معاون وزیر صمت اعلام كرد

شفاف سازی دربازار پتروشیمی باواقعی سازی سهمیه های صنایع پایین دست

شفاف سازی دربازار پتروشیمی باواقعی سازی سهمیه های صنایع پایین دست

تولیدو: معاون امور صنایع وزارت صمت از به روز رسانی سهمیه مواد پتروشیمی بنگاه های دارای سهمیه بالا در سامانه بهین یاب خبرداد.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صمت، مهدی صادقی نیارکی در نشست مشترک با رؤسای سازمان های صمت ۱۰ استان کشور که ۷۰ درصد واحدهای پتروشیمی را تحت پوشش دارند، با مرور روند عرضه محصولات پتروشیمی از سال ۹۷ تا حالا از هدایت عرضه و تقاضای این محصول به سمت افزایش تولید و کاهش تقاضای غیر واقعی آگاهی داد.
معاون امور صنایع زارت صمت با اشاره به مدیریت وضعیت عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی در اوج مصرف و تغییرات شدید نرخ ارز، اشاره کرد: با رصد وضعیت آمار تولید بنگاه های صنعتی و انطباق آن با میزان تقاضای خرید این محصولات در سنوات قبل، امکان افزایش تولید باتوجه به افزایش حجم معامله محصولات پتروشیمی نسبت به سنوات قبل فراهم گشته است.
صادقی نیارکی پیاده سازی طرح افق (استانداردسازی فاکتور و قیمت) بمنظور ایجاد زیرساخت مناسب برای مدیریت بهینه تقاضای مواد پتروشیمی و اصلاح ساز و کار تخصیص سهمیه مواد پتروشیمی را اقدامات وزارت صمت برای شفاف سازی در پروسه تولید عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای اصلاحات انجام گرفته توسط دفاتر تخصصی وزارتخانه موفق به کنترل رقابت فزاینده مواد اولیه عرضه شده در بورس کالا برای واحدهای مصرف کننده PVC، BOPP، PP نساجی، PP شیمیایی، PET نساجی و SBR شدیم.
معاون امور صنایع وزارت صمت خطاب به استانها بر رصد مستمر وضعیت آمارتولید واحدهای تولیدی اصرار کرد و اظهار داشت: مواد اولیه خیلی از صنایع پایین دستی نظیر صنایع غذایی، نساجی، کفش، مصنوعات پلاستیکی، رنگ و رزین و… وابسته به محصولات پتروشیمی است و اگر سهمیه های واحدهای تولیدی به صورت مستمر توسط سازمان های صمت استانی رصد و نظارت نشود، امکان ایجاد فضا برای سوء استفاده و کمبود تصنعی محصولات فراهم خواهد شد.
صادقی نیارکی اشاره کرد: استانها باید نسبت به ثبت آمار دقیق تولید توسط واحدهای صنعتی و تأیید آن اهتمام جدی داشته باشند و بر طبق میزان واقعی تولید، سهمیه ها اختصاص پیدا کند. همین طور سازمان های صمت استانی و سازمان حمایت باید بر روند تولید بنگاه ها بعد از خرید محصولات پتروشیمی نظارت مستمر داشته باشند.
معاون امور صنایع وزارت صمت اضافه کرد: پالایش مستمر میزان آمار تولید بنگاه های صنعتی متناسب با میزان خرید محصولات پتروشیمی علاوه بر ایجاد آرامش در بازار این محصولات منجر به کنترل نوسانات شدید در اثر رقابت فزاینده برای صنایع پایین دست مصرف کننده محصولات پتروشیمی می شود.
معاون امور صنایع وزارت صمت در ادامه با مقایسه وضعیت عرضه محصولات پتروشیمی طی ۸ ماهه سالهای ۹۶ تا ۹۹ اضافه کرد: با مقایسه ۸ ماهه سال ۹۹ نسبت به ۹۸ با اجرای اصلاحات انجام گرفته نه فقط شاهد التهاب در بازار نبودیم بلکه حجم معاملات در بورس که نشان از رونق در فضای تولید را دارد از افزایش ۲۶ درصدی برخوردار بوده است. همین طور با مقایسه سال ۹۹ با سال ۹۷ که اوج التهابات در بازار بود، شاهد افزایش ۱۰ درصدی حجم معامله و کاهش ۵۵ درصدی تقاضای غیر موثر در بازار بودیم، که این اتفاقات در این ایام به رغم افزایش ۲۸۰ درصدی نرخ ارز رخ داده است.
صادقی نیارکی با اشاره به همکاری استانها در ساماندهی وضعیت عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی، اشاره کرد: با مقایسه وضعیت عرضه و تقاضا محصولات پتروشیمی در مقایسه با سال ۹۶ که التهابی در بازار وجود نداشت نیز شاهد افزایش ۳۳ درصدی حجم معامله و ۱۶ درصدی عرضه محصولات در بازار بورس هستیم.
وی ابراز امیدواری کرد: با اصلاح سهمیه همه واحدهای صنعتی متناسب با ثبت آمار تولید و اجرای کامل طرح افق (رصد مستمر سهمیه ها به صورت سیستمی) علاوه بر حفظ ثبات در روند عرضه و تقاضای محصولات پتروشیمی، امکان فرصت سازی برای واسطه گران به حداقل رسیده و تامین مواد اولیه با سرعت بیشتری بدست مصرف کننده واقعی خواهد رسید.
معاون امور صنایع وزارت صمت در آخر بر لزوم افزایش تولید در محصولات ملتهب همچون انواع پلی پروپیلن ها، انواع پلی اتیلن ترفتالاتها و دی اتیلن هگزانول اشاره نمود و ریشه اصلی نابسامانی توزیع محصولات پتروشیمی را کمبود مواد اولیه مورد نیاز صنایع پایین دست برشمرد و لازم است برنامه ریزی از طرف وزارت نفت بری افزایش تولید این محصولات صورت گیرد.
وی همین طور نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر عرضه هفتگی محصولات ملتهب را بمنظور جلوگیری از ایجاد زمینه های واسطه گری را درخواست نمود.


منبع:

1399/10/16
11:41:18
0.0 / 5
782
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان تولیدو
تولیدو