با ترمیم بخش های مختلف اقتصاد،

می توان رشد تولید خودرو را رقم زد

می توان رشد تولید خودرو را رقم زد

به گزارش تولیدو به اعتقاد یكی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، باتوجه به اینكه مبحث خودرو از وضعیت اقتصادی كشور جدا نیست، ازاین رو با بالا رفتن قیمت ارز، تأمین قطعه هم دشوار می شود و نمی توان بر مبنای هدف گذاری ها، تولید را دنبال كرد؛ بنابراین افزایش قیمت خودرو در بازار رخ می دهد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در خلال سلسه جلسات بررسی علل التهابات و رشد قیمت خودرو در بازار توسط مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، اقتصاددان ها و کارشناسان صنعت خودرو، اعلام کردند تقاضای بازار، تقاضایی کاذب است و راهکارهایی برای اصلاح این بازار عرضه شد؛ اینبار، یکی از اعضای هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، درباره چرایی افزایش قیمت خودرو و راهکارهای برای برون رفت از این شرایط، اظهار داشت: قیمت خودرو همچون قیمت مسکن سیر صعودی دارد و در بازار مانند سایر بخش ها همچون مسکن رو به افزایش است و تا زمانی که سیاست های کنترل ارز و هدایت نقدینگی مردم به سمت فعالیتهای تولیدی نباشد، نمی توان شاهد ثبات قیمت ها بود.
آرمان خالقی با اشاره به اینکه مردم برای تبدیل نقدینگی خود سراغ کالاهایی می روند که ارزش ذاتی پول خویش را حفظ کنند، اظهار داشت: در این شرایط خودرو در دسترس ترین است؛ چون که حتی در بعضی از موارد قیمت آن سریعتر از نرخ ارز و تورم بالا می رود.
وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در حوزه خودرو به علت رشد مداوم قیمت ها، سرمایه گذاری منطقی و کم ریسکی شده است، خاطرنشان کرد: ممنوعیت واردات خودرو سبب شد که قیمت ارز تأثیر خویش را بر خودرو های داخلی بگذارد و از آنجائیکه کشور در شرایط خاص است و کمبود ارز دارد، به هیچ عنوان نمی توان به سمت واردات خودرو با هدف کنترل بازار حرکت کرد، بدین جهت لزوم دارد که دستگاه های اثرگذار تمام توان خویش را برای کنترل قیمت ارز بگذارند.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران تصریح کرد: زمانی که صاحب کالا در بازار با رشد قیمت ارز مواجه می شود، برای پیشگیری از افت دارایی های خود به سمت بازبینی و افزایش قیمت ها می رود؛ ازاین رو خودرو هم که از وضعیت اقتصاد کشور جدا نیست، نمی توان از فعالان بازار خودرو خواست که با وجود افزایش قیمت ارز از هرگونه رشد قیمت کالاهای خود جلوگیری نمایند.
وی با اشاره به اینکه رشد قیمت خودرو در بازار سبب شده فاصله قیمتی خودرو در کارخانه و بازار به شدت افزایش پیدا کند، اضافه کرد: همین مساله عاملی می شود که در طرح های پیش فروش خودرو بعضی از افراد برای کسب سود از فاصله قیمتی بوجود آمده برای ثبت نام صف کشی کنند و اجازه ندهند خودرو به متقاضیان اصلی برسد.
خالقی افزود: هم اکنون ما با دو محدودیت مواجه هستیم؛ یکی محدودیت تیراژ و دوم محدودیت ارز برای تأمین قطعات خودرو که این امر در صف های طولانی بانک مرکزی مشخص است. اگر این محدودیت ها برطرف شود مشکلات صنعت خودرو تا حدودی حل خواهد شد.
عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اضافه کرد: بهبود مناسبات بین المللی و تنظیم سیاست های اقتصاد کلان دو محور کلیدی برون رفت از شرایط به وجود آمده در بازار خودرو است، در غیر این صورت روش های دیگر امکان دارد سبب رانت و سودجویی شود، تاکید می کنم که ترمیم بخش های مختلف اقتصاد سبب رشد تولید خودرو می شود.



1399/04/08
21:20:58
5.0 / 5
2672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
تولیدو