ادامه واردات لاك پشتی برنج در فصل ممنوعیت

ادامه واردات لاك پشتی برنج در فصل ممنوعیت

تولیدو: در صورتی كه واردات برنج از بهمن ماه مجددا آزاد شده بود، آمارهای ۱۰ ماهه امسال نشان داده است كه در دی ماه هم واردات برنج افزوده شده است، حال آنكه به قول معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی واردات این محصول استراتژیك تنها برای تنظیم بازار شب عید و سال آینده از بهمن ماه از سر گرفته شده بود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، واردات برنج در بهمن ماه آن هم برای تنظیم بازار شب عید و سال آینده از سرگرفته شده بود اما آمارهای گمرك نشان داده است كه در دی ماه هم برنج خارجی به كشور وارد شده است، چون كه برپایه آخرین آمار انتشار یافته در ۱۰ ماهه نخست امسال یك میلیون و ۵۶ هزار و ۳۳۵ تن و ۹۵۰ كیلوگرم برنج به ارزشی بالغ بر ۹۵۴ میلیون و ۹ هزار و ۱۶۱ دلار به كشور وارد شده است كه از نظر وزنی ۶۴.۸۱ درصد و از نظر ارزشی ۸۵.۷۵ درصد رشد را نسبت به همین بازه زمانی نشان داده است.

البته بررسی آمارها و جداول واردات محصولات مختلف نشان داده است كه میزان واردات برنج در دی ماه هرچند به صورت جزئی و كم ادامه داشته است چون كه در ۹ ماهه امسال یك میلیون و ۴۳ هزار و ۹۱۳ تن و ۹۸۸ كیلوگرم برنج به كشور وارد شده بود كه با این حساب سهم دی ماه در واردات برنج ۱۲ هزار و ۴۲۱ تن و ۹۶۲ كیلوگرم بوده است.

برنج عموما از كشورهای پاكستان، امارات، هند، تایلند و عراق به ایران وارد شده است كه در این میان برنج هندی، پاكستانی و تایلندی بیشترین سهم را در بازار ایران دارند و حدودا حدود ۹۵ درصد سهم بازار برنج خارجی را در دست گرفته اند.

این آمارها با اظهارات مسئولان تناقض دارد چون كه علی اكبر مهرفرد - معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد كشاورزی - پیش از این به ایسنا گفته بود كه واردات برنج از ابتدای بهمن ماه با دستور وزارت جهاد كشاورزی آن هم تا آخر خردادماه سال آینده آزاد شده است.

به گفته وی، گرچه در نیمه نخست امسال حدود یك میلیون تن برنج وارد شد و بنابراین چند ماهی واردات آن را متوقف كردیم اما ادامه واردات این محصول از ابتدای بهمن ماه، ربطی به امسال ندارد و با هدف تامین و تنظیم بازار شب عید و سال آینده صورت گرفته است چراكه چند مشكل دست به دست هم دادند تا همه كشورها مانند ایران زودتر دست به كار شوند، كه كاهش و كمبود تولید برنج هندی و افزایش نرخ ارز از عوامل آن بوده است.

با این وضعیت باید دید واردات برنج كه در فصل ممنوعیت هم ادامه داشت در ماه های آزادی چه می كند و ركوردشكنی دوباره آن بازار آشفته برنج را آشفته تر می كند یا آنكه وزارت جهاد كشاورزی به گونه ای مدیریت می كند كه تنها به اندازه نیاز، این محصول استراتژیك وارد شود.
1396/11/26
16:03:52
5.0 / 5
4661
تگهای خبر: كشاورزی , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو