چین: جنگ تجاری با آمریكا نمی خواهیم

چین: جنگ تجاری با آمریكا نمی خواهیم

تولیدو: یك دیپلمات بلندپایه چینی در واكنش به طرح رییس جمهور آمریكا برای وضع تعرفه سنگین برای واردات فولاد و آلومینیوم، اظهار داشت: چین جنگ تجاری با واشنگتن نمی خواهد اما از منافع خود دفاع خواهد نمود.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ یك روز بعد از این كه اعلام نمود می خواهد تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات محصولات آلومینیومی وضع كند، روز جمعه لحن مدافعانه ای پیش گرفت و اظهار داشت: جنگ های تجاری خوب بوده و بردن آنها راحت است.

تنش های تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان از زمانی كه ترامپ در سال ۲۰۱۷ به قدرت رسید، افزایش یافته است و باآنكه چین سهم كوچكی از واردات فولاد آمریكا را به خود اختصاص می دهد، اما گسترش صنعت عظیم این كشور به اشباع جهانی بازار فولاد و افت قیمت ها كمك كرده است.

ژانگ یسویی، معاون وزیر خارجه چین، در كنفرانسی در آستانه جلسه سالانه كنگره این كشور اظهار داشت: مذاكرات و گشایش دو جانبه بازارها بهترین راه برای حل اختلافات تجاری است.

ژانگ كه سخنگوی پارلمان و سفیر سابق چین در آمریكا بوده است، اظهار داشت: چین مایل نیست یك جنگ تجاری با آمریكا داشته باشد، اما مطمئنا ما دست روی دست نخواهیم گذاشت و ببینیم منافعمان صدمه می بیند.

وی در ادامه اضافه كرد: اگر سیاست ها بر اساس قضاوت ها یا فرضیات اشتباه اتخاذ شوند، به روابط دوجانبه صدمه زده و تبعاتی را برای هر كدام از كشورها به دنبال خواهند داشت.

ترامپ معتقد می باشد این تعرفه ها از مشاغل آمریكایی حمایت خواهند كرد اما خیلی از اقتصاددانان اظهار می كنند تاثیر افزایش قیمت برای كاربران فولاد و آلومینیوم مانند صنایع خودروسازی و نفت مشاغل بیشتری را در مقایسه با محدودیت هایی كه واردات تولید می كند، نابود خواهند كرد.

با این همه یك اتفاق نظر در واشنگتن و حمایت در جامعه تجاری آمریكا برای مقابله دولت با سیاست های صنعتی تهاجمی چین و محدودیت های بازار برای شركت های خارجی وجود دارد.

ترامپ مدت ها به دنبال راهی برای روابط تجاری متوازن تر با چین بوده و تحریم های تجاری احتمالی ضد پكن تحت تحقیقات "بخش ۳۰۱ " از شیوه های مالكیت معنوی چین و فشار بر شركت های خارجی برای انتقال فناوری مدنظر گرفته است.

دولت وی اعلام نموده آمریكا به اشتباه از عضویت چین در سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱ حمایت كرده و موفق نشده پكن را وادار كند اقتصاد خویش را بگشاید.

براساس گزارش رویترز، منابع دیپلماتیك و تجاری آمریكا می گویند آمریكا فاقد مكانیسم رسمی برای مذاكرات درباره اختلافات بازرگانی با چین است، زیرا وعده پكن برای كاهش محدودیت های بازار راضی نیست.
1396/12/13
17:26:33
5.0 / 5
4979
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
تولیدو