معاون وزیر جهادكشاورزی ایران:

حجم مبادلات بازرگانی ایران و قطر از 250 میلیون دلار فراتر رفت

حجم مبادلات بازرگانی ایران و قطر از 250 میلیون دلار فراتر رفت

تولیدو: دوحه - «علی اكبر مهرفرد» معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت كه حجم مبادلات بازرگانی ایران با قطر در سال 96 با افزایش دو و نیم برابری نسبت به سال 95از 250 میلیون دلار فراتر رفت كه بخش عمده ای آن سهم ایران است.


معاون توسعه بازرگانی و صنایع كشاورزی وزارت جهاد كشاورزی در حاشیه نمایشگاه كشاورزی دوحه قطر «Agriteq-2018» به خبرنگار ایرنا گفت، دو كشور تا پیش از بروز بحران قطر و همسایگانش یك تجارت سنتی حدود 80 میلیون دلاری داشتند بنابراین دستیابی به این میزان در سال 96 یك ركورد به حساب می آید.
وی در عین حال افزود، با عنایت به پتانسیل موجود میان دو كشور این سطح از همكاری به هیچ عنوان مطلوب و راضی كننده نیست با اینكه برای شروع خوب است.
مهر فرد تاكید كرد، با وجود دانش فنی كشورمان و كیفیت بالای محصولات ایرانی، نقش ما در بازار قطر كمرنگ است و نیاز داریم برنامه مدونی برای حضور قوی تر در این بازار تدوین و اجرا نماییم.
وی با اشاره به اینكه ایران می تواند تامین كننده همه محصولات كشاورزی قطر باشد اظهار داشت كه محصولات لبنی، سبزی، صیفی و فرآورده های گوشتی و ماهی كالاهایی هستند كه در زمان حاضر امكان صادرات آن به قطر وجود دارد.
معاون وزیر جهاد كشاورزی كه در مراسم افتتاح نمایشگاه كشاورزی دوحه شركت كرده بود، در دیدار با نمایندگان شركت های ایرانی حاضر در نمایشگاه از نزدیك در جریان مشكلات آنان قرار گرفت.
مهر فرد در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد مشكلات شركت های ایرانی حاضر در نمایشگاه، اظهار داشت؛ شركت های ایرانی توقع بیشتری برای حمایت دولت به منظور حضور در بازار قطر دارند كه توقع درست و به جایی هم هست.
وی تاكید كرد؛ بخش دیگری از مشكلات آنان به مبحث استانداردها، بنادر و بخصوص حمل و نقل بر می گردد. این موارد زنجیروار به یكدیگر متصل هستند و برای حضور بهتر تجار ایرانی در این بازار باید سازمان یافتگی لازم را برای رفع این مشكلات تولید كرد.
به گفته مهر فرد در صورت برنامه ریزی صحیح و مدیریت این برنامه، می توان در زمان كوتاهی ظرفیت تجارت دو كشور را تا 6 برابرافزایش داد.
وی در عین حال اظهار داشت كه زمان در تجارت عامل مهم و تعیین كننده است اگر زمان را از دست بدهیم برنامه های ما اثرگذاری لازم را نخواهد داشت.
معاون وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به حضور رئیس جمهوری اوكراین و وزیر كشاورزی تركیه در مراسم افتتاح نمایشگاه امسال گفت؛ رقابت برای حضور در بازار قطر بسیار سنگین است. همه كشورها به دنبال گرفتن سهم از این بازار هستند اما هیچكدام مانند ایران از مزیت نزدیكی و روابط تجاری سنتی با این كشور برخوردار نیستند در عین حال نباید فراموش كرد كه برای ماندگاری در این بازار باید هزینه ها را كم و كیفیت را بالاتر ببریم.
ششمین دوره نمایشگاه كشاورزی قطر موسوم به «Agriteq-2018» روز سه شنبه با حضور شیخ عبدالله بن ناصر بن خلیفه آل ثانی نخست وزیر و وزیركشور، محمد بن عبدالله الرمیحی، وزیر شهرداری و محیط زیست قطر و «پترو پرشنكو» رییس جمهوری اوكراین بعنوان میهمان ویژه راه اندازی شد.
313 شركت داخلی و خارجی از 36 كشور در این نمایشگاه سه روزه حضور دارند. 15 شركت ایرانی از سه استان تهران، هرمزگان و بوشهر هم با 24 غرفه در این نمایشگاه حضور یافته اند.
امسال حضور شركت های ایرانی 5 برابر سال قبل است.
در این نمایشگاه علاوه بر عرضه مواد غذایی، فناوری های نوین در زمینه كشاورزی در معرض دید بازدیدكنندگان قرار گرفته است و در حاشیه آن همایش هایی با حضور كارشناسان متخصص برگزار می گردد.
خاورم**1508*شبس*1613


1397/01/01
11:23:21
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: بازار , شركت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو