نماینده ولی فقیه در وزارت كشاورزی اعلام كرد

افزایش ۱۳۵ درصدی واردات گوشت قرمز

افزایش ۱۳۵ درصدی واردات گوشت قرمز

به گزارش تولیدو نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد كه گرانی گوشت قرمز در هفته ها و ماه های گذشته ناشی از كمبود محصول در بازار نیست، چون كه بیشتر از ۱۳۵ درصد نسبت به سال قبل گوشت قرمز وارد كرده ایم و نفوذی ها یكی از عوامل این گرانی هستند كه اهداف دشمن را پیش می برند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی - نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی- در نشست خبری امروز اظهار نمود: این مسئله نشان داده است كسانی كه گوشت وارد شده را انبار می كنند یا این كه واردات را در اختیار گرفته اند و قاچاق می كنند، نفوذی هستند و این نفوذی ها در كنار دیگر عوامل مانند متفاوت بودن نرخ ارز، مدیریت در توزیع، فشارها و تحریم های بین المللی و غیره سبب گرانی گوشت قرمز شده اند.
وی با بیان این كه مسئولیت تنظیم بازار با ما نیست، اما منتقد مدیریت توزیع كالاهای اساسی هستیم، اضافه كرد: یكی از اشكالات موجود در كنار عدم مدیریت در سیستم تولید نفوذی ها هستند چون كه دشمنان ایران مانند آمریكا تلاش در نفوذ به معیشت مردم دارند، ازاین رو مشاهده می نماییم به هر طریقی به دنبال جوسازی در كشور می باشند و همانطور كه اخیراً مسئله قاچاق آرد عنوان شد به نظر می آید كه احتمالاً چند روز دیگر مبحث آجیل شب عید را مطرح می كنند و به دنبال به هم ریختن جو و فضای كشور هستند.
وی خاطرنشان كرد: اخیراً خبری منتشر گردید كه ۱۷ هزار تن گوشت قرمز دپو شده كه كشف شد و اینها همان نفوذی هایی هستند كه قبل از این در طلا و ارز حضور داشتند و حالا در بازار محصولات پروئتینی. اما دستگاه های مسئول باید پاسخگوی این وضعیت باشند.

سهم ایران در تجارت حلال فقط ۰.۷ درصد
وی با اشاره به این كه تجارت حلال در دنیا به یك جریان جهانی با عنوان اسلامی تبدیل گشته است اظهار داشت: سالانه ۴۰۰۰ میلیارد دلار گردش مالی جریان تجارت غذای حلال در جهان است كه متأسفانه سهم ایران در این تجارت جهانی بسیار اندك و حدود ۰.۷ درصد بوده و به هیچ وجه نمی توانیم به پای كشورهای مثل تركیه و مالزی برسیم.
تقوی افزود: یكی از علل این عقب ماندگی این است كه در زمینه قانونی آشفتگی وجود دارد و یك متولی مشخص سازمان منظم و قانون منسجم در این زمینه در كشور نیست و دستگاه هایی همچون سازمان استاندارد و اتاق بازرگانی و نهاد نمایندگی ولی فقیه وزارت جهاد كشاورزی این وظیفه را بر عهده دارند و همین است كه سبب شده تجارت حلال آن طور كه باید جدی گرفته نشود.

احیای جهاد سازندگی بعنوان یك نهاد مردمی
تقوی درباره طرح احیای جهاد سازندگی اظهار داشت: در حال آماده سازی برای طرحی برای احیا جهاد سازندگی بعنوان یك نهاد مردمی و انقلابی هستیم كه آنرا به مقام معظم رهبری عرضه نماییم. اما هم چنان این طرح در حال آماده سازی است تا این كه ببینم آنرا در چه ساختاری و تحت عنوان چه مجموعه ای احیا نماییم.

همچنان قیمت گندم پایین است
تقوی تصریح كرد: علیرغم این كه چند بار نرخ تضمینی گندم اصلاح گردید و افزایش نسبت به نرخ اولیه داشته است باید گفت قیمت ۱۷۰۰ تومانی برای خرید تضمینی این محصول استراتژیك همچنان پایینی است چون كه همین گندم در بعضی كشورهای همسایه تا ۲، ۴۰۰ تومان خریداری می شود و آرد آنرا با همین نسبت می خرند و همین عامل سبب شد قاچاق آرد افزایش یابد و محموله ۳۰۰۰ تنی در خوزستان كه می خواست به كشورهای هم جوار صادر شود كشف و ضبط شود.

استفاده از دامپزشكان خارجی برای ارزان تر شدن گوشت وارداتی
تقوی در زمینه واردات گوشت قرمز اظهار نمود كه در واردات گوشت قرمز مانند دیگر محصولات پروتئینی همواره یك ناظر از سازمان دامپزشكی بعنوان نظارت بهداشتی و یك نفر از نمایندگی ولی فقیه در این وزارت خانه بعنوان ناظر شرعی نظارت دارند، اما در راستا كاهش هزینه واردات گوشت قراردادی با كشورهای صادر كننده امضا كرده ایم تا با كشورهای كه پروتكل بهداشتی مشترك داریم این گونه همكاری نماییم و از دامپزشكان آنها استفاده گردد و این مسئله را وزیر جهاد كشاورزی ابلاغ كرده است.

ممنوعیت دریافت پول آخر هفته به دامپزشكان و ناظران شرعی در برزیل
وی با بیان این كه هر سه ماه یكبار حدود ۴۰ ناظر شرعی به كشورهای خارجی اعزام می شوند خاطرنشان كرد: یكی از كارهایی كه در ماه های گذشته انجام دادیم دستور برای ممنوعیت و توقف پرداخت پول آخر هفته (ویكند) به دامپزشكان و ناظران شرعی بود كه البته پول آنرا روی قیمت گوشت وارداتی می كشیدند، اما اخیراً ابلاغ كردیم این هزینه ها ممنوع شود.
او همینطور به نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله مدیریت جهادی در مصلای امام خمینی اشاره نمود كه ۱۲ تا ۱۴ اسفند ماه در مصلای امام خمینی برگزار می گردد اظهار داشت: مردم می توانند محصولات كشاورزی بخصوص میوه های مانند سیب و پرتغال را با نرخ مصوب تنظیم بازاری از آن جا تأمین كنند البته در حال رایزنی برای تأمین و عرضه دیگر محصولات مانند محصولات پروتئینی (گوشت، مرغ تخم مرغ) خشكبار همچون آجیل و غیره با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار هستیم كه به محض نهایی شدن آنرا اعلام می نماییم.1397/12/08
15:27:43
5.0 / 5
4515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو