۹۹ درصد پوشاك چینی و اماراتی قاچاقی به ایران می آید!

۹۹ درصد پوشاك چینی و اماراتی قاچاقی به ایران می آید!

تولیدو: عضو اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك با عنایت به آمار به ثبت رسیده در سازمان ملل و قیاس آن با آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران اعلام نمود كه حدود ۹۹ درصد از پوشاك وارد شده به ایران از چین و امارات، قاچاق است.مجید نامی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به میزان واردات پوشاك به ایران برپایه آمار سازمان ملل، بیان كرد: در مورد میزان واردات پوشاك به ایران دو آمار متفاوت وجود دارد. آمارهایی كه مربوط به سازمان ملل و هم گمرك ایران است كه این دو با یكدیگر اختلاف فاحشی دارند.

وی ادامه داد: از دی ماه سال ۱۳۹۴ تا دی ماه سال ۱۳۹۵ حدود یك میلیارد دلار صادرات پوشاك از جانب سایر كشورها به ایران انجام گرفته است كه برپایه آمار سازمان ملل سهم چینی ۳۹۸ میلیون دلار، تركیه ۳۳۸ میلیون دلار، امارات متحده عربی ۲۰۹ میلیون دلار، هند ۲۲.۵ میلیون دلار، ایتالیا ۱۶ میلیون دلار، آلمان ۳.۴ میلیون دلار، سوئیس سه میلیون دلار، اسپانیا سه میلیون دلار، فرانسه ۲.۳ میلیون دلار و بلژیك ۷۱۶ هزار دلار بوده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران ادامه داد: این آمار، آمار بین المللی است كه در سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده و میزان صادرات پوشاك برپایه كدهای تعرفه ای ۶۱ و ۶۲ توسط صادركنندگان به گمركات كشور مبدا به مقصد ایران ثبت شده است.

نامی همینطور به آمار صادرات پوشاك از دی ماه سال ۱۳۹۵ تا دی ماه سال ۱۳۹۶ اشاره نمود و اظهار داشت: هنوز میزان صادرات پوشاك از جانب كشور چین و امارات متحده عربی به ایران اعلام نشده و سازمان ملل در این رابطه آماری منتشر نكرده است، اما میزان صادرات پوشاك از كشورهای تركیه، ایتالیا، هند، اسپانیا، آلمان، سوئیس و فرانسه به ایران در مدت زمانی مذكور به ترتیب معادل ۱۰۰، ۱۷، ۱۳.۵، ۳.۹، ۳.۵، ۳ و ۲.۳ میلیون دلار بوده است.

به گفته وی، میزان پوشاكی كه از امارات به ایران وارد می گردد هم عموما چینی است چون كه اماراتی ها در بخش تولید پوشاك فعالیت قابل اشاره ای ندارد.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران با اشاره به این كه كیفیت پوشاك كشورهای اروپایی از سایر كشورها مطلوب تر است، تصریح كرد: عموما پوشاك وارد شده از كشورهای چین و امارات دارای كیفیت بسیار پایینی هستند و كالای درجه دو به شمار می آیند.

نامی با بیان این كه برپایه خود اظهاری چینی ها و اماراتی ها به ترتیب ۳۹۸ و ۳۳۸ میلیون دلار از دی ماه سال ۱۳۹۴ تا دی ماه سال ۱۳۹۵ صادرات پوشاك به ایران صورت گرفته است، اظهار نمود: این آماری است كه توسط سازمان ملل انتشار یافته اما برپایه آمار گمرك جمهوری اسلامی ایران در مدت زمانی اعلام شده میزان واردات چینی ها و اماراتی ها به ایران به ترتیب پنج و چهار میلیون دلار بوده است. این در شرایطی است كه طبق آمار سازمان ملل تركیه ای ها ۱۰۰ میلیون دلار پوشاك به ایران صادر كردند كه از این رقم تنها ۳۸ میلیون دلار واردات رسمی در گمرك ایران به ثبت رسیده است.

وی با بیان این كه سالانه حدود یك میلیارد دلار صادرات پوشاك از سایر كشورها به ایران مدنظر قرار می گیرد، ادامه داد: نكته جالب در این رابطه این است كه كل واردات رسمی پوشاك به كشور در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب معادل ۶۱ و ۵۱ میلیون دلار بوده است و سایر پوشاك وارد شده به كشور كه حدود یك میلیارد دلار بوده به صورت قاچاق است.

عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران اضافه كرد: حدود ۹۹ درصد از پوشاك وارد شده به ایران از چین و امارات متحده عربی قاچاق است كه این آمار، آماری قابل تامل بوده و باید نسبت به آن راهكاری اساسی اتخاذ نمود.

نامی با اشاره به این كه شركت های اروپایی و بخصوص كشور تركیه در حال قانونمند كردن فعالیت های خود در حوزه پوشاك در ایران هستند، بیان كرد: به تدریج تركیه ای ها در حال اجرای دستورالعمل ساماندهی پوشاك هستند و جو نخستین شركت هایی به شمار می روند كه تولید خود در ایران را آغاز كردند، اما این در شرایطی است كه چینی ها عموما كالاهای تقلبی، قاچاق و باكیفیت پایین به ایران وارد می كنند و مشكل اساسی این است كه آنها نه برندی برای خود تعریف كرده اند و نه در مسیر قانونمند كردن واردات به ایران عمل می كنند.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در حالیكه برپایه آمار سازمان ملل سالانه حدود یك میلیون دلار پوشاك از جانب كشورهای مختلف دنیا به ایران صادر می شود، اما كل واردات رسمی و به ثبت رسیده در گمرك جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۵ معادل ۶۱ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۶ معادل ۵۹ میلیون دلار بوده است كه این آمار حاكی از حجم بالای واردات پوشاك به صورت غیررسمی به ایران است.
1397/02/31
15:35:57
5.0 / 5
4651
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو