محموله پان به مقصد نرسید

محموله پان به مقصد نرسید

تولیدو: تهران- محموله مخدر «پان» كه اخیرا به جمع مواد مخدرهای جهش یافته سنتی وارداتی به كشور افزوده شده است، در گمرك دوغارون به كمك سگ های موادیاب كشف شد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، هرچند وزن 13 كیلوگرمی این محموله از نظر عددی قابل توجه نیست اما با عنایت به آثار زیانبار استعمال اینگونه مخدرهای جهش یافته كه در میان قشر جوان و نوجوان شایع است و هم ارزانی آن در مقایسه با دیگر مخدرها، كشف آن اهمیت می یابد.
پان یكی از خطرناك ترین مواد مخدر به حساب می آید كه پایه مخدر آن گیاهی به همین نام است اما افزودنی های خطرناكی دارد و مصرف آن اعتیاد آور بوده و عوارض كوتاه مدت و بلندمدت شدیدی را به دنبال دارد.
این ماده مخدر در اشكال مختلف بصورت پودر، آدامس، پاستیل، قرص های مكیدنی یا جویدنی و تحت عنوان خوشبوكننده دهان با طعم های مختلف همچون نعناع یا ادویه معطّر و با قیمت بسیار ارزان گاهی در بسته بندی زر ورق آلومینیومی و گاهی داخل دستمال كاغذی كوچك عرضه می گردد.
دلیلی كه مصرف كنندگان پان را به سمت آن می كشد، سرخوشی موقت و شادی كاذب ناشی از مصرف آن است؛ پان كه به صورت آدامس (جویدنی) و پاستیل (مكیدنی) وارد كشور می شود، لثه ها را از بین می برد چونكه نیكوتین آن به سرعت با استفاده از مخاط دهان جذب شده و سبب بدرنگی دندان ها و زمینه ساز بروز سرطان های دهان، حنجره و لثه می گردد.
گمرك دوغارون كه این محموله در آنجا كشف شده، در شرق ایران و در مرز افغانستان قرار دارد و یكی از گمركات اصلی كشور در كشف قاچاق كالا و مواد مخدر است؛ این گمرك در سال قبل بعد از گمركات شهید رجایی، جلفا، گمرك غرب تهران، رازی، فرودگاه امام و باشماق، در رتبه هفتم كشفیات قاچاق قرار گرفت.
ماموران گمرك دوغارون بعد از مشكوك شدن به یك دستگاه خودرو، مبادرت به توقف آن كرده و بعد از بازرسی این وسیله نقلیه موفق شدند، 13 كیلوگرم مخدر پان را كه به روشی ماهرانه در آن جاسازی شده بود، كشف كنند كه تحویل مقام های قضایی شد.
سال گذشته 360 مورد انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی و پیش سازها به وزن 153 تن در گمركات ایران شناسایی و كشف شد؛ گمرك ایران به علت عملیات های موفق در كشف مواد مخدر توانست در بین گمركات جهان مقام نخست را در كشف مواد مخدر كسب كند.
اقتصام**9132*2025


1397/04/31
13:08:06
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
تولیدو