وزیر صنعت مطرح كرد:

تقاضای خودرو 6برابر تولید است، سهم 40درصدی صنعت ازتسهیلات محقق نشد

تقاضای خودرو 6برابر تولید است، سهم 40درصدی صنعت ازتسهیلات محقق نشد

تولیدو: وزیر صنعت، معدن وتجارت با تاكید بر اینكه برای اصلاح صنعت خودرو جدی هستیم، اظهار داشت: از شروع امسال تا كنون 6میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم درحالی كه كل تولید خودرو در سال، یك میلیون دستگاه است.


به گزارش تولیدو به نقل از صدا و سیما، رضا رحمانی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سه شنبه شب شبكه دو سیما با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تأثیرات آن بر بازار اضافه كرد: اوایل تا اواسط پارسال، نابسامانی هایی در بازار پیش آمد و در ماه های اخیر هم در حوزه ارز، ثبات نسبی ایجاد و افزایش قیمت ها هم متوقف و برخی كالاهای خاص هم به صورت موردی مدیریت شد.

وی با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین كالاهای اساسی در پارینه اظهار داشت: ۷۰ درصد این میزان در حوزه كالاهای اساسی و خصوصاً مواد غذایی بود كه با مسؤلیت وزارت جهاد كشاورزی تأمین شد و در اختیار مردم قرار گرفت و ۲۳ درصد آن هم در حوزه دارو و درمان بود كه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مدیریت شد و یك درصد هم در حوزه كاغذ بود كه وزارت ارشاد مسئول آن بود و ۶ درصد هم برای لاستیك و خمیر كاغذ بود كه وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول آن بوده است.

رحمانی درباره انتظارات مطرح شده درباره اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به برخی كالاها اظهار داشت: در زمانی كه دولت، این سیاست را اتخاذ نمود بحث ممنوعیت و محدودیت مطرح نبود اما در ۱۶ مرداد ۹۷ سیاست های جدید ابلاغ گردید.

وی افزود: واردات ۱۳۳۹ كد تعرفه كالا ممنوع گردید و دولت تصمیم گرفت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را فقط به كالاهای اساسی اختصاص دهد.

رحمانی افزود: كالاهایی كه مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نشدند حدود ۲ برابر نسبت به كالاهایی كه این ارز را دریافت نمودند افزایش قیمت داشتند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اگر بخواهیم سیاست های اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به اهداف مورد نظر خود برسد باید شبكه توزیع هم در دست دولت باشد هر جا نرخ ها چند نرخی شد حتما فساد، رانت و نابسامانی پیش می آید.

رحمانی با اشاره به اینكه خصوصی سازی از سیاست های دولت می باشد، اضافه كرد: مجلس و دولت برای پرداخت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اتفاق نظر دارند اما در مورد چگونگی و ساز و كار توزیع آن بحث وجود دارد.

وی درباره بازار خودرو و صنعت خودرو هم اظهار داشت: این صنعت مانند هر بخشی دیگر مشكلاتی دارد و همین طور وضعیت فعلی خودرو در شأن ملت ایران نیست اما نباید صنعت خودروسازی را تعطیل كرد.

رحمانی افزود: اینگونه نیست كه از صنعت خودرو حمایت ویژه ای داشته باشیم بلكه این صنعت هم مانند دیگر صنایع است و ما وظیفه داریم از همه صنایع حمایت نماییم تا تولید، رونق بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: طرح ساماندهی خودرو در حال انجام و هدف از اقدامات ما این است كه از وضعیت موجود به وضعی برسیم كه در شأن ملت ایران باشد و این مورد به گذشت زمان نیاز دارد.

وی با اشاره به اینكه قیمت تمام شده خودرو یعنی قیمت محاسباتی و قیمت بازار داریم، افزود: فعلاً به دلیل نوسانات حوزه كلان اقتصادی مانند ارز و جنبه های روانی بازار، برخی تقاضاها برای حفظ ارزش پول بطور غیرواقعی به وجود آمد.

رحمانی اضافه كرد: از آغاز امسال تا كنون ۶ میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم در حالیكه كل تولید خودرو، در سال، یك میلیون دستگاه است.

وی درباره نتایج قیمت گذاری خودرو بر اساس ۵ درصد زیر حاشیه بازار اظهار داشت: خودرو از آبان تا اسفند پارینه تابحال ۵ تا ۱۵ درصد كاهش قیمت داشت و از اسفند پارینه با موج
دوم افزایش قیمت مواجه شدیم اما حالا این روند كاهشی شده است.

رحمانی افزود: كاهش سود سپرده های بانكی از اسفند پارینه یكی از علل افزایش قیمت در موج دوم بوده و الان به دلیل كنترل نرخ ارز، قیمت ها كاهشی شده است. وی با اشاره به اینكه خودرو پراید هزار و ۶۶۰ دلار وابستگی ارزی دارد، اظهار داشت: داخلی سازی این قطعات را آغاز كردیم و هر قدر ارزبری كمتری شود تأثیر نرخ خودرو از نوسانات نرخ ارز كمتر می شود. رحمانی تصریح كرد: ساخت داخل و اصلاح ساختار را جدی گرفتیم و از خودرو ساز خواستیم اموال غیر تولیدی نداشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر اینكه برای اصلاح صنعت خودرو جدی هستیم، اظهار داشت: هر كدام از خودرو سازان بزرگ مكلف شدند اموال غیرتولیدی خودرا بفروشند و از این محل، حداقل ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان برای رونق تولید، تأمین كنند.

وی افزود: نمایشگاه دائمی ساخت داخل برگزار كردیم.

رحمانی با اشاره به اینكه میانگین تولید روزانه خودرو، ۴ هزار دستگاه است، اظهار داشت: همیشه تعدادی خودرو در پاركینگ های خودروسازان موجود است و الان هم به دلیل تحریم و كمبود برخی قطعات، تعدادی خودرو در پاركینگ ها موجود می باشد كه مشكل آن در حال حل شدن است.

وی افزود: همزمان با تولید، خودرو های پاركینگ تحویل مشتریان می شود.

رحمانی با اشاره به اینكه قیمت تمام شده پراید ۱۱۱ حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است، اضافه كرد: قیمت بازاری آن حالا حدود ۵۰ تا ۵۱ میلیون تومان است.

او افزود: به دنبال آن هستیم تا شرایط عادی و كیفیت و تنوع و تیراژ خودرو، اصلاح گردد.

رحمانی اظهار داشت: طرح ساماندهی و برنامه دو ساله داریم و خودرو سازی را به اهلش واگذار خواهیم كرد تا اصلاح گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: شاه بیت سیاست ما در سال ۹۷ حفظ وضعیت موجود تولید بود اما امسال علاوه بر آن، نهضت ساخت داخل است.

رضا رحمانی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره اینكه نرخ رشد صنعت تا اختتام امسال می تواند افزایش یابد و مثبت شود، اضافه كرد: پارینه نرخ رشد صنعت، منفی بود و حجم تولید كاهش پیدا كرد.

وی افزود: پارینه ۲۴ هزار و ۴۱۴ مورد برای كارهای صنعتی جواز گرفتند كه در مقایسه با سال قبل از آن، ۱۶ و هشت دهم درصد افزایش و از نظر اشتغال هم ۱۵ و نیم درصد افزایش داشته است. رحمانی اظهار داشت: پروانه بهره برداری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، هفت درصد افزایش داشت و در اشتغالزایی هم ۲ و ۲ دهم درصد مثبت بود. وی ادامه داد: این نشان داده است مردم امیدوارند و برای كار تولیدی انگیزه دارند. اما حجم تولید كاهش پیدا كرد و به همین علت رشد صنعت، منفی شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: امسال بنا داریم در عرصه تولید قطعات، ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی نماییم. برای عملی كردن این سیاست به نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز داریم. رحمانی اضافه كرد: برمبنای قانون، حداقل ۴۰ درصد تسهیلات بانكی باید به صنعت و معدن داده شود اما طبق آمار در سال ۹۷، حدود ۲۸ درصد عملی شد و برمبنای آمار ما، این رقم حتی كمتر بوده است. وی اظهار داشت: تأمین نقدینگی برای رونق تولید، حیاتی می باشد اما بانك ها معمولاً علاقمند هستند به دلالان و علاقمندان كار بازرگانی كه پولدار هستند تسهیلات دهند برای اینكه بازگشت این تسهیلات در آنها بیشتر است. رحمانی اضافه كرد: محور باید تولید باشد و بقیه سیاست ها باید با آن هماهنگ شود اما حالا در بعضی از بخش ها این گونه نیست. او در آخر سخنانش از سازمان صدا و سیما برای تدوین و ساخت برنامه هایی در جهت رونق تولید، تشكر كرد.


منبع:

1398/04/13
12:58:46
5.0 / 5
4726
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
تولیدو