وزیر صمت خبر داد:

سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد تولید می شود

سال آینده بازار خوبی برای صنعت فولاد تولید می شود

به گزارش تولیدو وزیر صنعت، معدن و تجارت از فعال شدن صنعت ساختمان سخن به میان آورد و بیان كرد: در سال آینده حوزه مسكن رونق پیدا خواهد نمود بنابراین بازار خوبی برای صنعت فولاد در سال آینده تولید خواهد شد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا منطقه كویر، "رضا رحمانی" بامداد امروز دوم بهمن ماه در آئین افتتاح كارخانه فولادسازی بردسیر با حضور معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: برنامه های كاملی در حوزه معدنی از اكتشاف تا تولید در وزارت صنعت، معدن و تجارت طراحی شده است.
وی به تبیین اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه معدن و تكمیل زنجیره فولاد پرداخت و بیان كرد: انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ اعلام نموده است كه یك هزار و ۶۸۰ میلیون تن فولاد خام در دنیا تولید شده كه از این میزان ۲۲ میلیون تن مربوط به ایران بوده كه ۲۲ درصد نسبت به گذشته رشد داشته این در شرایطی است كه رشد تولید فولاد خام در جهان ۶ درصد بوده كه نشان دهنده آن است كه ایران بالاترین رشد در تولیدكنندگان عمده جهان را به خود مختص كرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن تولید فولاد كشور پارسال بوده كه نسبت به گذشته رشد ۸ درصدی را نشان داده است ضمن آنكه الان ۶۲ درصد فولاد خام خاورمیانه متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.
وی بیان كرد: خوشبختانه با همت جوانان این مرز و بوم توانسته ایم در ۶ سال قبل كشورهای مطرح فولادی جهان را پشت سر بگذاریم به صورتی كه الان به رتبه دهم تولید فولاد خام دنیا رسیدیم این درحالی است كه در ابتدای دولت تدبیر و امید رتبه جمهوری اسلامی در تولید فولاد خام در دنیا، پانزدهم بوده است.
رحمانی بیان كرد: هم اكنون ۱۱۰ میلیون تن پروژه تعریف شده در زنجیره فولاد در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال اجراست و همینطور ۲۰ میلیون تن پروژه بزرگ فولادی در سواحل جنوبی كشور تعریف شده كه به این زنجیره اضافه خواهند شد.
وی افزود: در سال ۱۳۵۷ میزان تولید زنجیره فولاد كشور؛ ۲.۴ میلیون تن بوده كه امروز این رقم به حدود ۲۰۵ میلیون تن رسیده است و در ابتدای دولت یازدهم و دوازهم میزان تولید ما در زنجیره فولاد ۱۲۳ میلیون تن بوده كه در دهه فجر امسال با آغاز به كار چند طرح فولادی دیگر، به ۲۲۰ میلیون تن خواهد رسید.
رحمانی از پیشرفت ایران در سخت ترین شرایط سخن گفت و بیان كرد: خوشبختانه الان زنجیره تولید فولاد در كشور تكمیل و متوازن شده است و به جرات می توان این ادعا را داشت كه در سالهای اخیر خام فروشی در این حوزه بسیار كاهش یافته است.
وی از فعال شدن صنعت ساختمان سخن به میان آورد و بیان كرد: در سال آینده حوزه مسكن رونق پیدا خواهد نمود بنابراین بازار خوبی برای صنعت فولاد در سال آینده تولید خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان كرد: در كشور ۵۵ میلیون تن تولید زنجیره فولاد هدف گذاری شده كه تا سال ۱۴۰۴ شرایط صادرات آن باید حداقل سالی ۱۵ میلیون تن باشد كه این قابل تحقق است بنابراین برای تكمیل این زنجیره به منابع مالی حدود ۸ میلیارد یورو نیاز داریم.
رحمانی با اشاره به اینكه ایران الان در حوزه مس رتبه پانزدهم دنیا را به خود مختص كرده است اظهار داشت: به دنبال آن هستیم كه رتبه جمهوری اسلامی ایران را در حوزه تولید مس به دوازدهم دنیا و رتبه تولید آلومینیوم را از هجدهم دنیا به چهاردهم برسانیم ضمن آنكه هدف گذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هم برنامه ریزی شده است كه سهم استان كرمان ۱۰ میلیون تن خواهد بود.
وی افزود: الان در صنعت فولاد از صفر تا صد در داخل كشور تولید می شود و می توان این ادعا را داشت كه كاملا این صنعت در كشور بومی شده و این مهم یكی از دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی است.
رحمانی اظهار نمود: در ابتدای دولت تدبیر و امید تولید سنگ آهن در كشور ۶۳ میلیون تن و امروز این تولید به حدود ۸۰ میلیون تن رسیده است، ضمن آنكه با اكتشافات جدید ذخیره سنگ آهن كشور به حدود ۲.۵ برابر خواهد رسید.
وی به وضعیت استان كرمان در حوزه صنعت، معدن و تجارت هم اشاره و خاطرنشان كرد: ۳۶ درصد واحدهای تولیدی استان كرمان زیر ظرفیت خود كار می كنند كه طی بررسی های صورت گرفته؛ یكی از موانع این واحدها، عدم وجود نقدینگی است كه استاندار كرمان باید پیگیر این مورد باشد.
وزیر صمت با بیان این مطلب كه همه منابع طرح رونق تولید در استان كرمان جذب نشده است، اظهار نمود: در استان كرمان حدود ۲۴ پهنه اكتشافی تعریف شده كه ۱۹ مورد آن واگذار شده است و بررسی ها نشان داده است كه این استان ظرفیت استخراج ۶۶ میلیون تن انواع محصولات معدنی را دارد كه خود می تواند اشتغال خوبی را تولید كند ضمن آنكه باید اعلام نمود كه الان تنها در حوزه معدن در استان كرمان برای ۲۳ هزار نفر شغل مستقیم بوجود آمده است.1397/11/02
21:18:10
5.0 / 5
4402
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو