رییس انجمن سیمان:

سیمان صادراتی گران می شود، مشتری های جدید جایگزین عراق شدند

سیمان صادراتی گران می شود، مشتری های جدید جایگزین عراق شدند

تولیدو: رییس انجمن صنفی صنعت سیمان از افزایش نرخ صادرات سیمان در نیمه دوم امسال اطلاع داد و اظهار داشت: باتوجه به از دست رفتن بازار عراق برای صادرات سیمان، مشتری های جدیدی همچون قطر، كویت، تانزانیا و بنگلادش پیدا كرده ایم كه جایگزین عراق شوند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، صنعت سیمان هم اكنون به علت نداشتن تقاضا كمتر از ظرفیت اسمی تولید می كند، چراكه طی س های اخیر ساخت و ساز با ركورد مواجه بوده است و از جانب دیگر عراق بزرگترین بازار صادراتی این محصول بوده كه طی سال های اخیر به علت راه اندازی دو كارخانه در كشورش دیگر به سیمان ایرانی روی خوش نشان نداد و سبب شد بخشی از بازار این محصول از دست برود. البته اكنون رایزنی هایی صورت گرفته كه بازارهای جدیدی برای این محصول تعریف شود.
در این باره عبدالرضا شیخان به ایسنا اظهار داشت: امروز مشتری های زیادی همچون قطر، كویت، تانزانیا و بنگلادش پیدا كرده ایم كه مقدار زیادی سیمان می توانیم به این كشورها صادركنیم.
وی در ارتباط با راهكارهای افزایش فروش سیمان اظهار داشت: اگر جاده ها بتنی ساخته شوند سالانه حدود دو - سه میلیون تن بیشتر به فروش سیمان اضافه نمی شود؛ بنابراین باید تحولی جدی صورت گیرد و باید روی صادرات تمركز نماییم. البته با عنایت به اتفاقات اخیر به مشكل برخوردیم. با این وجود صادرات سیمان به كشورهای آسیای دور را پیگیری می نماییم، چراكه چین میزان تولید سیمان را كاهش داده و فضا برای صادرات سیمان ایران باز شده كه البته این شرایط مقطعی است. برای مثال در عراق صادرات خوبی داشتیم كه دیگر ادامه پیدا نكرد.
شیخان با بیان این كه تلاش كردیم شفافیت تولید نماییم، اظهار داشت: نگاه ما به صنعت سیمان این است كه بتوانیم آن را بعنوان یك صنعت و اشتغال حفظ نماییم و روند تولید و قیمت را به نقطه تعادل برسانیم.
رییس انجمن صنفی صنعت سیمان تصریح كرد كه ارز حاصل از صادرات سیمان وارد سامانه نیما می گردد.
وی درباره توافق تخفیف ۳۰ درصدی كشتیرانی به هزینه حمل و نقل صادرات سیمان اظهار داشت: این توافق هنوز محقق نشده است.
شیخان خاطرنشان كرد: باتوجه به اینكه وزارت صنعت در شركت كشتیرانی سهام دارد، قرار بود سود سهام این وزارتخانه بعنوان یارانه برای صادرات محصولات صنعتی از قبیل سیمان اختصاص پیدا كند اما چون شركت كشتیرانی در زیان است، سودی نبوده كه بخواهند به ما بپردازند.
رییس انجمن صنفی صنعت سیمان اظهار نمود: باوجود تحریم ها، در دهه ۸۰ ظرفیتی بوجود آمد كه توانستیم با هماهنگی دولت میزان تولید را بالا ببریم و در این مدت میزان تولید ۲.۵ برابر قبل بود اما این روند ادامه پیدا نكرد و حتی در سال های اخیر با رشد منفی در تولید مواجه شدیم و ركود ساخت و ساز به صنعت سیمان بخصوص كارخانه هایی كه تازه در مدار تولید قرار گرفته بودند، لطمه زد.
او با اشاره به اینكه به علت كاهش نقدینگی، میان كارخانه ها رقابت منفی بوجود آمده است، اضافه كرد: با وزارت صنعت هماهنگ كردیم و تصمیم گرفتیم به اندازه ای تولید نكنیم كه نتوانیم بفروشیم و بررسی كردیم كه صنعت سیمان با چه ظرفیت بهینه ای تولید نماید و با چه قیمتی بفروشد كه كارخانه ها سرپا بمانند و اشتغال خویش را حفظ كنند و به اندازه نیاز داخل و صادرات تولید كنند.
شیخان ضمن انتقاد از رقابت منفی میان تولیدكنندگان اظهار نمود: رقابت منفی سبب شد كارخانه ها قیمت سیمان را كاهش دهند كه برای جلوگیری از زیان تولید، قرار شد كارخانه ها برپایه نیاز داخلی و صادراتی تولید و توزیع داشته باشند و تخفیف ها را كم كنند. البته تا امروز قیمت فروش سیمان از قیمت مصوب كمتر بوده است.
رییس انجمن صنفی صنعت سیمان خاطرنشان كرد: برای بهره وری در این صنعت باید تخفیف ها حذف و به قیمت مصوب اضافه شود اما هنوز در زمینه میزان افزایش قیمت به جمع بندی نرسیده ایم.1397/04/19
13:19:33
5.0 / 5
5645
تگهای خبر: بازار , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو