سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

سه عامل موثر بر قیمت طلا در هفته جاری

تولیدو: تحلیل گران بازار جهانی طلا می گویند همزمان با تبعات اقتصادی شیوع بیماری كووید 19، سه عامل اصلی می تواند قیمت طلا را در معاملات هفته جاری بالا ببرد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بااینكه خوش بینی زیادی نسبت به افزایش قیمت طلا در معاملات هفته جاری وجود دارد اما ارزش دلار، تقاضا برای دارایی امن و نوسان شدید سه عامل موثر بر روند قیمت طلا در كوتاه مدت خواهند بود.

شیوع بیماری كووید ۱۹ به این زودی به پیك خود نخواهد رسید و شمار موارد مبتلاشدن به این بیماری در جهان از مرز یك میلیون نفر گذشته و بیش از ۵۸ هزار نفر تابحال جان باخته اند. آمریكا با بیش از ۲۶۶ هزار مورد مبتلاشدن و ۶۸۰۰ مورد مرگ بالاترین آمار مبتلاشدن به این بیماری دارد.

سرمایه گذاران هفته گذشته با آمار اقتصادی منفی شامل افزایش غیرمترقبه شمار مدعیان بیكاری در آمریكا به ۶.۶۵ میلیون نفر و كاهش آمار اشتغال بخش غیركشاورزی آمریكا در مارس به میزان ۷۰۱ هزار نفر بودند كه اولین كاهش ماهانه از سپتامبر سال ۲۰۱۰ بود.

اقتصاددانان می گویند این تازه شروع است و اوضاع وخامت بیشتری پیدا خواهند كرد. استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا آگهی داده كه بدون اقدام قاطع برای مهار انتشار ویروس كرونا، نرخ بیكاری به ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهدنمود.

جوناتان باتلر، تحلیلگر شركت میتسوبیشی به كیتكونیوز اظهار داشت: تاثیر قرنطینه در نقاط مختلف ملموس شده و طلا همانطور كه انتظار می رفت، بالاتر رفته است و الان بالای مرز ۱۶۰۰ دلار قرار دارد.

دلار آمریكا

دلار كه بعنوان یك ارز مطمئن استواری خودرا باز یافته است، اصلیترین مانع افزایش قیمت طلا در هفته جاری خواهد بود.

به گفته بارت میلك، مدیر استراتژی جهانی "تی دی سكیوریتیز"، معمولا هنگامی كه شاخص دلار آمریكا بالا می رود، مانع افزایش قیمت طلا می شود. ارزش دلار آمریكا به میزان چشمگیری بالاتر رفته و یكی از عوامل بازدارنده افزایش قیمت طلا شده است. در اواخر مارس شاخص دلار آمریكا حدود ۹۴ واحد بود و یكباره به ۱۰۳ واحد جهش یافت و الان در حدود ۱۰۰ واحد قرار دارد.

هر چه این شاخص بالاتر رود، صعود برای طلا دشوارتر خواهد شد. بنا بر این مفسرین محتاطانه به فضای رشد ارزش دلار آمریكا نظاره می كنند.

تقاضا برای دارایی امن

با وجود این كه بیماری كووید ۱۹ تقاضا برای دلار آمریكا را افزایش داده اما مفسرین به افزایش قیمت طلا كه یك دارایی امن شناخته می شود، خوش بین هستند. بگفته كایران كلانسی، دستیار اقتصاددان ارشد در "كپیتال اكونومیكس"، دلار قوی خواهد ماند اما این امر لزوما به معنای عدم افزایش قیمت طلا در سه ماهه دوم امسال نخواهد بود. تقاضا برای دارایی امن، تاثیر بالا رفتن ارزش دلار روی طلا را تا حدودی جبران می كند.

وی اشاره كرد در طول بحران جاری، سرمایه گذاران وارد صندوقهای سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا شده و همین طور به خرید طلای فیزیكی پرداخته اند.

نوسان

نوسان فزاینده سومین عامل موثر بر روند قیمت طلا در هفته جاری خواهد بود. نوسان زیادی ممكنست به ضرر طلا تمام شود درست مانند اواسط مارس كه این فلز همسو با سقوط بازارهای سهام، ریزش قیمت پیدا كرد.

به گفته بارت میلك، مفسرین به دقت نوسان در بازار را زیرنظر دارند. شاخص VIX اهمیت زیادی دارد برای اینكه به تشخیص الگوی معاملات كمك می نماید. در شرایط نوسان شدید، طلا عملكرد خوبی ندارد و تصور می رود كه بحران كرونا هنوز به پیك خود نرسیده است و خبرهای بد بیشتری در راه خواهد بود و این مسئله ممكنست به زیان طلا باشد برای اینكه سرمایه گذاران به سمت خرید دلار رفته و به فروش طلا اقدام می كنند.

این كارشناس بازار اظهار نمود كه طلا هفته جاری در سطح ۱۶۴۰ دلار با مقاومت و در سطح ۱۵۵۴ دلار از حمایت برخوردارست و در كل، طی سه ماهه دوم در حدود ۱۶۵۰ دلار معامله خواهد شد.

بازارها از مشاهده آمار اقتصادی ضعیفتر در هفته جاری متعجب نخواهند شد و یكی از آمار مورد توجه، شمار مدعیان بیكاری در آمریكا خواهد بود. با این وجود آمار اقتصادكلان بر اساس ماهانه اهمیت بیشتری دارند در صورتیكه بازارها حالا به اخبار روزانه متمركز شده اند.

منبع:

1399/01/17
16:18:42
5.0 / 5
3019
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
تولیدو