لیست محدودیتهای جدید صادراتی به عراق

لیست محدودیتهای جدید صادراتی به عراق

تولیدو: نامه جدیدی كه سازمان توسعه تجارت به رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق ارسال كرده نشان میدهد كه محدودیت های جدیدی در راه صادرات كالا به عراق به وجود آمده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته دولت عراق در امتداد اجرای سیاست های احیای اقتصادی خود شرایط واردات برخی کالاها را به این کشور تغییر داده است. عراق که در سالهای گذشته تحت فشار جنگ های داخلی خیلی از زیرساخت های اقتصادی خودرا از دست داده، در سالهای گذشته با فروکش کردن نسبی نگرانی ها و البته افزایش درآمدها از محل فروش نفت، به دنبال از سرگیری کارهای اقتصادی و تولید محصولات مورد نیاز خود بوده است.
در این سال ها، تاجران ایرانی بخش زیادی از نیازهای مردم عراق را تامین کرده اند، اما بنظر می رسد در وضعیت فعلی دیگر بستر صادرات این محصولات مانند گذشته وجود نخواهد داشت. دولت عراق واردات برخی کالاها را منوط به مصوبات بخش های مختلف این دولت کرده است.
در نامه سازمان توسعه تجارت آمده که صادرات دارو به عراق با مصوبات وزارت بهداشت، صادرات سلاح و تجهیزات با مصوبات وزارت دفاع، صادرات مواد منفجره با مصوبات وزارت نفت و صادرات مواد شیمیایی، کود و کلر با موافقت های ویژه در این کشور امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت از واردات آنها ممانعت به عمل می آید.
همین طور در ادامه اعمال محدودیت برای صادرات محصولات کشاورزی به این کشور، برمبنای اعلام دولت عراق، از این پس واردات گیاه پنبه، قلمه های نخل، نهال نخل، گیاه حنا، گیاه یونجه، انگور، نارگیل، زیتون و عسل به عراق تنها برمبنای قانون قرنطینه کشاورزی این کشور امکان پذیر خواهد بود و در غیر این صورت مجوزی صادر نمی گردد.
در طول سالهای گذشته، بعد از چین، عراق دومین وارد کننده عمده کالا از ایران بوده و در روزهای کرونا نیز با وجود محدودیت هایی که در راه رفت و آمد میان دو کشور به وجود آمد، عراق همچنان جایگاه خودرا حفظ نموده است.
در کنار فعالیت تاجران بخش خصوصی، دولت ایران نیز در تامین برق عراق به این کشور کمک می کند؛ هرچند به سبب تحریم های آمریکا، بازگشت ارز حاصل از فروش این انرژی با دشواری همراه شده است.
منبع:

1399/08/29
21:14:38
5.0 / 5
1178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تولیدو