افزایش ۱۲ درصدی تولید روزانه سایپا

افزایش ۱۲ درصدی تولید روزانه سایپا

به گزارش تولیدو سایپا تنها در ۱۹۱ روز کاری سال جاری ۳۳۳۹۵۰ دستگاه خودرو تولید کرده که ۲۱۰۳ دستگاه بیشتر از کل تولید سال قبل است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر به نقل از سایپا، بررسی آمارهای تولید سایپا حاکی از افزایش ۱۲ درصدی تولید روزانه این گروه خودروسازی است. بر اساس این آمارها، سایپا در ۲۱۳ روز کاری سال ۹۸ موفق به تولید ۳۳۱۸۴۷ دستگاه خودرو شد و این در شرایطی است که تنها در ۱۹۱ روز کاری سالجاری ۳۳۳۹۵۰ دستگاه خودرو تولید کرده که ۲۱۰۳ دستگاه بیشتر از کل تولید سال قبل است. این توفیق در سالی به دست آمد که سایپا علاوه بر دست وپنجه نرم کردن با مشکلات ناشی از تحریم ها و شیوع ویروس کرونا، خودرو های مشترک خود با خودروسازان فرانسوی و چینی را هم از دست داد و در میانه راه از تولید پراید هم دست کشید.
جهش ۱۹۰ دستگاهی در متوسط تولید روزانه
مقایسه میانگین تولید روزانه نارنجی پوشان جاده مخصوص نشان داده است که آنها در سال ۹۸ به صورت متوسط در هر روز ۱۵۵۸ دستگاه تولید داشتند، اما در سال ۹۹ موفق شده اند این رقم میانگین را به ۱۷۴۸ دستگاه برسانند که حاکی از افزایش ۱۹۰ دستگاهی یا ۱۲ درصدی متوسط تولید روزانه در این گروه خودروسازی است.
وضعیت خوب تولید و تجاری سازی در خانواده سه پلت فرم
مقایسه وضعیت تولید در خانواده سه پلتفرم Q۲۰۰ (خانواده کوییک)، S۲۰۰ (خانواده ساینا) و X۲۰۰ (خانواده تیبا) نشان دهنده آن است که مجموع تولید این خودرو ها پارسال ۱۳۶۷۱۳ دستگاه بوده است. اما در ۹ ماهه سالجاری ۲۲۴۸۴۹ دستگاه از انواع این خودرو ها ساخته شده است که جهش ۶۴ درصدی یا ۸۸۱۳۶ دستگاهی را در تولید نشان داده است. همینطور میزان تجاری سازی محصولات این سه خانواده خودرویی پارسال ۱۴۱۵۴۱ دستگاه بوده که امسال به ۲۰۲۷۲۹ دستگاه رسیده و بدین ترتیب در بخش تجاری هم شاهد جهش ۴۳ درصدی یا ۶۱۱۸۸ دستگاهی این خودرو ها هستیم.
صعود در بخش تکمیل کاری
درخصوص میزان تکمیل کاری خودرو های سایپا هم آمارها گویای جهشی درخور هستند؛ پارسال میزان تکمیل کاری خودرو های سایپا ۱۴۹۷۸۵ دستگاه بود که در مدت ۹ ماهه سالجاری به ۱۶۷۵۱۷ دستگاه رسیده و این رقم نشان دهنده جهش ۱۲ درصدی یا ۱۷۷۳۲ دستگاهی سایپا در بخش تکمیل کاری است.
شکست پروژه تحریم صنعت خودرو ایران
در همین راستا، سید جواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا پیش از این، ضمن اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری درمورد جهش تولید خودرو، اظهار داشته بود: فرامین رهبر معظم انقلاب در زمینه رشد تولید خودرو را با تاکید بر توان قطعه سازان داخلی محقق خواهیم کرد.
سلیمانی اضافه کرد: در دو سال قبل گروه سایپا با تاکید بر ظرفیت های موجود در داخل و شناسایی توان شرکت ها و مجموعه های دانش بنیان داخلی توانسته است ضمن ارتقای کیفیت و معرفی محصولات جدید، رونق تولید را رقم بزند.
وی ضمن اشاره به شکست پروژه تحریم صنعت خودرو ایران افزود: با تاکید بر توان موجود در کشور و بی نیاز از شرکای بدعهد خارجی، دشمن را در دستیابی به اهداف تحریم ناکام گذاشته و محصولات جدیدی را برپایه مگاپلت فرم ملی سایپا (اس پی ۱۰۰) به بازار عرضه کردیم.
صرف نظر کردن از سهم ۵۰ درصدی پراید از ظرفیت تولید
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا همینطور بیان نمود: گام مهم دیگر توقف تولید پراید و حذف این محصول پرتیراژ از سبد محصولات سایپا بود که با عنایت به ظرفیت ۵۰ درصدی آن از کل ظرفیت تولید سایپا، یک خلأ بسیار بزرگ محسوب می شد، اما سایپا با برنامه ریزی دقیق و همکاری قطعه سازان این خلأ جدی را پر کرد و توانست در سال جهش تولید، به ارتقای کیفیت هم توجه داشته باشد.
وی با بیان اینکه راهبرد سایپا توسعه همکاری با صنایع دفاعی و شرکتهای دانش بنیان در حوزه داخلی سازی قطعات است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر بیشتر از ۸۰ قطعه از محصولات خویش را با همکاری وزارت دفاع، نیروی هوافضای سپاه پاسداران و نیروی هوایی ارتش در دست ساخت و بومی سازی داریم و پیش تر هم بخش زیادی از قطعات مورد نیاز را با کمک شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ های ایرانی داخلی سازی کرده ایم.
سلیمانی جهش تولید با ادامه استفاده از ظرفیت های موجود و همگام با جهش تکنولوژی را هدف سال جاری سایپا عنوان نمود و اظهار داشت: توسعه همکاری با همه قطعه سازان داخلی بخصوص نیروهای مسلح و شرکتهای دانش بنیان را با قدرت پیش می بریم.» مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در انتها اظهار داشت: «برنامه های جدیدی در زمینه ساخت قطعات بسیار پیشرفته خودرویی با تاکید بر توان داخلی به اجرا درآورده ایم که جزئیات آنرا در آینده اعلام خواهیم کرد.

1399/10/25
13:21:14
0.0 / 5
905
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تولیدو