قرار گرفتن نام ایران در بین ۵ كشور تولیدكننده نانوكاتالیست تولید بنزین

قرار گرفتن نام ایران در بین ۵ كشور تولیدكننده نانوكاتالیست تولید بنزین

تولیدو: با راه اندازی خط تولید نانوكاتالیست رفرمینگ نفتا، در یكی از شركت های دانش بنیان، ایران در بین 5 كشور تولیدكننده این نوع نانوكاتالیست ها در جهان قرار گرفت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، یكی از شركت های دانش بنیان موفق به تولید كاتالیست رفرمینگ نفتا بر پایه گاما آلومینا نانوساختار شده است. این كاتالیست برای تولید بنزین به كار می رود؛ بدین جهت این كاتالیست در پالایشگاه ها یك ماده اصلی و حیاتی شمرده می شود.
محمد ابراهیم نجاتیان از پژوهشگران این طرح با اشاره به اینكه این نانوكاتالیست برای تولید بنزین و مواد آروماتیك در پالایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: طول عمر این كاتالیست ۸ تا ۱۰ سال است و ما با ارائه این فناوری، نام ایران را در بین ۵ كشور تولیدكننده این كاتالیست نانویی قرار دادیم.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون آمریكا ۸۰ درصد از بازار كاتالیست های تولید بنزین را در اختیار دارد، افزود: علاوه بر آن فرانسه با ۱۵ درصد سهم بازار در رتبه دوم و كشورهای چین و روسیه كمتر از ۵ درصد سهم بازار كاتالیست های تولید بنزین را در اختیار دارند.
نجاتیان این فناوری را حاصل ۵ سال تحقیق و توسعه دانست كه منجر به طراحی و راه اندازی خط تولیدی به ظرفیت ۱۰۰ تن در سال شده است و تصریح كرد: نخستین محصول تولیدی این خط تولید تا آخر سال به بازار عرضه می شود.
وی در عین حال به نیاز انباشته شده در پالایشگاه ها در بخش كاتالیست های تولید بنزین به سبب اعمال تحریم ها اشاره نمود و اضافه كرد: بدین جهت ما درصدد راه اندازی خط تولید دیگری به ظرفیت ۲۵۰ تن در سال هستیم كه طراحی آن به انتها رسیده است و در سال ۱۳۹۹ بهره برداری از آن صورت خواهد گرفت.
بگفته این محقق تا قبل از سال ۱۳۹۰ صددرصد نیاز داخل به این نوع كاتالیست ها، بوسیله واردات انجام می شد كه بعد از تحریم ها، واردات به شدت كم شد و تولیداتی نیز در داخل كشور انجام شد؛ اما با ارائه فناوری نانوكاتالیست برای تولید بنزین خودكفایی در تولید این نوع كاتالیست در كشور ایجاد می شود و دیگر نیازی به واردات نیست.
نجاتیان كاتالیست های تولید بنزین را از مواد بسیار راهبردی در كشور توصیف كرد كه تولید آن برای خودكفایی در بخش تولید بنزین بسیار لازم است و افزود: تابحال دو قرارداد با پالایشگاه های داخل كشور برای تجاری سازی این كاتالیست منعقد شده است.
وی از عرضه نوعی نانوافزودنی به بازار امسال آگاهی داد و اظهار داشت: این نانو افزودنی می تواند آلایندگی خودرو های دیزلی را به شدت كم كند. با عنایت به سهم بالای آلودگی هوا توسط موتورهای دیزلی، این محصول می تواند گامی بلند در راه بهبود هوا باشد.
منبع:

1398/06/09
21:07:56
5.0 / 5
4214
تگهای خبر: بازار , تولید , خودرو , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو