بزرگترین صادركنندگان امسال جهان در بازار گندم

بزرگترین صادركنندگان امسال جهان در بازار گندم

به گزارش تولیدو وزارت كشاورزی آمریكا در جدیدترین پیشبینی خود اعلام نمود اتحادیه اروپا در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ امكان دارد از آمریكا بعنوان دومین صادركننده نفت جهان سبقت بگیرد اما با جایگاه صادركننده شماره یك همچنان فاصله بسیاری خواهد داشت.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا سه سال قبل كه شرایط آب و هوایی نامساعد سبب افت شدید محصول فرانسه شد، عنوان بزرگترین صادركننده گندم جهان را از دست داد.

وزارت كشاورزی آمریكا در گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود اتحادیه اروپا در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ (از ژوئیه سال ۲۰۱۹ تا ژوئن سال ۲۰۲۰) ۲۷ میلیون تن گندم صادر خواهد نمود كه در مقایسه با فصل زراعی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ نرخ رشد ۱۲.۵ درصد و در مقایسه با فصل زراعی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ نرخ رشد ۱۵.۹ درصد را نشان داده است.

بنا بر گزارش وزارت كشاورزی آمریكا، روسیه همچنان بزرگترین صادركننده گندم جهان می ماند و ۳۶ میلیون تن گندم در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ صادر می كند كه كمتر از ۳۷ میلیون تن در فصل زراعی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ خواهد بود.

روسیه در فصل زراعی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ با صادرات ۲۷.۸ میلیون تن گندم به بزرگترین صادركننده جهان تبدیل شد. در این فصل فرانسه به علت بارندگی شدید، محصول ضعیفی برداشت كرد و تولیدش به پایین ترین حد در ۳۰ سال گذشته سقوط كرد. در نتیجه صادرات گندم اتحادیه اروپا در مقایسه با فصل زراعی ۲۰۱۶-۲۰۱۵ به میزان ۲۱.۳ درصد كاهش پیدا كرد.

اتحادیه اروپا در فصل زراعی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ با صادرات ۳۵.۴ میلیون تن گندم، برای اولین بار به بزرگترین صادركننده گندم جهان تبدیل گشته و از آمریكا كه ۲۳ میلیون تن صادرات داشت، پیش افتاده بود.

بر اساس گزارش پلاتس، وزارت كشاورزی آمریكا پیش بینی نمود آمریكا امكان دارد در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ در صادرات گندم به رتبه چهارم سقوط كرده و بعد از كانادا قرار بگیرد. در بحبوحه حجم بالاتر صادرات از جانب اغلب رقیبان، صادرات گندم آمریكا به بازارهای سنتی این كشور در آمریكای لاتین و آسیا امكان دارد با چالش مواجه شود.

با تقاضای بالایی كه به خصوص در بازارهای آسیای جنوب شرقی و جنوب صحرای آفریقا وجود دارد، انتظار می رود مجموع تجارت گندم جهان در فصل زراعی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ به میزان ۳ درصد رشد كرده و به ركورد ۱۸۴ میلیون تن صعود كند.
1398/02/27
13:12:34
5.0 / 5
4817
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو