلیون دلار سیب

بررسی وضعیت تجارت این دو کالا برمبنای آماری که لطیفی-سخگوی گمرک ایران- به ایسنا اعلام نموده نشان میدهد که در ۱۰ ماهه امسال ۳۳۳هزار و ۶۳۲ تن موز وارد شده که ارزش این واردات ۲۲۷میلیون و ۵۴ هزار و ۲۶۷دلار بوده است.

همچنین در این دوره صادرات سیب ۵۵۱ هزار و ۲۱۰ تن به ارزش ۲۰۸ میلیون و ۳۵۳هزار و ۸۳۲ دلار گزارش شده است.

عمده این واردات موز در زمان ممنوعیت ثبت سفارش صورت گرفته و تائید منشا ارز شده است و این آمار به مدلول این نیست که تمامی ۲۲۷ میلیون دلار موز وارد شده در مقابل صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری صادرات سیب بوده در عین حال که میزان تجارت این دو کالا چه از لحاظ وزنی و ارزشی متفاوت می باشد.

این در حالی است که بتازگی مسئولان گمرک ایران اعلام نموده بودند محموله هایی از موز به گمرکات آمده و درخواست ترخیص وجود دارد که تعدادی از آنها با وجود ثبت سفارش و تائید منشا ارز، سیبی در مقابل آن صادر نشده است.

حال اینکه آیا واردات موز در دوران ممنوعیت تا چه اندازه برمبنای صادرات سیب صورت گرفته و یا به چه نحوی بوده است موضوعی است که توضیح آن به سازمان های مربوطه بر می گردد.

منبع:

1399/11/24
23:12:23
0.0 / 5
1013
تگهای خبر: بازار , سازمان , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو