اعلام آمادگی بانك مركزی برای تامین ارز مواد اولیه لوازم خانگی به صورت ویژه

اعلام آمادگی بانك مركزی برای تامین ارز مواد اولیه لوازم خانگی به صورت ویژه

تولیدو: سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از بررسی بهای تمام شده نهاده های دامی و محصولات نهایی این بخش در سازمان حمایت در آینده نزدیك آگاهی داد و اعلام نمود كه در نشست ستاد تنظیم بازار، بانك مركزی اعلام آمادگی كرد تا نسبت به تامین ارز مواد اولیه مورد نیاز صنعت لوازم خانگی برای تولید 11.6 میلیون دستگاه (حدود 1.2 میلیارد دلار) اقدام ویژه انجام بدهد تا تامین قطعات و مواد اولیه با اولویت صورت گیرد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمدرضا کلامی در آخر جلسه ستاد تنظیم بازار، اظهار نمود: باتوجه به دستور جلسه کارگروه تنظیم بازار کالاهای اساسی و ضروری مردم در دو دسته کالایی تقسیم بندی می شود که یک دسته کالاهایی هستند که دولت برای آنها نرخ تثبیتی تعیین می کند و به صورت مشخص برمبنای بهای تمام شده نرخ مصوب اعلام و در سراسر کشور نظارت می شود که گندم، نان، مرغ، نهاده های دامی از آن جمله هستند. کالاهای دسته دوم کالاهایی هستند که در محدوده رقابتی قرار دارند و مقادیر عرضه و تولید در این کالاها متعادل تر است، پس مداخله قیمتی به صورت دستوری شاید منجر به سرکوب قیمت و تضعیف حقوق تولید کننده و در نهایت مصرف کننده بشود که این کالاها همچون شوینده ها، لوازم خانگی و... هستند.
بگفته سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت برای همه کالاها در کشور، دستورالعملی تحت عنوان ضوابط قیمت گذاری کالاهای وارداتی و ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل را داریم که این ضوابط برای گروه اول توسط دولت محاسبه می شود و در گروه دوم برمبنای اسناد مستند و در قالب این ضوابط، توسط بخش خصوصی محاسبه می شود اما پیش از انتشار یا درج قیمت باید برمبنای مصوبه سران قوا اطلاع رسانی قیمت و ثبت در سامانه ۱۲۴ اطلاع رسانی قیمت شود.
وی با اعلان اینکه در حوزه لوازم خانگی بیش از ۵۰۰ واحد تولیدی داریم که ۳۳ واحد آن در حوزه یخچال و فریزر، ۱۹ واحد در حوزه ماشین لباسشویی، ۳۶ واحد در تولید کولر آبی و ۸ واحد تولید تلویزیون و بیش از ۹۰ واحد تولید وسایل گازسوز و مابقی در سایر تولید کالاها فعالیت می نمایند، اشاره کرد: در چند سال اخیر سعی شده است تا ظرفیت های تولید داخلی لوازم خانگی کشور به شکلی باشد که تقاضای داخلی را پوشش دهد و هم اکنون از مجموع کالاهای یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، کولر آبی و گازی، پکیج، لوازم گازسوز، لوازم خانگی کوچک و تلویزیون حدود ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار دستگاه ظرفیت نصب شده در کشور است که این ظرفیت نصب شده در صورت فراهم شدن تامین مواد اولیه مورد نیاز، نقدینگی و منابع مالی ظرفیت تبلور و محقق شدن در بازار داخلی و بین المللی را دارند.
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت با اعلان اینکه در شرایط فعلی در امتداد مدیریت منابع ارزی کشور، جهش تولید، خوداتکایی بیشتر گام برمی داریم، اظهار داشت: پس از محدویت های ارزی ۹۷ واردات لوازم خانگی کامل ممنوع شده است و در حال کار بر جایگزینی برندهای داخلی هستیم. در سال ۱۳۹۹ برنامه تولید معاونت امور صنایع وزارت صمت حدود ۱۱ میلیون و ۶۴۰ هزار دستگاه تولید است که این تولید در سال قبل حدود ۸ میلیون و ۶۹۳ هزار دستگاه بوده و نشانگر برنامه ریزی وزارت صمت برای افزایش تولید و پاسخ به تقاضای بازار است.
وی ادامه داد: با تدوین چهار برنامه تلاش می نماییم که مباحث مربوط به لوازم خانگی منجر به تحقق تولید و رعایت حقوق مصرف کننده شود که در همین راستا در جلسه امروز مقرر شد تا بانک مرکزی به صورت ویژه نسبت به تامین ارز مواد اولیه مورد نیاز صنعت لوازم خانگی برای تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه (حدود ۱.۲ میلیارد دلار) اقدام ویژه انجام دهد تا تامین قطعات و مواد اولیه با اولویت صورت گیرد. همین طور مقرر شد معاونت صنایع وزارت صمت با فراخواندن انجمن ها و تشکلها و واحدهای تولیدی توانمند، میزان برنامه ریزی تولید را به شکلی انجام دهد که علاوه بر افزایش تولید سال ۱۳۹۹ برای سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ ما به صورت کامل بتوانیم شکاف تقاضای میان ۱۲.۵ میلیون دستگاه تقاضا و ۱۱.۶ میلیون دستگاه تولید داخل را که بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است را برطرف نماییم.
ضرورت اصلاح قیمت های خارج از ضوابط لوازم خانگی با نظارت سازمان حمایت
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت با اشاره به اینکه در سال های اخیر افزایش تمایل مصرف کننده به استفاده بهینه از کالاهای سرمایه ای بادوام در قالب مدیریت هزینه ها تقاضای لوازم خانگی را از ۱۳.۶ میلیون دستگاه به ۱۲ تا ۱۲.۵ میلیون دستگاه کاهش داده است، اشاره کرد: عمق ساخت داخل در بیشتر کالاهای لوازم خانگی بین ۶۰ تا ۹۰ درصد است، البته این نرخ در محصولات مختلف متفاوت می باشد، مثلاً در بخاری ۹۰ درصد داخلی سازی شده است، در کولرآبی ۱۰۰ درصد داخلی و یخچال فریزر ۶۰ درصد داخلی شده است. در کل ضریب وابستگی قطعات بین ۱۰ تا ۴۰ درصد است.
کلامی در ادامه با اعلان اینکه قسمتی از تولیدکنندگان لوازم خانگی بدون هماهنگی و خارج از چارچوب و ضوابط قیمتگذاری مبادرت به افزایش قیمت ها بصورت نامتعارف کرده اند، اشاره کرد: مقرر شد سازمان حمایت اقدامات قانونی در این راستا انجام دهد و این واحدها باید نسبت به اصلاح قیمت ها در قالب چارچوب قانونی قیمتگذاری اقدام نمایند. ضمنا لوازم خانگی در لیست کالاهای دارای اولویت بازرسی قرار گرفته و با احتکار و عدم عرضه این اقلام به بازار برخورد خواهد شد.
بگفته وی با تغییر ارز واردات قطعات لوازم خانگی از ۴۲۰۰ تومانی به نیمایی، منابع ریالی برای تامین این ارز ۳ برابر شده و افزایش نرخ ارز با تاثیرش در بهای تمام شده منجر به تخلیه اثر آن طی سال های ۱۳۹۷ تابحال نسبت به سال های گذشته شده است و در همین راستا برای پشتیبانی از مصرف کننده و تولید کننده بصورت همزمان مقرر شد تا بسته پیشنهادی شیوه های تامین مالی تهیه و ارائه شود.
پیشنهاد ارائه تسهیلات ارزان قیمت برای خرید لوازم خانگی
سرپرست معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صمت افزود: در این بسته پیشنهاد شده است که برای این مساله تسهیلات ریالی ارزان قیمت (با کارمزد ۱۲ درصد) در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد و برای جبران فاصله آن با نرخ سود بانکی پیشنهادی برای تایید در دولت ارسال شده است که ضمن تایید نیازهای مالی طرف عرضه (تحریک تقاضای ناشی از رکود تورمی فعلی) و مصرف کنندگان کالا به خصوص زوج های جوان را در ترمیم قدرت خرید یاری کند.
وی اشاره کرد یکی از مواد اولیه مورد مصرف در صنعت لوازم خانگی ورق است که به سبب تاثیرپذیری عرضه فولاد از قیمت جهانی و قیمت ارز نیما، نوسانات ارزی طی چند ماه اخیر سبب بروز تقاضای کاذب در این بخش شده که با سپردن متعادل سازی و واقعی سازی مقادیر نیاز ورق، (طرف تقاضا) و گردنگیر همه تولید کنندگان ورق به عرضه کالاهای خود (علاوه بر فولاد مبارکه) اساسا این کالا با مسئولیت معاونت امور صنایع وزارت صمت با قیمت مصوب بایست به دست تولیدکنندگان برسد.
بهای تمام شده نهاده های دامی و محصولات نهایی این بخش بررسی می شود
کلامی همین طور در آخر این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت که ستاد تنظیم بازار مصوب کرد که بانک مرکزی برای تامین ویژه ارز قطعات یدکی و لوازم مورد مصرف در تولید لوازم خانگی کوچک و بزرگ اقدام نماید.
همین طور بگفته وی ستاد تنظیم بازار مقرر کرده شرکت پشتیبانی امور دام برای تکمیل ذخایر راهبردی گوشت قرمز اقدام نماید. نرخ این محصول نیز باید به شکلی باشد که ضمن پشتیبانی از تولیدکننده داخلی، انگیزه بخش خصوصی را برای تامین نیاز کشور گرفتار چالش نکند.
سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت در آخر اظهار نمود: در جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار در زمینه تامین نهاده های دامی و محصول نهایی مثل شیر، تخم مرغ و مرغ نیز مقرر شده سازمان حمایت با برگزاری جلسات تخصصی با تشکل های تولیدی و ستاندن اسناد و مدارک بهای تمام شده را برآورد کرده و قیمت ها را به کارگروه ستاد تنظیم بازار ارائه کند.
منبع:

1399/03/20
21:01:48
5.0 / 5
2751
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تولیدو