یك مقام مسئول اعلام كرد:

شوك كرونا و لزوم پشتیبانی از بخش خصوصی و ذینفعان فرش دستباف

شوك كرونا و لزوم پشتیبانی از بخش خصوصی و ذینفعان فرش دستباف

تولیدو: رئیس مركز ملی فرش ایران با اشاره به چالش های پیش آمده ناشی از شیوع ویروس كرونا برضرورت حمایت دولت از بخش خصوصی و ذینفعان فرش دستباف تاكید نمود.


به گزارش تولیدو به نقل از مركز ملی فرش ایران، فرح ناز رافع با بیان این مطلب كه شوك كرونایی، كارهای اقتصادی را در بخش های مختلف خصوصاً فرش دستباف بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد اضافه كرد: مشكل زنجیره تامین و كاهش دستیابی به بازارهای خارجی و مصرفی داخلی ضرورت حمایت های بیشتر دولت از این بخش را طلب می كند.
وی اضافه كرد: آثار و نتایج اقتصادی و مالی شیوع ویروس كرونا را هم برای كوتاه مدت و هم دوره های میان مدت و بلندمدت در دو سطح كلان و خرد می توان تحلیل كرد از همین رو تدوین «برنامه جامع بهبود فضای كسب وكار و ارتقای سرمایه پذیری كسب وكارهای حوزه ی فرش» با مشاركت بخش خصوصی و با هدف ارتقای تاب آوری این بخش از اقتصاد ملی در مقابل تهدیدات ناشی از بحران كرونا در دست اقدام است.
رافع اظهار داشت: ارائه یك برنامه منسجم و جامع برای كاهش آثار شیوع كرونا بر روی كسب و كار می تواند ضمن به حداقل رساندن آثار زیان بار آن در احیای هر چه سریع تر نقش صنوف و بازاریابی جایگاه آنها در رشد اقتصادی كشور مؤثر باشد.
وی اضافه كرد: باتوجه به تأثیر قابل توجه شیوع كرونا بر فعالیت بخش عمده ای از فعالان حوزه تولید و فروش فرش دستباف كه در چارچوب واحدهای صنفی فعالیت می نمایند و همین طور تمهیداتی كه از جانب وزارت صمت و بانك مركزی جهت بهره مندی صنوف از تعویق تسهیلات و سایر كمك های پیش بینی شده، این مركز به دنبال آن است كه صنوف تولیدی و توزیعی فرش دستباف در بند ۱۰ دستورالعمل ابلاغی بانك مركزی و بسته های حمایتی وزارت لحاظ شود.
رئیس مركز ملی فرش ایران افزود: باتوجه به مباحث اشاره شده و موارد مذكور قابل طرح است كه دولت و بخش خصوصی به دنبال تصمیم سازی و تصمیم گیری اقدامات حمایتی از بخش خصوصی و واحدهای تولیدی كشور بمنظور كاهش لطمه ها و چالش های ناشی از كرونا از جمله؛ تقسیط و استمهال بدهی های ارزی و ریالی و همچنین مالیاتی و تامین اجتماعی به مدت شش ماه و در ادامه كوتاه كردن مسیر تخصیص ارز و امور گمركی بمنظور تامین مواد اولیه بمنظور تولید فرش دستباف در داخل و صادرات این محصولات به كشورهای درگیر این ویروس كه باالطبع می تواند ارزآوری مناسبی در كشور ایجاد كند. برنامه ریزی كنند.
وی اضافه كرد: از منظر اقتصادی بافندگان فرش دستباف به خصوص بخشی كه بیمه نیستند در مقایسه با سایر صنوف لطمه بیشتری متحمل خواهند شد. از همین رو بیمه تامین اجتماعی از طرف دولت برای دست اندركاران فرش در نظر گرفته شود تا مشاغل خرد لطمه دیده از كرونا از بین نروند.


منبع:

1398/12/26
21:48:18
5.0 / 5
3348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو