طی یكسال گذشته

قیمت شیشه ۱۰ تا ۱۵ درصد گران گردید

قیمت شیشه ۱۰ تا ۱۵ درصد گران گردید

تولیدو: رئیس اتحادیه شیشه و آینه اعتقاد دارد با وجود افزایش قیمت رنگ كوره، هزینه حمل و نقل و دستمزد كارگر طی یكسال گذشته، قیمت تمام شده شیشه و آینه ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، یكی از صنوفی كه میزان تقاضای آن از حوزه ساخت و ساز ساختمان تاثیر می گیرد، حوزه شیشه وآینه است كه با عنایت به ركود نسبی در ساخت و ساز ساختمان جای سوال دارد كه تولید و صادرات شیشه و آینه در كشور چه روندی را در پیش دارد. همینطور جای سوال دارد با عنایت به نوسانات نرخ ارز آیا تولید شیشه و آینه در كشور با مشكل و افزایش قیمت مواجه شده است یا خیر؟

در این رابطه رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران به ایسنا، اظهار نمود: در شرایط فعلی تولید شیشه و آینه با مشكل خاصی همراه نیست و شرایط مناسب تولید به واسطه وجود ۹۰ درصد مواد اولیه در داخل كشور است.

محمدعلی قنبری افزود: حجم قابل توجهی از تولیدات شیشه و آینه كشور معطوف به شیشه های ساختمانی است كه در یك سال اخیر روند تولید مناسب ارزیابی شده و تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد برای قیمت شیشه های ساختمانی افزایش رخ داده است.

وی با اشاره به اینكه میزان تولید بر نیاز پیشی گرفته است، افزود: قیمت مواد رنگ شیشه كوره در چند وقت اخیر اندكی رشد داشته و در كنار آن رشد هزینه حمل و نقل و حقوق كارگر بر قیمت نهایی محصولات اثرگذار بوده است.

قنبری با تاكید بر اینكه روزانه ۵۰۰ هزار متر مربع شیشه ساختمانی در كشور تولید می شود، تصریح كرد: كارخانجات با ظرفیت كامل كار می كنند و این مورد عاملی شده تا كمبودی در بازار وجود نداشته باشد، از جانب دیگر ۴۰ درصد تولیدات كشور به بازارهای هدف همچون كشورهای حوزه خلیج فارس، اروپا و آسیای میانه صادر می گردد.

با این تفاسیر می توان اظهار داشت كه با وجود ركود نسبی ساخت و ساز ساختمان از میزان تولید شیشه و آینه كشور كاسته نشده و به نظر می آید این مهم به واسطه صادرات ۴۰ درصدی محصولات به كشورهای دیگر به ثبت رسیده است. همینطور شیشه و آینه در صنوف تزئیناتی مورد استفاده قرار می گیرد كه این مورد خود محل درآمد و تقاضایی برای حوزه شیشه به حساب می آید.
1397/05/29
14:38:57
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو