رییس سازمان توسعه تجارت:

ارز ۴۲۰۰ تومانی فعلا قطع نمی گردد

ارز ۴۲۰۰ تومانی فعلا قطع نمی گردد

تولیدو: رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان این كه تنظیم بازار كالاهای اساسی برای دولت یك اولویت مهم محسوب می شود، اعلام نمود كه هم اكنون هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی وجود ندارد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حمید زادبوم امروز در نشست خبری با اشاره به نزدیك بودن روز ملی صادرات اظهار نمود: مراسم این روز در ۲۹ مهرماه امسال با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار می گردد و طبق روال سال های گذشته صادركنندگان نمونه در این مراسم معرفی خواهند شد.
به گفته وی شخصیت حقیقی یا حقوقی صادركننده ارزش صادرات انجام شده و كیفیت كالاهای صادراتی سه محوری هستند كه بر طبق آنها صادركننده نمونه ایران مشخص و معرفی خواهد شد.
رییس سازمان توسعه تجارت با بیان این كه این سازمان برای مشخص شدن صادركننده نمونه ۷۱ گروه كالایی تعریف و آنها را بررسی كرده، توضیح داد: در این پروسه بررسی تعداد بازارهای جدید صادركنندگان ماندگاری آنها در بازارهای قدیمی و گواهینامه های استاندارد، عواملی هستند كه در تعیین صادركننده نمونه كشور نقش تعیین كننده ایفا كردند. همین طور حجم صادرات انجام شده، نوع رفتار صادركنندگان در بازارهای بین المللی و نوع كالایی كه صادر گردیده است نیز در این انتخاب اهمیت زیادی دارد.
به گفته زادبوم كمیته انتخاب صادركننده نمونه متشكل از نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد كشاورزی، اتاق بازرگانی ایران، گمرك، سازمان توسعه تجارت، سازمان استاندارد، تشكل های صادراتی ذیربط و اتاق های تعاون بوده است.
افزایش ۲۲ درصدی وزن صادرات ایران در شش ماهه ۹۸
وی درباره وضعیت تجارت ایران در شش ماهه نخست سال جاری، اظهار نمود: ما در این مدت حدودا ۲۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم كه از نظر ارزش صادراتی كاهش ۱۰.۵ درصدی و از نظر وزن صادرات افزایش ۲۲.۵ درصدی را نشان داده است. در حوزه واردات نیز در این مدت حدودا ۲۱ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار واردات داشتیم كه از نظر ارزشی كاهش ۵.۵ درصدی و از نظر وزنی افزایش نیم درصدی را نشان داده است.
رییس سازمان توسعه تجارت افزود: جزئیات آمارهای صادراتی ایران ظرف روزهای آینده منتشر می شود و این مساله را باید در نظر گرفت كه دلیل كاهش ارزش صادرات ایران تغییر در قیمت های پایه صادراتی بوده است. این مساله با درخواست صادركنندگان مورد پیگیری قرار|گرفت و از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ در دستور كار قرار گرفت.
زادبوم با تاكید بر این مساله كه تلاش دولت بر كاهش ممنوعیت های صادراتی است، بیان كرد: اگر ممنوعیتی به وجود آمده یا برای كالاهایی بوده كه در بازار نیاز اساسی برای آنها وجود دارد یا صادركنندگان آنها ارز دولتی گرفته و نباید آنرا به صادرات اختصاص می دادند. جدای از این مسائل بر طبق قوانین برنامه های توسعه ما نباید به سمت ممنوعیت های صادراتی برویم و بدین جهت این سیاست تنها در مواردی خاص اجرایی شده است.
اروپا بدعهدی كرد
وی درباره آخرین وضعیت تعامل تجاری ایران با اروپا توضیح داد: از زمان اجرای برجام، اروپا وعده های همكاری گسترده ای به ایران داده بود و حتی یك خط اعتبار ۵۰ میلیون یورویی برای مطالعات در حوزه محیط زیست و تجارت نیز تخصیص داد. اما با اقدام آمریكا اروپایی ها گفتند با وجود باقی ماندنشان در برجام احتمال آنكه شركت های بخش خصوصی شان از ورود به ایران پرهیز كنند، وجود خواهد داشت.
رییس سازمان توسعه تجارت افزود: در چنین شرایطی بحث اینستكس عنوان شد كه بر طبق آن ایران می توانست مبالغی از صادرات خودرا از این خط وارد كرده و با استفاده از آن نسبت به واردات نیازهای خود اقدام نماید اما این به شرطی بود كه اروپا واردات خودرا از ایران حفظ می كرد و نفت ما را می خرید، اما متاسفانه اروپایی ها در عمل به تعهدات خود بدعهدی كردند و خیلی از این برنامه های مشترك به مرحله ی اجرا نرسید.
وی درباره آخرین وضعیت الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (wto) نیز توضیح داد: جدای از بحث الحاق به این سازمان پیوستن ما می تواند امتیازها و توافق نامه هایی را برای كشور به همراه داشته باشد. در سال های گذشته همواره تصمیم گیری های مثبت یا منفی در این زمینه وجود داشت كه در نهایت بحث تبدیل شدن ایران از عضو ناظر به عضو قطعی را به تاخیر می انداخت.
رییس سازمان توسعه تجارت اضافه كرد: سال قبل وزیر صمت و وزیر خارجه در درخواستی مشترك از رئیس جمهور خواستند به ستاد الحاق به سازمان تجارت جهانی را فعال كند. با موافقت ایشان این ستاد تشكیل شده و با حضور نمایندگان سازمان های ذیربط هر دو هفته یكبار جلسه دارد و امیدواریم در نهایت مقدمات لازم را برای پیوستن قطعی كشور به این سازمان مهم بین المللی فراهم گردد.
منبع:

1398/07/15
23:48:24
5.0 / 5
4163
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
تولیدو