منطقه آزاد ماكو در كلیدی ترین محور ارتباطی ایران قرار دارد

منطقه آزاد ماكو در كلیدی ترین محور ارتباطی ایران قرار دارد

تولیدو: ارومیه- معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی اظهار داشت: منطقه آزاد ماكو در كلیدی ترین محور ارتباطی ایران و در راه اتصال كشور به اروپا قرار دارد و استفاده حداكثری از ظرفیت جغرافیایی این منطقه ضروری می باشد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا رضا حسینی روز پنجشنبه در همایش ملی رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماكو با حضور مسئولان كشوری و محلی اضافه كرد: این منطقه با عنایت به موقعیت ممتاز جغرافیایی باید به قطب تولید و صادرات كالا و تامین خدمات كشور تبدیل گردد و تحقق آن نیازمند جذب سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به لزوم اجرای 2 طرح مهم آزاد راه تاجر - تبریز و اتصال منطقه آزاد ماكو به شبكه ریلی كشور بیان كرد: اجرای این طرح های عمرانی و زیربنایی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و باید هرچه سریع تر در این منطقه عملیاتی شود.
معاون استانداری آذربایجان غربی با اشاره به هزینه یكهزار و 500 میلیارد تومانی تامین زیرساخت های لازم در حوزه آب و خاك این منطقه، افزود: این میزان اعتبار با هدف توسعه كشاورزی مدرن در منطقه تامین می گردد.
حسینی، تولید كارخانه روغن كشی، راه اندازی صنایع پایین دستی لبنیات و راه اندازی گاوداری 2 هزار راسی را از طرح های اولویت دار منطقه آزاد ماكو اعلام نمود و اضافه كرد: عملیات اجرایی این طرح ها بزودی آغاز می گردد.
وی با بیان حمایت مسئولان استان و استانداری آذربایجان غربی از سرمایه گذاران در تمامی بخش ها، اضافه كرد: بهبود فضای كسب و كار و تسهیل تجارت مرزی از مهمترین اقداماتی است كه برای پشتیبانی از سرمایه گذاران در استان در دست اجراست.

** 6 تفاهم نامه همكاری در منطقه آزاد ماكو منعقد شد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو هم اظهار داشت: همزمان با رونمایی از فرصت های سرمایه گذاری این منطقه در روز جاری 6 تفاهم نامه همكاری در حوزه های حمل و نقل، سرمایه گذاری و علمی به امضا رسید.
غلامرضا سلیمانی در این همایش ملی اضافه كرد: این تفاهم نامه ها بین منطقه آزاد ماكو و وزارت راه و شهرسازی، كمیته امداد امام خمینی (ره)، صنعت، معدن و تجارت و دانشگاه های پیام نور و آزاد ماكو جهت توسعه زیرساخت های منطقه منعقد شد.
وی افزود: رویكرد جدید سازمان منطقه آزاد ماكو شناسایی محورهای توسعه و برنامه ریزی برای توسعه پایدار و تسهیل عرضه خدمات به سرمایه گذاران بوده و با همین رویكرد حداقل زمان ثبت شركت در منطقه به یك روز كاهش یافته است.
وی فعالیت بین المللی فرودگاه ماكو و انجام پروازهای خارجی از این پایانه هوایی را مورد تاكید قرار داد و بیان كرد: سازمان منطقه آزاد ماكو در كوشش برای تسهیل حضور سرمایه گذاران خارجی در این منطقه است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو همینطور شروع به كار جشنواره تولید محتوا برای معرفی ظرفیت بوم گردی این منطقه را یكی از فرصت های مهم برای جذب سرمایه گذار ذكر كرد و اظهار داشت: 285 فعال عرصه دیجیتالی در این جشنواره ثبت نام كردند كه 60 نفر از آنان برای تولید محتوای بوم گردی به رقابت می پردازند.
وی همینطور به پیگیری اتصال منطقه آزاد ماكو به شبكه ریلی كشور با استفاده از تبریز اشاره نمود و افزود: این شبكه ریلی با استفاده از منطقه آزاد ارس به شبكه ریلی كشور و از سمت چشمه ثریا به كشور تركیه وصل می گردد.
وی از برنامه ریزی هایی برای تبدیل این منطقه به هاب تولید كیف، كفش و لوازم خانگی اطلاع داد و اظهار داشت: توافق هایی با سرمایه گذاران در این خصوص صورت گرفته است.
حجت الاسلام ایوب رنجبری، امام جمعه ماكو هم در این همایش سرمایه گذاران را مجاهدان عرصه اقتصادی دانست و اضافه كرد: تمام تلاش های مسئولان اجرایی باید صرف تسهیل فعالیت های سرمایه گذاران در منطقه شود.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا منطقه آزاد ماكو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماكو، شوط، پلدشت و شهر مرزی تاجر بوده و در منتهی الیه شمال غرب كشور واقع شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار كیلومترمربع و جمعیت آن بر مبنای نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسكن سال 1395، حدود 200 هزار نفر است.
منطقه آزاد ماكو بعنوان بزرگترین منطقه آزاد كشور دارای 140 كیلومتر مرز مشترك با كشور جمهوری آذربایجان و 130 كیلومتر مرز مشترك با كشور تركیه است.
7132/3072


1397/05/05
13:50:50
5.0 / 5
4538
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو