نخستین فب ملی میكرو نانو الكترونیك با تجهیزات ایرانی افتتاح شد

نخستین فب ملی میكرو نانو الكترونیك با تجهیزات ایرانی افتتاح شد

تولیدو: دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به راه اندازی فب ملی میکرو نانو الکترونیک برای انجام تحقیقات و تولید محصولات در حوزه میکرو نانو الکترونیک، از راه اندازی شتاب دهنده در این عرصه اطراف این فب آگاهی داد تا استارتاپ ها برای تحقیقات از خدمات این فب بهره مند شوند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا دکتر سعید سرکار امروز در مراسم رونمایی از محصولات دانش بنیان پارک فناوری پردیس، اظهار داشت: در ایران بیش از ۱۰۰ دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای نانو تکنولوژی ایجاد شده، ضمن آنکه بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو در رشته های مرتبط مشغول به تحصیل و تعداد زیادی اساتید نیز در این دانشگاه ها در این عرصه تخصصی مشغول به فعالیت هستند، ولی متأسفانه ما یک زیرساخت مناسبی در ارتباط با حوزه الکترونیک در کشور نداریم که هر دانشجو برای انجام پایان نامه خود بتواند از این تجهیزات و زیرساخت ها استفاده نماید.
وی افزود: علاوه بر آن وقتی دانشجویان فارغ التحصیل می شوند، هیچ ساختاری وجود ندارد که طراحی خودشان را ادامه دهند و یا نمونه اولیه یا به صورت نیمه صنعتی از طرح خودرا تولید کنند.
سرکار با اشاره به افتتاح نخستین "فب ملی میکرو نانو الکترونیک" با تجهیزات ساخت ایران، راه اندازی و ساخت این آزمایشگاه را با سرمایه گذاری صندوق توسعه فناوری نانو و حمایت و پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و افزود: دراین زمینه صندوق نوآوری و شکوفایی کمک های فوق العاده شایانی کرده است تا این طرح محقق شود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با ابراز خرسندی از اینکه این "فب" با ۳۰ تجهیز و دستگاه ساخت داخل و با توانمندی متخصصین کشور و شرکت های دانش بنیان طراحی و تولید شده است، تصریح کرد: به عبارت دیگر "فب" مکانی است که می توان نمونه های اولیه را مبتنی بر طراحی های الکترونیک در ارتباط با IC ها، مدارهای مجتمع و سایر قطعات میکرو و نانو الکترونیک تولید کرد. همین طور این مرکز امکان تولید نیمه صنعتی قطعات میکرو نانو الکترونیک در تیراژ نسبتاً متوسط را دارد.
وی اشاره کرد: در آینده در نظر داریم یک شتاب دهنده میکرو نانو الکترونیک اطراف این فب راه اندازی نماییم تا استارتاپ ها و هسته های فناور در حوزه میکرو نانو الکترونیک بتوانند مستقر شوند و دسترسی کامل به تجهیزات این مرکز داشته باشند و علاوه بر آن این فب در شبکه آزمایشگاهی به اساتید و دانشجویان دانشگاه ها خدمات ارائه خواهدنمود.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو با ابراز امیدواری از اینکه در ظرف ۴ سال آینده متناسب با نیاز، یک فب پیشرفته تر و بزرگتری در کشورمان تاسیس شود، اشاره کرد: راه اندازی "فب "ها بسیار گرانقیمت هستند و بنا بر این کشورها به ۲ دسته کشورهای دارای فب و کشورهای فاقد فب تقسیم شده اند. ما با ایجاد "فب" ها در کشور تحول بزرگی در صنعت میکرو نانو الکترونیک ایجاد خواهیم کرد.
سرکار با تاکید بر اینکه صنعت خودروسازی به فناوری هایی چون سنسورها، G۴ و اینترنت اشیاء و واقعیت مجازی وابسته هستند، اظهار داشت: این فب ما را قادر می سازد که در زمینه تکنولوژی های پیشرفته وارد شویم.
بگفته وی با شروع به کار این فب، در سال ۱۴۰۴ ایران از واردات این تجهیزات از کشورهای خارجی بی نیاز خواهد شد؛ چونکه ایران یک کشور فب ساز خواهد شد.
منبع:

1399/09/29
14:42:50
5.0 / 5
846
تگهای خبر: تولید , خدمات , خودرو , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو