گردش مالی 11هزار میلیارد تومانی گل وگیاه درایران

گردش مالی 11هزار میلیارد تومانی گل وگیاه درایران

تولیدو: ساری - مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه كشور به وجود حدود 3هزار هكتارسطح زیركشت گل وگیاهان زینتی وآپارتمانی دركشور اشاره نمود وگفت: اكنون گردش مالی تولید گل وگیاهان زینتی در كشور بیش از 11هزارمیلیارد تومان است.


مهدی شریفی روز سه شنبه درحاشیه چهارمین نمایشگاه گل و گیاه زینتی درمحل دائمی نمایشگاه های آمل به خبرنگار ایرنا اضافه كرد: درحال حاضر ایران دهمین كشور تولیدكننده گل و گیاه جهان است اما رتبه صد و هفتم بازارهای صادراتی را به خود اختصاص داده و متاسفانه سهم كشور از صادرات این محصول كمتر از 3 دهم درصد است.
وی، فاصله زیاد تولیدات ایران به لحاظ پایین بودن با استانداردهای جهانی، بالابودن هزینه های تولید ومكانیزه نبودن را ازمهمترین دلایل مهم در مشتری نداشتن و صادرات كم محصولات تولیدی فعالان گل وگیاه در بازارهای جهانی اعلام نمود.
شریفی با اشاره به اینكه واردات بی رویه گل وگیاهان زینتی كشور یا از مبادی رسمی و گمرك انجام می گردد وحجم واقعی آن هم مشخص نمی باشد، اضافه كرد: درباره مبارزه با قاچاق گل تنها مصاحبه و حرف می شنویم و امری صورت نمی گیرد.
وی ادامه داد: دائما جلساتی را با ستاد مبارزه با قاچاق كالا داریم و معاون باغبانی و وزیر جهاد كشاورزی پیگیر مبحث هستند و امیدواریم این معضل بزرگ برای كشور حل شود.
شریفی اضافه كرد: تولیدكنندگان داخلی اكنون تمام هم و غمشان براین هست دسترنج زحمت های خویش را با فروش گل ببینند، اما متاسفانه در ماه های نزدیك به عید با سرازیرشدن گل های قاچاق در بازار، هیچ اراده ای برای سروسامان دادن به این وضعیت وجود ندارد.
وی اضافه كرد: گل های تولید شده در گلخانه های كشور به علت قاچاق گل در دست تولیدكننده می ماند و به علت نبود برنامه ریزی برای صادرات گل و نبود بازار مناسب در چندسال اخیر وضعیت نگران كننده بود.
** پرداخت تسهیلات برای نوسازی گلخانه ها
مدیرعامل اتحادیه گل و گیاه كشور ابرازامیدواری كرد كه تمهیداتی دیده شود تا دوباره مشتریان به سمت بازار ایران جذب شوند، اظهار داشت: حضور در نمایشگاه های بین المللی گل وگیاه و برقراری ارتباط مناسب با كشورهای منطقه در جذب مشتریان خارجی می تواند اثرگذار باشد.
شریفی با اشاره به اینكه تولیدكنندگان باید به سمت مكانیزه كردن تشكیلات خود بروند تا بتوانند هزینه ها را كاهش دهند، اضافه كرد: كشاورزان تاكنون توجهی به مكانیزه كردن گلخانه های خود نداشتند، اما به تازگی این مورد مورد توجه قرار گرفته است.
وی یادآورشد كه درحال حاضر تسهیلات پرداختی به تولیدكنندگان گل وگیاه مناسب وجوابگوی اصلاح ساختار آنان نیست و برای نوسازی واحدها اقدام نمی كنند.
وی یادآورشد، كه دولت باید شرایطی را فراهم كند تا میزان تسهیلات پرداختی با افزایش وهمچنین استقبال تولیدكنندگان برای مكانیزه كردن واحدها وحركت به سمت استانداردسازی همراه باشد.
چهارمین نمایشگاه گل وگیاهان زینتی ومبلمان شهری باحضور44شركت از استانهای كشور از روز 23 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه های شهرستان آمل افتتاح شد وتا28بهمن ماه ادامه دارد.
خبرنگار: مهدی غلامی**انتشار دهنده: محسن حسن نیا
/1899ك/7327


1396/11/25
12:57:00
5.0 / 5
5388
تگهای خبر: تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو