وزیر صنعت خبر داد:

موافقت بانك مركزی با واردات كالا توسط صنعتگران به جای انتقال ارز به داخل

موافقت بانك مركزی با واردات كالا توسط صنعتگران به جای انتقال ارز به داخل

تولیدو: با تعامل صورت گرفته با بانك مركزی و گمرك، رویه واردات در مقابل صادرات برای مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید به جای انتقال ارز به داخل كشور عملیاتی شد.


به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی در جلسه كنترل پروژه های برنامه های سال ۹۸ با بیان مطلب بالا اشاره كرد: با پیگیری انجام شده بانك مركزی موافقت كرده است كه صنعتگران در سال ۹۸ به هر میزان صادرت داشته باشند و در قالب دستورالعمل بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور، به جای انتقال ارز به كشور می توانند مواد اولیه و واسطه ای بخش تولید وارد كنند.
وی با اشاره به اینكه سیستم وزارتخانه باید به شكلی باشد كه نه فقط معاونین كه بدنه وزارتخانه برای توسعه صادرات و تولید فعالیت كند، اظهار داشت: با ۱۵ كشور همسایه هستیم كه برای توسعه صادرات به این كشورها باید برنامه و عزم جدی داشته باشیم و اولویت هم برای صادرات باید به این كشورها باشد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه ۱۲ میلیارد دلار به عراق صادرات داریم، اضافه كرد: صادرات ایران به روسیه تنها ۳۰۰ میلیون دلار است كه این رقم به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و باید راهكارهای افزایش صادرات به این كشورها را استخراج و در یك بازه زمانی مشخص به كار ببریم.

ظرفیت استان های مرزی برای افزایش صادرات
او با اشاره به ظرفیت استان های مرزی برای توسعه صادرات، اظهار نمود: لزوم دارد كه استان های همجوار با كشورهای همسایه را فعال نماییم، چنانكه استان هایی همچون آذربایجان شرقی و غربی ارتباط بیشتری با تجار تركیه و آذربایجان، سیستان و بلوچستان با پاكستان و خراسان با آسیای میانه و افغانستان دارند.
او با تاكید بر نگاه ویژه به بازارهای هند و چین و آفریقا، اظهار داشت: كشورهای همسایه برای صادرات را باید به صورت یك پكیج دید، بطور مثال از مسیر بازار عراق به بازار سوریه و لبنان و عمان، بازار یمن، عربستان و شمال آفریقا و بوسیله تركیه به بازار اتحادیه اروپا دست پیدا نماییم.
رحمانی همین طور ارمنستان را به سبب ارتباطات تجار این كشور با دیگر كشورها، از ظرفیت های بالقوه برای دست یابی به بازارهای كشورهایی همچون فرانسه، كانادا و غیره خواند و اظهار داشت: در همه كشورهای همسایه باید رایزن های اقتصادی فعال شوند و در آخر سال نتیجه فعالیت آنها را بررسی و متناسب با عملكردی كه داشتند، تصمیم گیری نماییم.
او با اشاره به ۲۲ میلیارد دلار صادرات ایران به كشورها همسایه كه تنها ۲ درصد از واردات این كشورها است، اظهار داشت: هدف گذاری ما افزایش ۲ برابری این رقم است كه دست یافتنی است، اما نیاز به كار مطالعاتی و اعمال برخی سیاست های تجاری دارد.
به اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت، واردات كالاهای مورد نیاز كشور باید از كشورهایی باشد كه به آنها صادرات داریم.
رحمانی با تاكید بر استفاده از ظرفیت بازارچه های مرزی، بر لزوم آموزش تخصصی تجار و ایجاد شبكه های مویرگی در بازارهای هدف اصرار كرد.
او با اشاره به اینكه صادرات كالا نباید به هر بهایی باشد، اظهار داشت: كیفیت كالاهای صادراتی برای حفظ برند ایرانی اهمیت زیادی دارد، همین طور برنامه ریزی باید برای صادرات كالاهایی باشد كه مازاد نیاز بازار داخل كشور است.1398/01/27
16:50:08
5.0 / 5
4412
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو