موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

موجودی صندوق های ETF طلا از ذخایر آلمان جلو زد

سرمایه گذاران به حدی درباره دورنمای جهانی نگران هستند كه ذخایر طلای صندوق های ETF طلا را به ركورد بالایی رسانده اند و مجموع ذخایر این صندوق ها از ذخایر آلمان فراتر رفته و الان تنها كمتر از ذخایر آمریكا است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، قیمت طلا بعد از اینکه برای اولین بار از مرز ۲۰۰۰ دلار عبور کرد، روز چهارشنبه تحت تاثیر افت ارزش دلار و کاهش بازده اوراق قرضه آمریکا به رکورد بالای جدیدی صعود کرد. طلا امسال ۳۴ درصد افزایش قیمت داشته و یکی از بهترین عملکردها را در بازار کالاها داشته است.

این فلز باارزش امسال به دنبال شیوع ویروس کرونا که به رشد اقتصادی آزار زده و موجب تقویت تقاضا برای داراییهای امن شده، به رکورد قیمت بالایی صعود کرده و موجب سرازیر شدن سرمایه ها به سمت صندوقهای ETF تحت پشتوانه طلا شده است. سرمایه گذاران نگرانند موج اقدامات محرک مالی دولتها برای مبارزه با کندی اقتصادی موجب کاهش ارزش ارزها و برانگیخته شدن تورم شود. همین طور تجدید تنشهای ژئوپلیتیکی و افزایش بار بدهی دولتها و ارزش بالای سهام عوامل دیگر موثر در افزایش قیمت طلا بوده اند.

طبق آمار مقدماتی که از طرف بلومبرگ گردآوری شده است، ذخایر جهانی صندوق های ETF طلا تا دوشنبه هفته جاری به ۳۳۶۵.۶ تن رسید که رشد ۳۰ درصدی از شروع سال ۲۰۲۰ تابحال را نشان میدهد و چند تن بالاتر از ذخایر آلمان است. ذخایر طلای آمریکا بیش از ۸ هزار تن است.

حتی بعد از اینکه بهای معاملات طلا از مرز ۲۰۰۰ دلار در هر اونس عبور کرد، پیش بینیهای زیادی از رشد چشم گیر قیمت این فلز باارزش وجود دارد. بانک گلدمن ساکس پیش بینی کرده که هر اونس طلا ممکنست تا مرز ۲۳۰۰ دلار عبور کند برای اینکه سرمایه گذاران در جست و جوی یک ارز ذخیره جدید هستند در صورتیکه شرکت "آر بی سی کپیتال مارکتس" افزایش قیمت طلا به ۳۰۰۰ دلار را پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سرمایه گذاران صندوق های ETF که تحت پشتوانه طلا قرار دارند، طلا را بدون نیاز به تحویل فیزیکی این فلز معامله می کنند.

هر اونس طلا برای تحویل فوری تا اواخر روز چهارشنبه به مرز ۱۰۳۷ دلار رسید در صورتیکه بهای هر اونس طلا در بازار معاملات آتی آمریکا با ۱.۴ درصد افزایش، در ۲۰۴۸ دلار و ۳۰ سنت ایستاد.
1399/05/16
11:32:36
5.0 / 5
2204
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو