یك مقام مسئول اعلام كرد:

آغاز اكتشافات سیستماتیك بر مبنای نیاز كشور

آغاز اكتشافات سیستماتیك بر مبنای نیاز كشور

به گزارش تولیدو معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود: اكتشافات زمین شناسی سیستماتیك بر مبنای نیاز كشور در دستور كار سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور قرار دارد.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، علیرضا شهیدی با بیان این که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نسبت به سازمان های دیگر در دنیا بسیار جوان است، اظهار داشت: این مجموعه در سال ۳۳۳۸ توسط سازمان ملل تاسیس شد و در مرداد ماه سال قبل شاهد شصت و یکمین سالگرد تاسیس آن بودیم.
وی با اشاره به این که سازمان زمین‎ شناسی و اکتشافات معدنی کشور یک وظیفه بسیار مهم و اساسی بعنوان مجموعه ای حاکمیتی و سیاستگذار در بخش علوم زمین به عهده دارد، خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی این سازمان در کشور تولید اطلاعات پایه در بخش زمین شناسی و اکتشاف مواد معدنی است که در چارچوب نقشه های زمین شناسی و اکتشافی منتشر می شود.
به گفته رئیس سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور تابحال بالغ بر سه بار کل کشور را رصد زمین شناسی کرده ایم و هر آنچه در سطح زمین بوده را یکبار در مقیاس یک میلیونیوم و بار دوم در مقیاس یک دویست پنجاه هزارم و بار سوم در مقیاس یکصد هزارم بیشتر از 85 درصد کشور مورد بررسی قرار داده ایم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که دو شعار اصلی در سازمان زمین ‎شناسی و اکتشافات معدنی کشور وجود دارد، اضافه کرد: با عنایت به اطلاعات پایه در حال تهیه تولید ثروت برای کشور مهم می باشد که از راه اکتشاف مواد معدنی انجام می شود و از طرفی با عنایت به تحریم ظالمانه کشور معادن جای نفت را گرفته و مقام معظم رهبری هم به این مورد تاکید دارند.
به گفته شهیدی، بهترین جایگزین برای نفت معادن است که خوشبختانه ایران بسیار در بخش مواد معدنی بسیار غنی است و در بعضی مواد معدنی همچون گچ رتبه اول در دنیا را در اخیتار دارد و در ۲۷ عنصر هم جزو ۱۰ تا ۱۲ کشور اول دنیا است.
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان این که هم اکنون هم تولیدات خوبی داریم و پارسال هم ۵۰۰ میلیون تن برداشت معادن داشتیم، خاطرنشان کرد: ذخیره زمین شناسی کشور هم بالغ بر 60 میلیارد تن است که حدود ۶۶ درصد مواد معدنی که هم اکنون از آن یاد می نماییم مربوط به مواد معدنی غیرفلزی و مصالح ساختمانی است و در بخش معادن فلزی هم در کشور هم پتانسیل بسیار زیادی وجود دارد.
وی صیانت از ثروت ملی بعنوان شعار دوم سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور یاد کرد و اظهار داشت: خیلی از مخاطرات زمین شناسی کشور را تهدید می کند و حدود ۷ تا ۸ درصد از تولید ناخالص ملی صرف بازسازی و مقابله با صدمه های مخاطرات طبیعی می شود.
شهیدی با بیان این که هر دو بازوی زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد، اشاره کرد: از 43 مورد مخاطرات طبیعی ثبت شده در دنیا بیشتر از 34 مورد مخاطره در ایران اتفاق می افتد که بعضی از این مخاطرات مثل سیل، زمین لرزه، زمین لغزش ها، گرد و غبار و... بسیار پر رنگ و ملموس است ولی بعضی از مخاطرات چندان به چشم نمی آید و برخی هم مانند فرونشست بعنوان زلزله خاموش یاد می شوند که استان اصفهان را هم تهدید می کند.
به گفته رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این سازمان در بخش مطالعات زمین شناسی دریایی هم فعالیت ها و مطالعات بسیار گسترده ای را به وسیله تجهیزات منحصر به فرد انجام می دهد، اظهار داشت: این سازمان به جز فعالیتهای سیاستی و حاکمیتی دو بخش بزرگ همچون مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین واقع در البرز بعنوان یکی از مجهزترین آزمایشگاه های آنالیز مواد معدنی را در اختیار دارد.
شهیدی همینطور به پژوهشکده علوم زمین بعنوان بازوی فعالیتهای پژوهش این سازمان یاد کرد و خاطرنشان کرد: این بخش استادان بسیار برجسته ای را در اختیار دارد و می توان گفت در هر معدنی ردپای سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور وجود دارد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همینطور به حضور این سازمان بخش اکتشاف نقشه راه معدن بعنوان سیاست های کلان وزارت صمت اشاره نمود و اظهار داشت: دو اولین مرحله چرخه اکتشاف یعنی پی جویی و شناسایی به صورت کامل توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام می شود.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه معادن در توزیع عادلانه ثروت بسیار اثرگذار است، اظهار داشت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از سال ۸۱ به اکتشاف ذخایر معدنی پنهان روی آورده که بر همین مبنا به کمک فناوری ژئوفیزیک هوایی به اکتشاف ذخایر پنهان روی آورده ایم و ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی برداشت داشتیم.
شهیدی با بیان این که با عنایت به این که بودجه های اکتشافی در کشور بسیار محدود است، اضافه کرد: بنابراین ضریب نفوذ ما به عمق زمین خیلی کم و کمتر از یک متر است در حالیکه در کشورهای دیگر تا ۴۶۰ متر و بیشتر به عمق زمین نفوذ می کنند.
به گفته معاون وزیر صمت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با عنایت به نیاز کشور اکتشافات سیستماتیک را آغاز خواهد نمود و در این بخش مقیاس کار سازمان را تغییر دادیم از سال ۸۳ تهیه نقشه های زمین شناسی کاربردی یک بیست پنج هزارم در شش لایه را آغاز کردیم و به این نتیجه رسیدیم باید بر مبنای نیاز و سفارش محوری کار را ادامه دهیم.
رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: مقیاس مطالعات را به یک پنجاه هزارم تغییر دادیم و نقشه های زمین شناسی و اکتشافی فلزی و غیرفلزی گوهرسنگ ها دریایی و... همه لایه ها از این پس با این مقیاس تهیه خواهد شد و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت.


منبع:

1399/06/10
17:40:24
5.0 / 5
1469
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو