مدیركل مسافری سازمان راهداری خبر داد

ترخیص ۳۰۰ هزار حلقه لاستیك با ارز دولتی

ترخیص ۳۰۰ هزار حلقه لاستیك با ارز دولتی

به گزارش تولیدو مدیركل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: با تفویض اختیاری كه رئیس جمهور به وزیر راه و شهرسازی داده است، وزیر راه دستور داد كه همه لاستیك هایی كه تا اول اردیبهشت ماه امسال وارد شدند و در گمركات وجود دارند مشمول ارز 4200 تومانی شده و ترخیص شوند كه با این وضعیت امیدواریم قیمت لاستیك در داخل تا حد زیادی كنترل شود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، به دنبال انتقاد و گلایه های رانندگان و تشکل های صنفی آنها درباره قیمت، کیفیت و کمبود عرضه لاستیک در بازار، داریوش باقرجوان، مدیرکل مسافری سازمان راهداری در اینباره به ایسنا اظهار داشت: به دنبال بروز برخی مشکلات در بهار سال ۱۳۹۷ در زمینه قیمت و عرضه لاستیک سامانه ای افتتاح شد که برپایه آن سازمان راهداری مطابق پیمایش صورت گرفته به رانندگان با نرخ ارز دولتی ۴۲۰۰ دولتی می داد و در آن زمان شرایط و وضعیت بازار مناسب بود. البته این سامانه در اختیار وزارت صمت بود و لاستیک ها نیز توسط تولیدکنندگان، واردکنندگان و عوامل توزیع عرضه می شد اما سازمان راهداری بر عرضه آن برپایه پیمایش به صورت سیستمی نظارت می کرد.
وی ادامه داد: از تیرماه سال ۱۳۹۷ تابحال حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار حلقه لاستیک در سامانه ارائه شد که بخش اعظم آن توزیع و فروخته شده است اما در این میان تنها حدود ۲۰ درصد لاستیک های مصرف شده تولید داخل بودند و مابقی از واردات تامین شد.
باقرجوان افزود: مسلما همه سیستم حمل و نقل عمومی در حوزه مسافری و باری احتیاج به لاستیک با کیفیت از برندهای معتبر دارند چون که اگر لاستیک با کیفیت پایین تر در این بخش استفاده گردد نه تنها عوارض و نتایج جانی و مالی برای رانندگان و سرنشینان آنها دارد می تواند حوادث ناگواری برای وسایل نقلیه اطراف این خودرو در جاده ایجاد کند.
پیگیری برای اینترنتی کردن سامانه لاستیک
مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با اشاره به اینکه سازمان راهداری و کابران آن هیچ دخل و تصرفی در سامانه لاستیک ندارند و تنها حواله راننده را که به صورت سیستمی برپایه پیمایش صادر شده، پرینت می کنند، اظهار داشت: به دنبال این هستیم تا این سامانه را توسعه دهیم و رانندگان بتوانند از راه گوشیهای تلفن همراه خود و به صورت اینترنتی حواله شان را دریافت نمایند اما مشکلی که هم اکنون در بازار لاستیک به وجود آمده ناشی از سامانه لاستیک و عرضه لاستیک های دولتی در آن نیست بلکه از دیماه سال قبل دولت بنا به ملاحظاتی ارز لاستیک را از گروه ۱ به گروه ۲ یعنی ارز نیمایی انتقال داد و همین مسئله سبب بروز برخی مشکلات شد اما امیدواریم لاستیک هایی که با ارز نیمایی وارد می شوند توسط وزارت صمت بعنوان متولی تحت نظارت قرار گیرند تا عاملان فروش دقیقا همان قیمتی را که باید، به رانندگان و مالکان خودرو ها اعلام کنند.
تفویض اختیار رئیس جمهور به وزیر راه برای ساماندهی بازار لاستیک
وی اظهار نمود: در جهت برخی مشکلات به وجود آمده در بازار لاستیک رئیس جمهور به وزیر راه و شهرسازی تفویض اختیاری کردند تا بازار این کالا سروسامان پیدا کند و بر این اساس وزیر راه نامه ای به گمرکات کشور نوشتند و اعلام نمودند که همه لاستیک هایی که تا ابتدای شهریورماه امسال وارد شدند و در مرحله ثبت سفارش ارزش تخصیصی آنها ۴۲۰۰ تومانی بوده مشمول ارز دولتی شده و با این نرخ ترخیص شوند.
باقرجوان اظهار نمود: برپایه آمارهای دریافت شده اگر این لاستیک ها که حدود ۳۰۰ هزار حلقه هستند از گمرکات ترخیص شوند و به سامانه لاسیتک سازمان راهداری وارد شوند حدود ۶۰۰ هزار حلقه لاستیک خواهیم داشت و می توانیم این نوید را به رانندگان بدهیم که اوضاع بهتر خواهد شد.
مدیرکل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای خاطرنشان کرد: البته همه مشکلات در این عرصه مربوط به لاستیک نیست و هزینه بسیار بالایی در بخش حمل و نقل عمومی در حوزه قطعات، روغن، خدمات و... وجود دارد اما امیدواریم بانک مرکزی هر چه سریع تر دستور وزیر راه و شهرسازی را به بانکهای عامل اعلام نماید تا ارز دولتی برای ترخیص لاستیک های موجود در گمرک اختصاص یابد.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص پیگیری برای آخرین وضعیت لاستیک های موجود در گمرک صورت گرفته است یا خیر، اظهار داشت: ۲۲ شهریورماه این نامه ارسال شده و امیدواریم معاون ارزی بانک مرکزی این بخشنامه را هر چه زودتر ابلاغ کند تا شاهد اتفاقاتی خوبی در این حوزه باشیم.
باقرجوان اظهار نمود: گرچه سازمان راهداری از نظر اختیارات وظیفه چندانی در حوزه قیمت و کیفیت لاستیک ندارد اما بعنوان متولی بخش حمل و نقل پیگیری های لازم را انجام خواهد داد تا نظارت بیشتری روی قیمت لاستیک تولید داخل و وارداتی صورت گیرد و کیفیت آنها نیز ارتقا پیدا کند. البته پیشنهادی برای یکی کردن سامانه های سازمان راهداری با سامانه وزارت صمت ارائه دادیم که اگر این اتفاق بیفتد و سازمان راهداری در این حوزه نقش پیدا کند حرف های زیادی در زمینه قیمت گذاری لاستیک بخصوص لاستیک های وارداتی داریم چون که حتی اگر ارز نیمایی را برای آنها در نظر بگیریم نرخ این ارز از آغاز امسال از ۱۱ هزار تومان آغاز شد ازاین رو همه لاستیک ها نمی توانند با ارز نیمایی امروز عرضه شوند. از طرفی به دنبال این خواهیم بود که بگونه ای محاسبه صورت بگیرد که کمترین قیمت ممکن برای لاستیک های وارداتی تعیین شده و آنها با نرخ مناسب تری به دست رانندگان برسند.
منبع:

1399/06/26
11:39:32
5.0 / 5
1778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
تولیدو