واعظی:

تفكیك 5 وزارتخانه هفته آینده در مجلس بررسی می گردد

تفكیك 5 وزارتخانه هفته آینده در مجلس بررسی می گردد

تولیدو: تهران- رئیس دفتر رئیس جمهوری بر مصمم بودن دولت در نهایی شدن طرح تفكیك پنج وزارتخانه با هدف كاهش مشكلات آنها تصریح كرد و اظهار داشت: این مورد هفته آینده در صحن علنی مجلس شورای اسلامی بررسی می گردد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اضافه كرد: با تفكیك وزارتخانه ها در مجلس شورای اسلامی وزیران جدید و جوانی به كابینه اضافه خواهند شد و این مساله به رفع مشكلات اقتصادی كشور با جدیت بیشتر كمك می نماید.
به گفته وی، با تفكیك وزارتخانه ها، پنج وزارت جدید مسكن، راه و شهرسازی، بازرگانی، ورزش، صنعت و معدن و سازمان ملی جوانان تشكیل خواهد شد.

** چرایی تفكیك وزارتخانه ها
واعظی به كوشش برای اصلاح ساختار تشكیلاتی دولت و لایحه عرضه شده به مجلس اشاره نمود و اظهار داشت: قول داده بودیم برای جوانان كشور برنامه های خاص تری د اشته باشیم؛ رئیس جمهوری سال قبل قول داده بودند سازمان ملی جوانان از ورزش جدا شود تا بتوانند با جدیت بیشتری كار صورت گیرد.
وی همینطور كوشش برای بازسازی بافت های فرسوده كشور و تولید اشتغال بیشتر در این بخش را نیازمند وجود یك وزارت مسكن دانست تا مشكلات این بخش تخصصی تر برطرف شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با اشاره به اینكه اكنون وظایف مربوط به وزارت بازرگانی در وزارتخانه های جهاد كشاورزی و صنعت، معدن وتجارت تقسیم شده است، ادامه داد: با عنایت به اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی و شرایط بوجود آمده در قیمت گذاری نامناسب به علت نبود نظارت و یا كمبود نظارت، تشكیل وزارت بازرگانی برای نظارت كامل ضروری می باشد.
واعظی با ابراز امیدواری اینكه با تشكیل وزارتخانه های جدید، بتوان تحولی اثرگذار در همه بخش ها تولید كرد، اضافه كرد: اكنون برای جامعه مهم می باشد كه به نیاز كالاها و رفاه توجه بیشتری شود كه این وزارتخانه ها می توانند این مهم را برآورده كنند.
وی اظهار داشت كه وزیران كنونی وزارتخانه های یادشده با تصویب لایحه اصلاح ساختاری دولت موافق هستند.

** چاره مشكلات كشور در داخل است
رئیس دفتر رئیس جمهوری در ادامه با عنایت به شرایط كنونی كشور، بر لزوم وحدت بین همه اركان نظام تصریح كرد و اظهار داشت: چاره مشكلات، در داخل كشور است؛ زیرا اكنون كشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی است تا بتوان بر مشكلات فائق آمد.
وی خاطرنشان كرد: برای حل مشكلات سران قوا باید تصمیم های لازم را اتخاذ نموده و بر اجرایی شدن آن پافشاری كنند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری به دشمنی آشكار آمریكا با مردم ایران اشاره نمود و اظهار داشت: امروز چاره مشكلات وحدت داخلی است و اینكه منسجم كار شود.
واعظی اضافه كرد: برای پشتیبانی از تولید داخل و اینكه خرید مردم از كالاهای داخلی باشد باید قدم برداشت؛ امروز رئیس جمهوری تاكید نمودند كه هرآنچه از مواد اولیه برای تولیدكنندگان نیاز است، از داخل و خارج تامین گردد تا مردم از نظر نیازمندی های كالاهای ضروری محتاج كالای خارجی نباشند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تصمیم هایی گرفته شده در جلسه روز گذشته سران سه قوه بسیار مناسب دانست و اظهار داشت: مقرر شده برای هزینه های ارزی، اولویت بندی شود تا ابتدا كالای اساسی و آنچه كه مربوط به رفاه عمومی است، در صدر تامین ارز قرار گیرند.

** مدیران شجاعت تصمیم گیری داشته باشند
وی در ادامه با اشاره به اینكه «مدیران باید در این موقعیت شجاعت تصمیم گیری داشته و بتوانند درباره آنچه به نفع و منافع كشور است، سریع تصمیم بگیرند»، اضافه كرد: مكانیزم هایی برای آن طراحی شده است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری بر لزوم تولید یك ستاد تبلیغاتی برای جلوگیری از پراكنده گویی و القائات و اتاق جنگ روانی خارج ضد ایران تحمیل تصریح كرد و اظهار داشت: مقرر شده این ستاد هر مطلبی را در اسرع وقت به مردم اطلاع رسانی كند.
واعظی، به تصمیم اتخاذ شده در جلسه سران برای عرضه شركت های جدید به بورس برای افزایش قدرت انتخاب مردم هم اشاره نمود و اظهار داشت: قرار بود طبق اصل 44، خصوصی سازی واقعی صورت گیرد اما دولتی ها سهام را نگهداشته و به جای واگذاری به مردم، به خصولتی ها و یا به نیروهای نظامی و انتظامی واگذار كرده كه مقرر شد همه اینها به مردم واگذار شود.
وی با اشاره به اینكه آمریكایی ها و برخی عوامل منطقه ای آنها در هفته های گذشته در مورد تاثیرات تحریم ها تبلیغات بیش از حدی انجام دادند، اضافه كرد: آنها اتاق جنگ روانی بوجود آورده و اخبار درست و نادرست را منتشر می كردند؛ این مساله روی افكار عمومی كمی تاثیر گذاشت.
رئیس دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: برای مقابله با این شرایط، با حضور رئیس جمهوری، دستگاه های مختلف و بخش خصوصی جلسه های مختلفی برگزار گردید و در مورد برنامه ها به صورت مفصل بحث كردیم تا كالاهای مورد نیاز مردم تامین گردد.
وی افزود: البته در انبار كالاها هیچ مشكلی نداریم و ارزاق عمومی و مواد اولیه وجود دارد، با این وجود رئیس جمهوری دستور دادند مواد اولیه كارخانجات باید زودتر تامین گردد.
واعظی خاطرنشان ساخت: رییس جمهوری اولویت نخست خویش را ساماندهی وضعیت اقتصادی در نظر گرفتند تا تحریم ها نتواند بر زندگی مردم تاثیر زیادی بگذارد.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا رئیس جمهوری برای تماشای بازی های تیم ملی به روسیه خواهد رفت؟ اظهار داشت: الان شرایط كشور به گونه ای است كه رئیس جمهوری برای مسائل اقتصادی وقت می گذارند، از سویی سفری به اروپا هم دارند.

** دستور رئیس جمهوری به صرفه جویی در دولت
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره مصوبه های جلسه امروز هیات دولت هم اظهار داشت: رئیس جمهوری امروز در دولت دستور دادند باید صرفه جویی را از دولت شروع كنیم؛ براین اساس خواستند دولت در هزینه های ارزی و ریالی خود صرفه جویی و دستگاه های دولتی تشكیلات گسترده خویش را جمع و جور كنند.
واعظی با اشاره به اینكه مردم علاقه مندند نقدینگی خویش را در بعضی كسب و كارها هزینه كنند، اضافه كرد: رئیس جمهوری دستور دادند همه اعضای دولت بنگاه داری را رها كرده تا بنگاه ها در بورس واگذار شوند تا مردم قدرت انتخاب سهام داشته باشند؛ براین اساس تصمیم بر این شد كه دستگاه های انتظامی، دولتی و عمومی تصدی گری را واگذار كنند.

** امیدواری به بازی دوم تیم ملی فوتبال
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره پیش بینی خود از بازی امشب تیم ملی كشورمان با اسپانیا در جام جهانی روسیه هم اظهار داشت: بازی قابل پیش بینی نیست؛ اما بازی سختی است؛ بازیكنان باید خوب، شرافتمندانه و آبرومند بازی كنند و نتیجه هر چه باشد باید مورد حمایت همه قرار گیرد.
وی ادامه داد: در بازی با مراكش، بازیكنان از جان مایه گذاشته و نتیجه گرفتند؛ البته نباید توقعات و مطالبات را بی جهت بالا ببریم؛ سرانجام خاستگاه فوتبال اروپاست و آنها در این زمینه سرمایه گزاری نموده و خرج می كنند.
واعظی اظهار داشت: با این امكانات به همین جا رسیده ایم؛ بازی اول را برده ایم كه موفقیت بسیار بزرگی است؛ ان شاءالله بازیكنان 2 بازی بعدی را خوب انجام می دهند و باعث افتخار كشور می شوند.
اقتصام**2078 **9186** 2023


1397/03/30
15:37:57
5.0 / 5
4370
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دستگاه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو