گزارش تولیدو

۵ ایراد تبصره ۱۴ بودجه ۹۹

۵ ایراد تبصره ۱۴ بودجه ۹۹

به گزارش تولیدو مركز پژوهش های مجلس با طرح 5 ایراد به تبصره 14 لایحه بودجه99، اعلام نمود: یارانه پیش بینی شده نان و گندم، 36 هزار میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز كمتر است كه می تواند سبب افزایش نرخ نان شود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، ۱۷ آذر ماه لایحه بودجه ۹۹ با سقف ۱، ۹۸۸ میلیارد تومان از طرف دولت تقدیم مجلس شد. بعد از ارائه لایحه به مجلس، نمایندگان به صورت تخصصی آغاز به چكش كاری بخش های مختلف كرده اند تا هر چه سریع تر، لایحه تبدیل به قانون شود و در دستور كار دولت برای سال آینده قرار گیرد.
در این بین طبق نظر منتقدان، لایحه بودجه ۹۹ ایراداتی در حوزه های مختلف دارد كه باید به صورت ویژه و دقیق مورد توجه نمایندگان قرار گیرد تا با اصلاح رویه های نادرست و مبهم، كار برنامه ریزی برای دخل و خرج سال ۹۹ با مشكل كمتری جلو رود.
یكی از این ایرادات مربوط به جدول تبصره ۱۴ كه برآوردی از هدفمندی یارانه ها در بخش منابع و مصارف می شود كه مركز پژوهش های مجلس در گزارشی در ارزیابی جدول تبصره (۱۴) لایحه بودجه ۹۹، به صورت كلی ۵ ایراد را بر این بخش از پیش بینی دولت وارد دانسته است.
در گزارش بازوی نظارتی مجلس آمده است: به نظر می آید با عنایت به شرایط موجود و تجربه دوره های قبلی افزایش قیمت و استفاده از سهمیه بندی بنزین فروض در نظر گرفته شده در لایحه بودجه برای میزان مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹ با بیشبرآوردی هم راه است و با در نظر داشتن افزایش سهمیه های احتمالی به نظر می آید كه متوسط مصرف داخلی بنزین در سال ۱۳۹۹، حدود ۹۲ میلیون لیتر در روز خواهد بود و متناظر با این فروض اعتبار پیشبینی شده برای صادرات فراورده، فروش داخلی و مالیات و عوارض مربوط به آن باید اصلاح گردد.

همین طور در بخش دیگری از این گزارش در ارتباط با ردیف ۵ مصارف (اعتبارات در نظر گرفته شده برای بازپرداخت تعهدات طرح های موضوع ماده (۱۲) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور با اعتبار ۸۰ هزار میلیارد ریال)، آمده است: تصمیم گیری در مورد بازپرداخت تعهدات به هر یك از طرح های گفته شده در ماده (۱۲) كاملاً در اختیار نهاد تخصیص دهنده بوده و آزادی عمل این نهاد در تخصیص بودجه بسیار زیاد است پس لازم است باتوجه به جایگاه مجلس شورای اسلامی در تصویب بودجه سنواتی، جزئیات بیشتری در مورد طرح های مصوب، درآمدهای حاصل از اجرای طرح های مذكور و بازپرداخت تعهدات مربوط به این اقدامات در بودجه منعكس شود.
بر اساس مطالعات مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با ردیف ۱۸ جدول تبصره (۱۴) لایحه، معادل ۱۲۸.۷۶۰ میلیارد ریال بابت هزینه های تولید، انتقال، توزیع و فروش گاز طبیعی اختصاص داده شده كه در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۳۶ درصد رشد داشته است كه تابحال دلیل منطقی و قانع كننده ای از جانب شركت ملی گاز و وزارت نفت بابت افزایش معنادار ۳۶ درصدی هزینه های شركت گاز ارائه نشده است. بدین سبب پیشنهاد شده با فرض رشد ۲۵ درصدی هزینه های شركت گاز نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۸ رقم مندرج در ردیف ۱۸، با رقم ۱۱۷.۵۶۲ میلیارد ریال جایگزین شود.

این گزارش همین طور به اعتبار در نظر گرفته شده در ردیف ۲۸ برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم با عنایت به برآوردهای انجام شده، اشاره و اضافه كرده است: یارانه در نظر گرفته شده حدود ۳۶ هزار میلیارد ریال از اعتبار مورد نیاز كمتر است كه عدم تامین اعتبار و انتقال این هزینه به نانوایی های آزادپز می تواند سبب افزایش نامتعارف قیمت نان در این بخش شود.
همچنین با عنایت به این كه یكی از اهداف طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، كاهش استفاده خانوار از خودروی شخصی و استفاده از حمل و نقل عمومی و در نهایت كاهش مصرف بنزین و به تبع آن كاهش آلودگی هواست می توان منابع حاصل از افزایش صادرات روزانه ۴ میلیون لیتر بنزین (معادل ۲۱.۹۰۰ میلیارد ریال) را به توسعه حمل و نقل عمومی با اولویت كلان شهرها و خطوط ریلی شهرك های اقماری اختصاص داد.


منبع:

1398/11/13
08:35:52
5.0 / 5
4405
تگهای خبر: تولید , خرید , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو