ادعاهای بی نتیجه؛

وضعیت ضعیف بهداشت در بازار

وضعیت ضعیف بهداشت در بازار

با وجود ادعاهای صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در خصوص نظارت مستمر بر رعایت پروتكل های بهداشتی در بازار، وضعیت رعایت پروتكل ها در فروشگاه ها مطلوب نمی باشد.


خبرگزاری مهر، گروه استان ها: در صورتیکه هنوز دارو و واکسنی برای کرونا ساخته نشده است، رعایت پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را می توان یکی از مهمترین راهکارهای پیش گیری از این بیماری خطرناک دانست. بازار یکی از پرترددترین مکان ها در هر شهری است که در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، می تواند به محلی برای بسط ویروس کرونا تبدیل گردد که نتیجه آن افزایش بستری ها و مرگ و میر ناشی از آن است. با نظارت مناسب بر بازار می توان میزان رعایت پروتکل ها را افزایش داد ولی با وجود ادعاهای صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر در خصوص نظارت مستمر بر رعایت پروتکل های بهداشتی در بازار، مردم از وضعیت بهداشت رضایت ندارند.فروشگاه ها شلوغ استیکی از شهروندان بوشهری در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: متأسفانه خیلی از صنوف پروتکل های بهداشتی پیش گیری از کرونا را رعایت نمی کنند و شاهد بی نظمی زیادی دراین زمینه هستیم. مریم محبی که برای خرید تره بار مراجعه نموده بود اضافه کرد: وارد بعضی از مغازه ها که می شویم تا تعداد زیادی از افراد در مغازه هستند و شاهد تراکم جمعیت هستیم که این مساله موجب گسترش بیماری می شود. وی افزود: انتظار می رود مغازه ها نسبت به ایجاد صف های منظم اقدام نمایند تا با جلوگیری از ازدحام در فضای بسته، ویروس کرونا بیش از این گسترش نیابد.
مردم رعایت نمی کنندیکی از فروشنده های مواد غذایی در بوشهر به خبرنگار مهر اظهار داشت: این شلوغی که می بینید از کنترل ما خارج است. ما به مردم می گوئیم که فاصله را رعایت نمایند و در هنگام شلوغی صبر کنند تا مشتریان از مغازه بیرون بروند ولی بسیاری از افراد رعایت نمی کنند. محمد احمدزاده افزود: به همه مشتری ها تاکید می نماییم که باید از ماسک استفاده کنند ولی بعضی از افراد می گویند که ما مشکلی نداریم و بدون ماسک وارد می شوند و ما هم که نمی توانیم آنها را بیرون نماییم. وی که از این وضعیت ناراضی بود اشاره کرد: حتی وقتی که مشتری های ما هم رعایت نمی کنند، مجبوریم به آنها خدمات بدهیم تا مشتری خودرا از دست نداده و در این بازار کساد فروش بهتر و بیشتری داشته باشیم.نظارت خوبی در بازار نیستیکی از شهروندان که از وضعیت رعایت پروتکل ها در بازار ناراضی بود در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: بعضی از افراد بدون استفاده از ماسک وارد مغازه ها می شوند و متأسفانه نظارتی بر این وضعیت نیست. وی با انتقاد از این وضعیت بیان کرد: انتظار می رود دستگاه های متولی همچون صنعت، معدن و تجارت و همین طور دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نظارت بیشتری را بر این وضعیت داشته باشند. معاونت نظارت بازرسی و پشتیبانی از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بعنوان متولی نظارت بر وضعیت رعایت پروتکل ها در بازار باید وظایف و مسئولیت های خودرا بیش از پیش رعایت کند.ادعای نظارت بر بازار و نتیجه ای که حاصل نشدمعاون نظارت بازرسی و پشتیبانی از حقوق مصرف کننده سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر بیان کرد: از شروع شروع بیماری کرونا تا اختتام مهرماه سال جاری تعداد ۳۶۰ واحد صنفی و صنعتی در سراسر استان به سبب عدم رعایت مسائل بهداشتی پلمب شده است. برمبنای اعلام روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر، رضا جمالی اضافه کرد: پلمب این واحدها در امتداد اقدامات صورت گرفته جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از طرف این سازمان و در چارچوب گشت های مشترک بازرسی از اصناف با همکاری مرکز بهداشت، اتاق اصناف، تعزیرات حکومتی و اداره اماکن نیروی انتظامی بعنوان متخلف انجام شده است.
جمالی با اشاره به انجام گشت های مشترک بازرسی بمنظور مقابله با بیماری کرونا به صورت روزانه با همکاری دستگاه های عضو کمیته از واحدهای صنفی سراسر استان، شهرک ها، مناطق و نواحی صنعتی از طرف سازمان صمت اشاره کرد: از اول اسفند سال قبل تا اختتام مهرماه امسال هزار و ۵۹۳ مورد گشت مشترک بازرسی در استان صورت گرفته که از این بین تعداد هزار و ۵۴۹ فقره منجر به تشکیل پرونده تخلف به ارزش ۱۳ میلیارد و ۱۲۲ میلیون ریال برای سیر مراحل قانونی به اداره کل تعزیرات حکومتی ارسال شده است. وی افزود: در همین راستا بیش از هزار و ۱۲۰ مورد تذکر و یا اخطار کتبی به متصدیان واحدهای صنفی استان صادر و ابلاغ گردیده است. معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر اظهار داشت: طی هفت ماهه سال جاری تعداد ۵۶ هزار و ۶۲۷ مورد بازرسی از اصناف سراسر استان صورت گرفته است که از این تعداد، دو هزار و ۸۱۷ مورد منجر به تشکیل پرونده تخلف به ارزش ۸۸ میلیارد و ۶۲۶ میلیون ریال و ارسال به تعزیرات حکومتی شده است.کمترین رعایت پروتکل در مغازه های آبزیانبر اساس اعلام رئیس کمیته نظارت و بازرسی بر اجرای پروتکل های بهداشتی استان بوشهر، برمبنای ارزیابی ها رعایت پروتکل بهداشتی و استفاده از ماسک در ادارات، بانک ها، فرودگاه ها، مدارس، دانشگاه ها، مراکز بهداشتی درمانی ۹۲ درصد است. عباس قلی پور از رعایت ۸۲ درصدی پروتکل بهداشتی در صنایع، فروشگاه ها، آرایشگاه ها، عرضه کنندگان مواد لبنی و گوشتی آگاهی داد و بیان کرد: مغازه های ماهی و میگو پایین ترین رعایت پروتکل بهداشتی گزارش شده است. وی با اشاره به وضعیت تفریحگاه ها و سواحل استان بوشهر در رعایت پروتکل بهداشتی و استفاده از ماسک اشاره کرد: ارزیابی ها نشان میدهد بین ۶۰ تا ۶۲ درصد مردم در سواحل و تفریحگاه ها از ماسک استفاده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند. انتظار می رود نظارت ها و گشت های مشترک در سطح بازار افزایش یابد و با الزام واحدها به رعایت پروتکل ها، شاهد کاهش شیوع بیماری بوسیله بازار باشیم. متأسفانه بعضی از ادعاهای متولیان نظارت بر بازار تنها روی کاغذ مانده است و مردم نتیجه ملموسی در سطح بازار مشاهده نمی کنند.

1399/08/15
12:32:34
5.0 / 5
1374
تگهای خبر: اصناف , بازار , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو