عقب ماندگی استان مركزی از بازار گیاهان دارویی

عقب ماندگی استان مركزی از بازار گیاهان دارویی

به گزارش تولیدو ایسنا/مركزی رئیس كمیسیون آب، كشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اراك اظهار داشت: میزان گرایش دنیا به سمت گیاهان دارویی در حال افزایش می باشد و بسیاری داروهای شیمیایی تا آن زمان حذف خواهد شد، اما در كشور و همینطور در استان مركزی به این مورد توجه زیادی نشده و بطور قطع از این بازار عقب مانده ایم.


مجتبی جلالوند در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هم اكنون تولید گیاهان دارویی در استان مركزی مزیت صادراتی ندارد البته امكان دارد در سال های آینده این مزیت ایجاد شود.
وی ادامه داد: پارسال سطح زیر كشت گیاهان دارویی در استان حدودا 300 هكتار بوده و سال جاری این میزان تولید به 950 هكتار رسیده و میزان محصول تولیدی بالغ بر 550 تن است.
رئیس كمیسیون آب، كشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اراك خاطرنشان كرد: تجارت جهانی گیاهان دارویی در سال 2017 حدود 124 میلیارد دلار بوده كه این میزان عدد سنگینی است و بطور قطع تا سال 2050 رقم قابل توجهی خواهد شد، چون كه میزان گرایش دنیا به سمت گیاهان دارویی در حال افزایش می باشد و بسیاری داروهای شیمیایی تا آن زمان حذف خواهد شد، اما در كشور و همینطور در استان مركزی به این مورد توجه زیادی نشده و بطور قطع از این بازار عقب مانده ایم.
جلالوندی بیان نمود: هم اكنون بیشتر از 7 هزار گونه گیاه در جهان وجود دارد كه 2500 گونه آن دارویی است و 700 گونه دارویی در ایران قابلیت تولید شدن دارد.
رئیس كمیسیون آب، كشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اراك با اشاره به اینكه از استان مركزی پارسال 5 تن گیاه دارویی صادر شده، اظهار داشت: درمورد محصول زعفران مشكل فروش و بازاریابی وجود دارد و مشكل اصلی، صادرات محصول به صورت خام است. این محصول خام در كشورهای دیگر فرآوری شده و با برند همان كشور به فروش می رسد، بر همین مبنا ایجاد بازار برای آن نیازمند برنامه ریزی مناسب می باشد.
جلالوند بیان نمود: نبود سیستم مكانیزاسون و نبود بازار از مشكلات اصلی این حوزه است. توجه ویژه به گیاهان دارویی و محصولات تولیدی استان بخصوص گل محلات و محصولات شیلاتی استان می تواند ارزآوری بالایی برای استان داشته باشد.1398/12/04
13:40:20
5.0 / 5
3924
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو