توقف ۱۵۰۰ كامیون در مرز سومار

توقف ۱۵۰۰ كامیون در مرز سومار

به گزارش تولیدو آنطور كه مسؤلان گمرك ایران می گویند با شرطی كه عراق برای تخلیه و بارگیری كالای صادراتی ایران در گمرك عراق گذاشته، فرآیند به كندی پیش رفته و باعث توقف حدود ۱۵۰۰ كامیون در مرز شده است. در این شرایط از تجار خواسته شده كه فعلا به سمت این مرز كالا نفرستند.سید روح الله لطیفی - سخنگوی گمرك ایران - در گفتگو ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت مرز سومار و تبادل كالا با عراق از راه آن توضیح داد: هم اكنون این مرز نیمه باز بوده و به صورت كامل باز نیست و بارگیری به روال عادی صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به اینكه عراقی ها برای تخلیه و بارگیری كالا شرط گذاشته اند، اظهار داشت: آنها اعلام نموده اند كه باید بارگیری در گمرك عراق صورت گیرد، این در شرایطی است كه در روال عادی ومعمول گذشته كالاهایی كه به مقصد عراق از ایران صادر می شوند توسط كامیون های ایرانی وارد گمرك سومار شده، در آنجا تخلیه و در ادامه كامیون های عراقی آنها را بارگیری و به مقصد خود در عراق می برند ولی حالا شرایط را تغییر داده و عراق با سرعت بسیار كندی بارگیری را انجام می دهد.

به گفته سخنگوی گمرك ایران، كالاهایی كه در مرز سومار قرار دارند كالاهای تحت الشعاع ویروس كرونا هم نیستند و از این لحاظ مشكلی ندارند كه عراق برای ورود آنها مانع ایجاد كند و روال تخلیه و بارگیری كند شود، اغلب كاشی و سرمیكی هستند كه از یزد به سمت این كشور صادر گردیده است.

لطیفی اظهار داشت: با رویه موجود در روز فقط حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ كامیون ترخیص می شود و با عنایت به این كه حدود ۱۵۰۰ كامیون هم اكنون متوقف شده برای خروج همین تعداد حداقل ۱۰ روز زمان لازم است.

وی با اشاره به اینكه حالا مذاكراتی بین مسؤلان ایران و عراق برای حل مشكل و انجام سریعتر امور در مرز سومار در حال انجام می باشد، تصریح كرد كه از تجار ایرانی می خواهیم فعلا كالاهای صادراتی خویش را به سمت مرز سومار نفرستاده و از راه مرزهای دیگر اقدام نمایند.

لطیف در ارتباط با وضعیت سایر مرزهای عراق هم خاطرنشان كرد كه هم اكنون اغلب مرزهای عراق برای جابجایی كالا باز است و مرز مهران هم باوجود اعلام عراقی ها برای توقف دو هفته ای بزودی باز خواهد شد.

گفتنی است كه در هفته های اخیر برخی مرزها به علل مختلف بسته و ورود و خروج كالا و مسافر با مشكلاتی مواجه بود كه همچون آنها مرزهای عراق بعنوان یكی از مبادی صادراتی ایران بوده است.1398/12/11
14:22:34
5.0 / 5
3674
تگهای خبر: صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
تولیدو