در نامه به رئیس جمهور و همتی درخواست شد

اسامی صادركنندگانی كه ارز نیاوردند را به اتاق بازرگانی اعلام كنید

اسامی صادركنندگانی كه ارز نیاوردند را به اتاق بازرگانی اعلام كنید

به گزارش تولیدو رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران از نامه نگاری با رئیس جمهور و رئیس كل بانك مركزی در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات در سال های ۹۷ و ۹۸ اطلاع داد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، مسعود خوانساری بامداد امروز (سه شنبه) و در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پایان مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات سال های ۹۷ و ۹۸ اظهار داشت: در ایام گذشته دو نامه جداگانه را برای رئیس جمهور و رئیس کل بانک مرکزی از سوی اتاق تهران ارسال کردیم که به تفکیک شخص و بنگاه، میزان ارز بازنگشته حاصل از صادرات را اعلام کنید و لیست افرادی که ارز خویش را بازنگردانده اند را به ما اعلام کنید تا با کمک دولت، وزارت صمت و بانک مرکزی این ارز به کشور بازگردد.
وی خواهان صدمه شناسی عدم بازگشت ارزهای حاصل از صادرات شد و اضافه کرد: علت اصلی این مورد در این است که بدون مشورت با کسانی که در مبحث صادرات ذینفع هستند، بسته هایی تدوین می شود. دستکم باید در این مورد با صادرکنندگان خوشنام صحبت شود.
خوانساری افزود: ما سه خواسته درباره ارز حاصل از صادرات از دولت و بانک مرکزی داریم؛ اول اینکه به صورت تفکیک شده اعلام کنند که رقم ۲۷ میلیارد دلار از چه میزان رفع تعهد و برای چه افرادی است.
وی با اشاره به اینکه خواسته دوم ما بررسی راهکارهای مشترک در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات است، تصریح کرد: خواسته سوم ما هم این است که به صورت شفاف اعلام کنند چه کسانی به عمد ارز صادراتی خویش را بازنگردانده اند.
خوانساری در ادامه به مبحث قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین پرداخت و اضافه کرد: بررسی های ما نشان داده است که این مورد در حد یک پیش نویس و تفاهم نامه بوده و اگر قرار باشد به توافقی بین دو کشور منجر شود، باید ابتدا در دولت بررسی و سپس در مجلس به تصویب برسد.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: پیش داوری های فراوانی در مورد این تفاهم نامه به وجود آمد ولی باید بپذیریم که هیچ کشوری بدون سرمایه گذاری خارجی توسعه و پیشرفت نخواهد کرد.
خوانساری افزود: هم اکنون ما در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد و گردشگری احتیاج به سرمایه گذاری خارجی داریم و معادن ما هم برای توسعه و صادرات به این مورد نیازمند هستند.

1399/04/31
14:10:05
5.0 / 5
2424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
تولیدو