آمار واردات مهم ترین كالاهای اساسی

آمار واردات مهم ترین كالاهای اساسی

تولیدو: آمار گمرك از افزایش قابل توجه واردات خیلی از كالاهای اساسی مهم كشور نشان دارد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، برپایه تازه ترین آمار گمرك ایران از تجارت خارجی كشور در چهار ماهه نخست سال جاری، ذرت دامی، برنج، لوبیای سویا، جو، كنجاله و سایر قطعات بی استخوان منجمد گاو ازجمله كالاهای اساسی هستند كه بیش ترین میزان واردات را در این مدت داشته اند.

بنابراین گزارش، ذرت دامی ازجمله كالاهای اساسی است كه در فهرست عمده كالاهای وارداتی به كشور طی چهار ماهه نخست سال ۹۷، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است؛ به صورتی كه در این مدت سه میلیون و ۱۰۴ هزار تن ذرت دامی به كشورمان وارد شده كه به لحاظ وزنی نسبت به سال ۹۶ رشد ۴۱.۸۰ درصدی داشته است.

ارزش دلاری ذرت دامی وارد شده به كشورمان طی این مدت ۷۱۱ میلیون دلار بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۶.۹۴ درصد افزایش را نشان می دهد، واردات این كالا در مجموع ۴.۶۸ درصد از سهم ارزشی واردات به كشور را به خود مختص كرده است.

برنج از دیگر كالاهای اساسی است كه در رتبه سوم اقلام عمده وارداتی به كشور قرار دارد. طی چهار ماهه نخست سال جاری ۶۶۳ هزار تن برنج به ارزش ۶۷۵ میلیون دلار به كشور وارد شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی و ارزش به ترتیب ۲.۷۹ درصد و ۱۱.۹۵ درصد افزایش داشته است، این كالا در مجموع ۴.۴۴ درصد از سهم ارزشی كل واردات را دارد.

لوبیای سویا رتبه چهارم را در فهرست اقلام عمده وارداتی به كشور دارند، به صورتی كه طی چهار ماهه نخست سال جاری ۹۹۹ هزار تن لوبیای سویا به ارزش ۴۹۲ میلیون دلار به كشورمان وارد شده است كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۱.۸۷ و ۴۵.۷۹ درصد افزایش داشته است و درمجموع لوبیای سویا ۳.۲۴ درصد از سهم ارزشی كل واردات را به خود مختص كرده است.

در ادامه این گزارش نشان داده است كه طی مدت مذكور، جو با میزان ۷۷۲ هزار تن به ارزش ۱۶۶ میلیون دلار در ردیف نهم اقلام وارداتی به كشور جای دارد كه نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ مبین افزایش ۹۳.۶۱ درصدی از نظر وزنی و ۱۳۶.۹۸ درصدی از حیث ارزش است و ۱.۰۹ درصد از سهم ارزشی كل واردات را دارد.

براساس آنچه گمرك ایران منتشر نموده است، سایر قطعات بی استخوان منجمد از نوع گاو از دیگر كالاهای اساسی است كه بیشترین میزان واردات را طی چهار ماهه نخست سال جاری داشته است و رتبه یازدهم لیست اقلام عمده وارداتی را داراست. به صورتی كه به میزان ۳۴ هزار تن به ارزش ۱۴۸ میلیون دلار به كشور وارد شده است كه نسبت به مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۲.۵۷ درصدی از نظر وزن و ۷.۶۹ درصد از حیث ارزش داشته است.

براساس این گزارش، كنجاله و سایر آخال های جامد حتی خرد شده یا به هم فشرده در رتبه سیزدهم اقلام عمده كالاهای وارداتی طی چهار ماهه نخست سال جاری را قرار دارد و ۳۲۳ هزار تن به ارزش ۱۳۷ میلیون دلار وارد كشورمان شده است كه مبین كاهش ۳۹.۱۷ درصدی از نظر وزن و ۳۵.۶۹ درصدی از نظر ارزش است.
1397/05/15
14:36:38
5.0 / 5
4546
تگهای خبر: كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
تولیدو