رییس سندیكای تولیدكنندگان خبر داد

تولید كاغذ روزنامه صفر شد

تولید كاغذ روزنامه صفر شد

تولیدو: علی رغم اعلام مسئولان در خصوص كاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید كاغذ روزنامه، چاپ و تحریر در سال جاری، رییس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ معتقد می باشد تولید كاغذ تحریر حدود ۷۰ درصد و كاغذ روزنامه حدود ۱۰۰ درصد كاهش یافته است.


ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت وگو با ایسنا درباره كاهش ظرفیت تولید كاغذ روزنامه و چاپ و تحریر و تامین نیاز كشور با استفاده از واردات، اظهار نمود: زمانی كه شرایط توسط مسئولان به گونه ای فراهم شده كه در بازار رقابتی فضا به سود وارد كنندگان است ازاین رو بخش تولید كشور با چالش مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اكنون تعرفه واردات كاغذ صفر است، به واردكنندگان ارز مبادله ای اختصاص می یابد و آنها معاف از پرداخت ۹ درصدی مالیات بر ارزش افزوده هستند. این در شرایطی است كه هیچ یك از تسهیلات مورد اشاره برای وارد كنندگان در بخش تولید وجود ندارد و دست و پای آنها بسته شده است.

رییس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران با بیان این كه شرایط برابری به منظور فعالیت تولیدكنندگان و واردكنندگان در حوزه كاغذ وجود ندارد، اظهار داشت: هیچ كمكی به تولید كنندگان كاغذ نمی گردد و در فضای كنونی شرایط برای تولید كنندگان محیا نیست و حتی دستگاه های دولتی به برخی دلایل كه قابل تامل است حاضرند كاغذ وارداتی با قیمت بالاتر كه حدود ۴۰ درصد است خریداری كنند. با چوب بی كیفیتی بر سر كالای داخلی می زنند و این در شرایطی است كه مقوله كیفیت كاغذ شاخص های قابل بررسی خویش را دارند.

روغنی گلپایگانی ادامه داد: شاید در تولید كاغذ مربوط به كتاب های عتیقه عقب و نیازمند واردات در این حوزه باشیم، اما در مورد سایر كتاب ها همچون رمان قابلیت تولید داخلی وجود دارد و به هیچ وجه نیاز به واردات نیست. در شرایطی كه هیچ حمایتی از تولید كاغذ در داخل كشور نمی شود؛ ازاین رو باید منتظر روزهای بد و بدتر در سال آینده باشیم. ما حتی در زمینه ی كاغذ بسته بندی هم بیش از ظرفیت، توان تولید داریم اما هیچ حمایتی از این بخش نمی گردد.

وی با تاكید بر این كه فضای فعلی كاملا به سود وارد كنندگان بوده و اصلا حمایتی از تولید داخل توسط دستگاه های ذیربط همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی گردد، اظهار نمود: یكی از مشكلاتی كه این روزها با آن مواجهیم بحث افزایش قیمت كاغذ است. زمانی كه تولید كننده توان رقابت نداشته باشد و شرایط را وارد كننده بر خریدار تحمیل كند، ازاین رو انحصار تعیین كننده قیمت نهایی است و تنها راه حل این مساله بالابردن توان تولید كننده داخلی است تا بتوان فضای رقابتی را تولید كرد و باعث شد تا بازار به تعادل برسد.

رییس سندیكای تولیدكنندگان كاغذ و مقوای ایران همینطور در مورد كاهش ظرفیت تولید كاغذ در سال جاری، اعلام نمود: رقم اعلام شده در خصوص كاهش ۴۹ درصدی ظرفیت كاغذ واقعی نیست و باید بدانیم كه این كاهش ظرفیت بیش از رقم اعلام شده است. هم اكنون حدود ۷۰ درصد كاهش ظرفیت تولید در بخش كاغذ تحریر داریم و در بخش كاغذ روزنامه هم حدودا با كاهش ظرفیت ۱۰۰ درصدی تولید مواجه شده ایم و هیچ گونه تولید كاغذ روزنامه ای صورت نمی گیرد.

روغنی گلپایگانی ادامه داد: امسال قیمت كاغذ هم به علت موارد عنوان شده به شدت گران شده و كاغذ تحریر از هر بند ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به حدود ۱۱۰ هزار تومان رسیده و كاغذ روزنامه هم از ۲۱۰۰ تومان به حدود ۳۵۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، به تازگی محسن صالحی نیا - معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت - از كاهش ۴۹ درصدی ظرفیت تولید كاغذ روزنامه و چاپ و تحریر اطلاع داد و بیان كرد كه با كاهش ظرفیت تولید در بخش كاغذ مواجهیم و نیاز كشور با استفاده از واردات صورت می گیرد.
1396/12/16
18:19:42
5.0 / 5
4691
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو