مركز آمار ایران اعلام كرد

تورم تولید در بهار ۷۰ درصد شد

تورم تولید در بهار ۷۰ درصد شد

تولیدو: نرخ تورم تولیدكننده در كل كشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به ۶۹.۵ درصد رسید. همین طور نرخ تورم تولید در بهار نسبت به زمستان به میزان ۳.۲ واحد درصد افزایش پیدا كرد.به گزارش تولیدو به نقل از مركز آمار ایران، گزارش شاخص قیمت تولیدكننده در ایران- فصل بهار ۱۳۹۸ (بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰) منتشر گردید كه بر این اساس، نرخ تورم تولیدكننده در كل كشور در فصل بهار نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به ۶۹.۵ درصد رسید. همین طور نرخ تورم تولیدكننده در بهار امسال نسبت به زمستان ۹۷ به میزان ۳.۲ واحد درصد افزایش داشته است.
تورم فصلی
تغییرات شاخص قیمت تولیدكننده كل كشور نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) در فصل بهار ۱۳۹۸ به ۱۴.۴ درصد رسید كه در مقایسه با همین اطلاع در فصل زمستان ۱۳۹۷، ۵.۶ واحد درصد افزایش دارد.
كمترین تورم فصلی به ترتیب مربوط به بخش برق (۴.۲- درصد )، بخش خدمات (۵.۹ درصد ) و بخش صنعت (۱۳.۷ درصد ) می­باشد. بیشترین تورم فصلی تولید نیز مربوط به بخش كشاورزی (۳۵.۵ درصد ) است.
تورم نقطه به نقطه
تغییرات شاخص قیمت تولیدكننده كل كشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ۱۳۹۸ به ۶۹، ۵ درصد رسید كه در مقایسه با همین اطلاع در در فصل زمستان ۱۳۹۷، ۳.۲ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدكنندگان به ازای تولید كالاها و خدماتشان در داخل كشور، در فصل بهار ۱۳۹۸ نسبت به فصل بهار ۱۳۹۷، ۶۹.۵ درصد افزایش دارد. در بخش­های تولیدی كمترین نرخ مربوط به بخش برق (۱۷.۳- درصد) و بیش­ترین نرخ مربوط به یخش صنعت (۸۸.۷ درصد) می­باشد.
تورم سالانه
تغییرات میانگین شاخص كل قیمت تولیدكننده در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۳۹۸ به ۵۸.۶ درصد رسید كه نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۱۱.۱ واحد درصد افزایش نشان می­دهد. در فصل مورد بررسی، در بین بخش­های اصلی تولیدی در كشور، كمترین تورم سالانه مربوط به بخش برق (۲.۲- درصد ) و بیش­ترین آن مربوط به بخش صنعت (۷۷.۲ درصد) است.


منبع:

1398/06/10
13:18:39
5.0 / 5
5145
تگهای خبر: تورم , تولید , خدمات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو