از سال 80 تا كنون،

10هزار كانتینر در بندر شهید رجایی تعیین تكلیف نشدند

10هزار كانتینر در بندر شهید رجایی تعیین تكلیف نشدند

تولیدو: مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: در حال حاضر42 هزار كانتینر در محوطه های بندر شهید رجایی وجود دارد كه 10 هزار كانتینر از این تعداد از سال 80 تابحال تعیین تكلیف نشده و بیشترین تعداد باز مربوط به سال 96 بوده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، الله مراد عفیفی پور روز دوشنبه در نشست با مدیركل جدید گمرك شهید رجایی اظهارداشت: سازمان بنادر و گمرك دو مجموعه مكمل همدیگرهستند كه باید ضمن رعایت ضوابط و تامین حقوق دولت زیرساخت ها و بستری را فراهم می كنند تا صادرات و واردات كالاها به صورت شفاف صورت گیرد.
وی اضافه كرد: تبادل اطلاعات شفاف و دقیق گمرك و بندر ضمن این كه موجب پیشگیری از مشكلات اقتصادی كشور میگردد افزایش رضایت مشتریان و صاحبان كالا را باز به دنبال دارد.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان خواهان استفاده بیشتر از فناوری اطلاعات در ارتباطات بین سازمانی شد و از دیگر مزیت های شفافیت تبادل اطلاعات گمرك و بندر به فراهم شدن امكان پاسخگویی به دستگاه های نظارتی اشاره نمود.
عفیفی پور اشاره كرد: فعالیت های جانبی باید آسان كننده مسیر برای تحقق این هدف مهم باشد، نه ترمزی برای توقف فرآیند خدمات رسانیزیرا اقتصاد كشور در شرایط فعلی، نیازمند یكپارچگی بیشتر در سیستم است و بخشی از این یكپارچگی مربوط به فعالیت هایی است كه در داخل بندر اتفاق می افتد.
وی درباب احصا لیست كالاهای متروكه در بندر شهید رجایی به صورت هفتگی اظهار داشت: ماندگاری كالا در بندر نه تنها به سود شركت های انباردار بخش خصوصی نیست بلكه تا میزان چشمگیری بر درآمد آنها هم اثر منفی دارد.
مدیركل بنادر و دریانوردی هرمزگان یاد آور شد: اثر منفی ماندگاری كالا در بندر موجب احداث حاشیه سود شكننده و شیشه ای میگردد و گردش كالا در انبارهای شركت های محوطه دار اساسا به نفع آنهاست.
ناظر گمركات هرمزگان باز بیان داشت: آمادگی داریم كه در بحث تعیین تكلیف كالاهای رسوبی و متروكه به یك جمع بندی برسیم.
حسین سعیدی اظهار داشت: خیلی از این گونه كالاها به سبب محدویت های ناشی از قوانین و مقررات امكان خروج از بندر را پیدا نكرده است و با تعامل خوب دو مجموعه قابل حل است.
وی اضافه كرد: نتیجه این تعامل به صورت یقین هم به نفع نظام و هم به نفع مردم خواهد بود.
منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با ظرفیت سالانه 100 میلیون تن كالا، بزرگترین و مهم ترین بندر تجاری ایران است كه به تنهایی 58 درصد عملیات كالاهای غیرنفتی، 43 درصد عملیات جابجایی فرآورده های نفتی و 85 درصد از عملیات كانتینری بنادر كشور را بر عهده دارد.
حوزه نظارت گمركات استان هرمزگان باز متشكل از پنج زیرمجموعه شامل اداره كل گمرك شهید رجایی، شهید باهنر، كیش، قشم و بندر لنگه است و از لحاظ وسعت، درآمد و تعداد كاركنان، گمرك شهید رجایی بزرگ ترین و با اهمیت ترین گمرك كشور به حساب می آید.
سهم گمرك شهید رجایی بندرعباس از كل تجارت خارجی كشور به تنهایی بیشتر از 35 درصد است.
9887 /6048


1397/10/10
14:16:46
5.0 / 5
4461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
تولیدو