رئیس فناوری خراسان رضوی تاكید كرد

بزرگترین معضل اقتصاد دانش بنیان، عدم فهم آن است، لزوم ایجاد انجمن شركت های دانش بنیان در خراسان

بزرگترین معضل اقتصاد دانش بنیان، عدم فهم آن است، لزوم ایجاد انجمن شركت های دانش بنیان در خراسان

تولیدو: رئیس پارك علم و فناوری خراسان رضوی اظهار داشت: بزرگترین معضل اقتصاد دانش بنیان، عدم فهم آن و همراهی قوانین قدیمی در این زمینه است، اجرای قوانین قدیمی سر جای خود بسیار درست است، اما برای اقتصاد دانش بنیان و شركت های دانش بنیان نیاز به بازبینی داریم. باید كمك گردد تا افرادی كه در دولت خدمت می كنند، این قوانین را در جهت ارتقای اقتصاد دانش بنیان استان تغییر دهند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، رضا قنبری امروز در گردهمایی شركت های دانش بنیان، فناور و رشد با رویكرد تشكیل انجمن شركت های دانش بنیان استان كه در پارك علم و فناوری خراسان برگزار شد، اظهار نمود: انگیزه اصلی كه برای تشكیل چنین جلسه ای در امتداد تشكیل این انجمن از نظر یك نهاد دولتی وجود دارد، این است كه بتوانیم با كمك شما این انجمن را تشكیل دهیم.
وی با اشاره به اینكه سه شبكه برای پارك ها مفروض است؛ یك شبكه مشتریان بیرونی و ذی نفعان، یك شبكه با خود پارك های دیگر و یك شبكه داخلی است. در این راستا است كه می توانیم شركت های بزرگ و فناور استان را همراه با واحدهای فناور، مراكز رشد و پارك های علم و فناوری قرار داده و در كنار هم شبكه ای داشته باشیم تا مطالبه گری خودرا انجام دهند.
قنبری اضافه كرد: این شبكه و انجمن خط كشی بین منابع مختلف تولید در استان نیست. از این لحاظ ما انجمن های دیگری داریم، اما آنها روی صنف و فناوری خود تمركز دارند. باید به عام بودن دانش بنیان دقت كنیم و صنعت را به دانش بنیان و غیر دانش بنیان تقسیم نكنیم. اینجا بیشتر بحث تمركز است كه امیدوارم اتفاق بیفتد. تا اینجا ما همه چیز را فراهم كردیم، از اینجا تلاش شما است تا شاهد همگرایی در استان باشیم.
رئیس پارك علم و فناوری خراسان رضوی با اشاره به اینكه بزرگ ترین معضل اقتصاد دانش بنیان، عدم فهم آن و همراهی قوانین قدیمی در این زمینه است، اشاره كرد: اجرای قوانین قدیمی سر جای خود بسیار درست است، اما برای اقتصاد دانش بنیان و شركت های دانش بنیان نیاز به بازبینی داریم. باید كمك گردد تا افرادی كه در دولت خدمت می كنند، این قوانین را در جهت ارتقای اقتصاد دانش بنیان استان تغییر دهند.
وی افزود: امیدوارم این تشكل با جلسه ای كه برگزار خواهد كرد، هیات مدیره ای قوی، پیگیر و مطالبه گر را از دل خود بیرون بیاورد تا چندصدایی در استان داشته باشیم، هرچند متاسفانه چندصدایی بیشتر از سمت بخش دولتی بوده، اما ترجیح این است كه چندصدایی از سمت بخش خصوصی باشد.
در ادامه افشین كلاهی، رئیس مجمع تشكل های دانش بنیان ایران، اظهار نمود: ما زمانی استارتاپ بودیم كه استارتاپ و بحث دانش بنیان وجود نداشت. زمانی كه دولت به این فكر افتاد كه از شركت های دانش بنیان حمایت كند، ما باز در كنار دولت رشد كردیم، این مفاهیم جا افتاد، قانون تصویب گردید، معاونت علمی شگل گرفت، صندوق نوآوری و شكوفایی به وجود آمد و ما در كنار هم مشق كردیم و متوجه شدیم كه در بخش خصوصی باز باید سازوكار و تشكلی شكل گیرد.
وی افزود: زمانی كه شركت های فناور حضور نداشتند، من وارد اتاق بازرگانی شدم. ساختار و اقتصاد سنتی بود كه در جای خود باید اینگونه باشد، اما جایی برای فناوری نبود. سعی كردیم كه توسعه داده و تشكلی را برای نمایندگی جوانان و شركت های فناور ایجاد نماییم كه مجمع تشكل های دانش بنیان بوجود آمد. این مجمع، مجموعه ای از تشكل هایی است كه در حوزه های مختلف فعالیت می نمایند.
كلاهی بیان كرد: ما به انجمن های استانی شركت های دانش بنیان كمك كردیم تا تشكلی باشد كه از شركت های حوزه فناوری دفاع كرده و حرف آنها را به گوش مسئولان در حوزه حمایتی دانش بنیان برساند.
رئیس مجمع تشكل های دانش بنیان ایران اظهار داشت: قرار نیست این انجمن در كار تشكل های دیگر دخالت كرده و یا با هم رقابت كنند، بلكه در حوزه مفاهیم فناوری و حمایت ها از شركت های دانش بنیان و پارك های علم و فناوری، حرف شما را به گوش مسئولان، دولتی ها و اتاق بازرگانی می رساند و حلقه ارتباطی بین شركت ها، صاحبان سرمایه و اتاق بازرگانی است. باید انجمن های شركت های دانش بنیان در استان ها با قدرت شكل بگیرند، حامی شما باشند، صحبت شما را به گوش مسئولان برسانند و امیدواریم افراد جدید و فعالی بیایند و در آینده هیات مدیره خوبی در انجمن تشكیل گردد.
1398/01/29
14:19:51
5.0 / 5
4728
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو