ارزش اقتصادی شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان

ارزش اقتصادی شهرك علمی و تحقیقاتی اصفهان

به گزارش تولیدو مدیركل دفتر برنامه ریزی امور فناوری ضمن تشریح عملكرد پارك های علم و فناوری در مقابله با چالش كرونا اظهار داشت: تغییر رویكرد در نظام پژوهش و آموزش عالی، اصل اجتناب ناپذیر امروز است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، دکتر مهدی کشمیری در حاشیه بازدید از پژوهشگاه مواد و انرژی، در نشستی با دکتر علیرضا خاوندی رئیس پژوهشگاه، معاونان، مدیران و اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه اظهار نمود: شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان ایده پرداز مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور و مؤسس نخستین مرکز رشد و پارک علم و فناوری در کشور شناخته می شود که پیشروترین، بزرگ ترین و یکی از شناخته ترین پارک های علم و فناوری در سطح ملی و بین المللی است و در مجاورت زمین های دانشگاه صنعتی اصفهان قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم اضافه کرد: این شهرک، امروز یک منطقه اقتصادیست که در آن بیش از ۷ هزار نفر تحصیل کرده دانشگاهی فعالیت می نمایند و امروز یک منطقه اقتصادیست که ارزش اقتصادی آن بیش از ۴ هزار میلیارد تومان است؛ این شهرک نه با سرمایه دولت و نه با سرمایه صاحبان سرمایه ساخته شده است.

دکتر کشمیری همین طور با اشاره به کارکرد اقتصادی شهرک علمی و تحقیقاتی از ابتدا تابحال و خروجی دستاوردهای آن، توضیح داد: ایجاد شرایط لازم و تامین خدمات و حمایت های مورد نیاز برای شکل گیری و رشد کسب وکارهای دانش بنیان، اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی و جلوگیری از مهاجرت نخبگان، تولید ثروت از علم و تجاری سازی دستاوردهای علمی و مشارکت و ایفای نقش در توسعه منطقه ای و رسیدن به اقتصاد دانش بنیان همچون ماموریت ها و اهداف شهرک علمی و تحقیقاتی است

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری در ادامه فاکتورهای کلیدی رقابت بین دانشگاه ها را آموزش، پژوهش، نوآوری، فناوری، اشتغال پذیری و ارزش آفرینی دانش آموختگان، روابط بین الملل، امکانات و زیرساخت ها، آموزش از راه دور، فضای فرهنگی و مسئولیت اجتماعی عنوان نمود.

دکتر کشمیری اظهار نمود: تغییر در نگاه ما به کارکرد مؤسسات پژوهشی و دانشگاه ها یک اصل اجتناب ناپذیر است و برای تغییر در کارکرد دانشگاه ها و مراکز پژوهشی تاکید بر ارزش های اقتصادی، ارزش های اجتماعی، ارزش های فرهنگی و ارزش های فناوری است و این همان چیزی است که از آن با دانشگاه کارآفرین یا دانشگاه نسل سوم نام می بریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد پارک های علم و فناوری در مقابله با چالش کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: پارک علم و فناوری خراسان رضوی، دانشگاه و پارک علم و فناوری شریف، پارک علم و فناوری گلستان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر همچون مراکزی هستند که در این خصوص بسیار عالی عمل کردند و به کشور کمک کردند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم همین طور نگاهی اجمالی به آمار و ارقام و عملکردها در پارک های علم و فناوری در مقابله با کرونا داشت و اظهار داشت: بیش از ۴۵۰ شرکت در حوزه کرونا به تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده و بیش از ۱۵۰ شرکت به تولید تجهیزاتی مانند کیت های تشخیص، مخازن اکسیژن، دماسنج های غیرتماسی، لباس های حفاظتی و ونتیلاتور پرداختند.

او در آخر اظهار داشت: پژوهشگاه مواد و انرژی مجموعه ای بزرگ و دارای پژوهشگران فرهیخته ای است که می بایست در سکوی ارتقا بایستند و خودرا به جایگاه بالاتری برسانند.

برمبنای اعلام وزارت علوم، دکتر کشمیری از ساختمان سبز، نمایشگاه دائمی دستاوردها و تجهیزات فناورانه و همین طور پایلوت های پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید کرد.
منبع:

1399/04/15
17:53:16
5.0 / 5
2221
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تولیدو