نبض صنایع بورسی در اردیبهشت ۱۴۰۳ تولید و فروش شرکتها افزوده شد

نبض صنایع بورسی در اردیبهشت ۱۴۰۳ تولید و فروش شرکتها افزوده شد

تولیدو: در اردیبهشت ماه سال 1403 نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی افزایش 1.8 درصدی و شاخص فروش افزایش 0.7 درصدی را تجربه کرده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی افزایش ۱.۸ درصدی و شاخص فروش افزایش ۰.۷ درصدی را تجربه کرده است، ضمن آنکه شاخص تولید و فروش در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه قبل با افزایش ۲۶.۶ و ۴۲.۲ درصدی روبه رو شده است.
بر اساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس تهیه کرده، در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه مشابه سال قبل شاخص تولید و فروش رشته فعالیت خودرو و قطعات کاهش ۹ و ۲۳.۴ درصدی داشته است. همچنین، شاخص تولید و فروش رشته فعالیت شیمیایی به جز دارو نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش ۸ و ۱۲.۸ درصدی داشته است.
در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نرخ رشد ماهانه قیمت کارهای صنعتی بورسی افزایش ۳.۲ درصدی داشته و همین طور رشد نقطه به نقطه با افزایش ۰.۶ واحد درصدی نسبت به ماه قبل، به ۱۹ درصد رسیده است. گفتنی است، میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد بالا رفته و میزان ۲۱.۱ درصد افزایش را نشان میدهد.
عملکرد شرکت های صنعتی و معدنی بورسی
در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه مشابه سال پیش از بین ۱۵ رشته فعالیت صنعتی بورسی، ۱۰ رشته فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۵ رشته فعالیت کاهش در شاخص تولید داشته است. رشته کارهای «سایر کانی غیرفلزی»، «تجهیزات برقی» و «لاستیک و پلاستیک» بیشترین افزایش در شاخص تولید و رشته کارهای «چوب و کاغذ»، «محصولات فلزی به جز ماشین آلات و تجهیزات» و «خودرو و قطعات» بیشترین کاهش در شاخص تولید داشته اند.
همچنین در این ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش از بین ۱۵ رشته فعالیت صنعتی، بورسی ۱۰ رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۵ رشته فعالیت کاهش در شاخص فروش را تجربه کرده اند رشته کارهای «تجهیزات برقی»، «فلزات پایه» و «سایر کانی غیرفلزی» بیشترین افزایش در شاخص فروش و رشته کارهای «چوب و کاغذ»، «خودرو و قطعات» و «شیمیایی به جز دارو» بیشترین کاهش را در شاخص فروش تجربه کرده اند.
همچنین در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نرخ رشد ماهیانه قیمت کارهای صنعتی بورسی افزایش ۳.۲ درصدی داشته همین طور رشد نقطه به نقطه با افزایش ۰.۶ واحد درصدی نسبت به ماه قبل به ۱۹ درصد رسیده است. گفتنی است، میانگین ۳ سالانه شاخص قیمت نیز در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد بالا رفته و میزان ۲۱.۱ درصد افزایش را نشان میدهد.

بررسی شاخص قیمت رشته کارهای بورسی نشان میدهد در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ رشته کارهای «محصولات فلزی به جز ماشین آلات و تجهیزات» و «لاستیک و پلاستیک» بالاترین نرخ رشد ماهانه و رشته کارهای «لاستیک و پلاستیک» و «خودرو و قطعات» بالاترین نرخ رشد نقطه به نقطه را تجربه کرده اند.
همچنین در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ شاخص تولید شرکت های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۷.۲ درصدی و شاخص فروش شرکت های معدنی بورسی هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۲۷.۵ درصدی روبه رو شده است.


1403/04/16
11:54:11
5.0 / 5
54
تگهای خبر: تولید , خودرو , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
تولیدو