رئیس كل سازمان توسعه تجارت :

35 میلیارد یورو ارز صادراتی تا 31 مرداد سال جاری به كشور بازگشت

35 میلیارد یورو ارز صادراتی تا 31 مرداد سال جاری به كشور بازگشت

رئیس كل سازمان توسعه تجارت ایران میزان ارز بازگشتی حاصل از صادرات غیرنفتی تا آخر مردادماه ۹۹ را ۳۵ میلیارد یورو اعلام نمود.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حمید زادبوم با عرضه گزارشی میزان ارز بازگشتی حاصل از صادرات غیرنفتی تا آخر مردادماه ۹۹ را ۳۵ میلیارد یورو اعلام نمود و تصریح کرد: این رقم با عنایت به کل صادرات مشمول تعهدات ارزی سال های ۹۷، ۹۸ و فروردین ماه ۹۹، نشان دهنده بازگشت ۶۸ درصد ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است و این در شرایطی است که طبق گزارش بانک مرکزی ۳.۱۶ میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصادی کشور باز نگشته است.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: از ۲۲ فروردین ۹۷ تا آخر فروردین ۹۹ تعداد ۲۱ هزار و ۲۵۴ نفر صادرکننده ارز خویش را بازگردانده اند که نسبت به تعداد صادرکنندگان تا آخر اسفند ۹۸، تعداد ۷۰ صادرکننده دیگر هم به لیست اضافه شده اند.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت ایران و سازمان های صمت استان ها، اظهار داشت: با فعالیت این کارگروه ها در سرتاسر کشور، از آغاز مردادماه سالجاری، بازگشت ارز به اقتصاد کشور افزایش یافته که امیدواریم این روند در سایه تعامل با صادرکنندگان سرعت بیشتری پیدا کند.
مسئول کمیته اقدام ارزی بیان داشت: تعداد صادرکنندگانی که تا آخر مرداد ماه سالجاری صد در صد تعهدات ارزی خویش را ایفا کرده اند ۲۲۸۶ نفر صادرکننده بوده در صورتیکه این تعداد در انتها تیرماه سال جاری، ۲۰۱۴ نفر صادرکننده بوده اند.
وی همینطور میزان صادرات این دسته از صادرکنندگان را ۶.۱۶ میلیارد یورو اعلام نمود که بر مبنای ترتیبات بانک مرکزی ۹.۱۴ میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات خویش را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانده اند که این صادرکنندگان از لحاظ تعداد، ۱۱ درصد از کل صادرکنندگان، از نظر میزان صادرات ۲۹ درصد کل صادرکنندگان، از لحاظ بازگشت ارز ۴۳ درصد کل صادرکنندگان و از نظر تعهد، ۲۹ درصد میزان کل تعهدات را به خود اختصاص داده اند.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: از طرفی ۱۵۰۴۳ صادرکننده، تنها یک میلیون یورو به چرخه اقتصاد کشور بازگردانده اند که ۷۱ درصد کل صادرکنندگان از نظر تعداد را شامل بوده و فقط ۱۷ درصد از میزان صادرات را به خود اختصاص داده اند.
زادبوم اظهار داشت: ۳۲۲۵ نفر صادرکننده تعهدات ارزی خویش را بین یک تا ۹۹ درصد ایفا کرده اند که ۱۹ درصد از تعداد کل صادرکنندگان بوده و ۵۳ درصد از میزان صادرات و همینطور ۵۴ درصد از میزان بازگشت ارزحاصل از صادرات را به خود اختصاص داده اند.


منبع:

1399/07/04
12:21:02
5.0 / 5
1678
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو