اولتیماتوم چین به آمریكا درباره تعرفه های تجاری

اولتیماتوم چین به آمریكا درباره تعرفه های تجاری

تولیدو: چین به آمریكا اخطار داد اگر واشنگتن تعرفه ها و سایر تدابیر تجاری را اجرایی كند، هر گونه توافقی كه درباره تجارت و كسب و كار میان دو كشور حاصل شده بود، باطل خواهد شد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در بیانیه ای كه از جانب خبرگزاری دولتی شینهوا انتشار یافت، به هیچ توافق خاصی در دیدار میان ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریكا و لیو هه، معاون نخست وزیر چین اشاره ای نشد. در عوض به توافقی اشاره شد كه ماه گذشته در واشنگتن حاصل شده بود و تحت آن چین موافقت كرده بود خرید كالاها و خدمات آمریكایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بر اساس گزارش شینهوا، مقامات آمریكایی و چینی گفت و گوی خوبی درباره اجرای توافقی داشتند كه در واشنگتن به آن دست یافته بودند و جزئیات این توافق باید به تایید نهایی هر دو كشور برسد.

آمریكا و چین یكدیگر را به اعمال تعرفه برای واردات كالاها به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار تهدید كرده اند.

در آخر مذاكرات ماه گذشته واشنگتن، دو كشور بیانیه مشتركی صادر كردند اما درست زمانی كه به نظر رسید دو اقتصاد بزرگ جهان مصالحه كرده اند، كاخ سفید هفته گذشته اخطار داد تعرفه ها برای واردات كالاهای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را پیگیری خواهد نمود و همینطور محدودیتهایی روی سرمایه گذاریهای چینی در آمریكا و كنترلهای صادراتی سخت گیرانه اعمال خواهد نمود.

وزیر بازرگانی آمریكا روز شنبه برای مذاكرات تجاری با مقامات چینی وارد پكن شد در حالیكه پیش تر دولت ترامپ تهدید اعمال تعرفه ها روی كالاهای چینی را تكرار كرده بود و متحدان آمریكا هم از اینكه واشنگتن تعرفه ها روی واردات فولاد و آلومینیوم را اعمال كرد، به خشم آمه بودند.

وزیر بازرگانی آمریكا با مورد خطاب قرار دادن معاون نخست وزیر چین، از لحن تعامل شان تمجید كرد و اظهار داشت: دیدار ما تابحال دوستانه و شفاف بوده و موضوعات مفیدی را درباره مسائل صادراتی خاص دربرگرفته است.

لیو تنها به راس خوش آمد گفت و هیچ كدام اظهارنظری به رسانه ها نداشتند.

لیو كه اقتصاددان تحصیل كرده هاروارد و معتمد شی جین پینگ، رییس جمهور چین است، ریاست مذاكرات در اختلافات تجاری را برعهده دارد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا روز شنبه اظهار نمود آمریكا می خواهد مذاكرات هفته جاری به تغییرات ساختاری در اقتصاد چین و افزایش خرید كالاهای آمریكایی از جانب چین منجر شود.

هدف از خرید بیشتر كالاها و خدمات آمریكایی، كاهش كسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری آمریكا با چین است.

منوچین در نشست وزیران دارایی گروه جی ۷ اظهار داشت: مذاكرات چین سایر مسائل همچون تمایل دولت ترامپ به حذف الزامات جوینت ونچرهای چینی و سایر سیاستهایی كه انتقال فناوری را اجبار می كنند پوشش می دهد. وی در این نشست كه در كانادا برگزار شد، هدف خشم متحدان آمریكا نسبت به تعرفه های فولاد و آلومینیوم قرار گرفت.

وزیر خزانه داری آمریكا اظهار نمود: اگر بخواهم شفاف بگویم این مذاكرات تنها مربوط به خرید كالاهای بیشتر نسبت بلكه درباره تغییرات ساختاری است.


1397/03/13
17:58:40
5.0 / 5
4397
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
تولیدو