صادرات ۳۲ میلیون دلاری فرش دستباف در ۶ ماه

صادرات ۳۲ میلیون دلاری فرش دستباف در ۶ ماه

به گزارش تولیدو، عضو هیات رئیسه اتحادیه فرش دستباف اظهار داشت: طی نیمه نخست امسال تنها ۳۲ میلیون دلار فرش دستباف صادر گردیده است که پیش بینی می شود صادرات فرش دستباف امسال نسبت به پارینه با افت حدود۲۰ درصدی مواجه شود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، فعالان صنعت فرش در پنجمین نشست مجمع تشکل های فرش دستباف ایران که با میزبانی کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی ایران برگزار شد، نسبت به ادغام مرکز ملی فرش ایران با دفتر صنایع ورزشی و خلاق انتقاد کردند. معتقدند که این ادغام درنهایت به تضعیف جایگاه صنعت فرش ایران می انجامد که برخلاف منافع ملی است.
به دنبال تشکیل سازمان ملی فرش هستیم
در ابتدای این نشست، مرتضی حاجی آقا میری، رئیس کمیسیون فرش، هنر و صنایع دستی ایران در رابطه با وضعیت مرکز ملی فرش ایران، اظهار داشت: مرکز ملی فرش ایران با عنایت به مصوبه شورایعالی اداری، در سال ۱۳۸۲ به منظور تمرکز همه فعالیت فرش در وزارت بازرگانی وقت تأسیس شد و با از ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن، جز یکی از معاون های وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. در سال ۱۴۰۰ انتقال مرکز ملی فرش از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دستور کار قرار گرفت کهان زمان هم فعالان صنعت فرش عنوان کردند که این انتقال مشکلات این صنعت را نه تنها حل نمی کند بلکه بیشتر هم می کند. حالا بار دیگر با تغییر چارت وزارت صنعت، معدن و تجارت مرکز ملی فرش از زیرمجموعه وزیر خارج شد و به جایگاه پایین تری تنزل پیداکرده است.
حاجی آقای میری عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران افزود: به علت اهمیت صنعت فرش که نقش مهمی در اقتصاد، فرهنگ و تاریخ ایرانی دارد، با تغییر جایگاه مرکز ملی فرش، مخالف هستیم و خواستار تشکیل سازمان ملی فرش هستیم.
وی با اشاره به اینکه فرش بیشتر از حوزه های دیگر از پیمان سپاری ارزی صدمه دید، خاطرنشان کرد: بر مبنای قانون بودجه قرار بود سال جاری شاهد کاهش پیمان سپاری ارزی فرش باشیم، اما به خاطر همین ضعف جایگاه مرکز، ابلاغ این بند تا آبان طول کشید و هنوز هم بانک مرکزی آنرا اجرا نکرده است. اگر جایگاه مرکز ملی فرش بالاتر بود، می توانست مؤثرتر عمل کند.
میری با اشاره به اینکه در رابطه با ادغام مرکز، از مجلس استفاده خواهیم کرد تا اقدامی خلاف مصوبه شورایعالی اداری انجام نشود، در رابطه با دستمزد قالیبافان اظهار نمود: امسال دستمزد قالی بافان حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده و هم اکنون میانگین دستمزد ماهانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان است. برای مثال دستمز بافت یک قالی ۱۲ متری که حدود دو سال زمان می برد و توسط دو یا سه بافنده صورت می گیرد، حدود ۶۰۰ میلیون تومان است.
دولت به تشکل های حوزه فرش توجه چندانی ندارد
علا نور توکلی، نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران هم در این جلسه، اظهار داشت: زمانی صادرات فرش دستباف به ۲.۵ میلیارد دلار رسیده بود؛ آن زمان اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران احساس کرد باید بین بخش خصوصی و دولت برای سیاستگذاری های حوزه فرش همکاری و همراهی اتفاق افتد و برای همین دولتی پیشنهاد تأسیس مرکز ملی فرش را داشتیم و درنهایت این مرکز تأسیس شود تا سیاستگذاری در رابطه با تولید و صادرات با همفکری و تأمل رخ دهد. این اتفاق به خوبی پیش می رفت و تعامل دولت و تشکل ها در دوره ای خوب بود. در سال ۱۳۹۸ با پیشنهاد اتحادیه ستاد راهبردی فرش و پس از آن مجمع تشکل های فرش دستباف تأسیس شد.
او افزود: در سالهای اخیر دولت به تشکل های حوزه فرش توجه چندانی ندارد یا مدیرانی برای مرکز ملی فرش انتخاب شده که اطلاعی از جایگاه فرش ایرانی ندارند، و درنتیجه مشکلات سیاستگذاری و موانع دیگر، جایگاه فرش تنزل یافته است. درحالی که باید برای تصمیم گیری ها و حتی تغییر چارت وزارت صمت در حوزه مرکز فرش ملی مطابق قانون، از بخش خصوصی نظر می گرفتند. تضعیف جایگاه فرش به منافع ملی ضربه می زند و توهین به هنر و فرش ایرانی است.
او افزود: هم اکنون دو میلیون نفر از اشتغال در این صنعت به صورت مستقیم ارتزاق می کنند و تضعیف جایگاه صنعت فرش، ضربه به این افراد و البته دولت به لحاظ کم شدن ارز حاصل از صادرات هم هست.
ادغام مرکز ملی فرش زیبنده فرش ایرانی نیست
بعد از آن ابوالفضل رجبیان، عضو شورای راهبردی فرش کشور اظهار داشت: ادغام مرکز ملی فرش با هر حوزه دیگری زیبنده صنعت فرش ایرانی نیست. متأسفانه آقای فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت سابق فرش را رها کردند. درحالی که فرش ایرانی جایگاه ویژه ای در نزد دنیا دارد و برای همین اهمیت جایگاه این صنعت باید در سطح بالاتری قرار گیرد. ما این مورد را از طرق مختلف و بخصوص از راه نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی پیگیری می نماییم.
امسال افت صادرات فرش را شاهد خواهیم بود
در ادامه حامد چمن رخ، عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ایران اظهار داشت: از ۲۰ روز قبل آگاه شده ایم که در جایگاه مرکز ملی فرش ایران تحولاتی رخ داد و تغییر چارت سازمانی اتفاق افتاده است. تمام تلاش و خواسته ما اینست که جلوی افول فرش دستباف در کشور گرفته شود.
او افزود: نمی دانیم چه تفکری پشت این تصمیم گیری است که مرکز ملی فرش را با اداره کل صنایع خلاق اسباب بازی ادغام کنند بدون این که نظر بخش خصوصی را جویا شوند و این افول جایگاه مشکلاتی به دنبال خواهد داشت که عبارت اند از عدم امکان ارتباط مستقیم با استانداران یا رؤسای سازمان های صمت، عدم امکان ابلاغ دستورالعمل به سازمان ها، نامعلوم بودن سرنوشت اداری فرش ادارات استان ها، عدم امکان مکاتبه با سایر سازمان ها و وزارت خانه ها، و عدم امکان دعوت و حضور افراد در جایگاه های تصمیم ساز و تصمیم گیر.
چمن رخ تصریح کرد: بهترین جایگاه برای صنعت فرش، وزارت صمت فعلی است که بازرگانی و تولید فرش را شامل می شود و برای حفظ این جایگاه ما مکاتباتی را با مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهوری انجام داده ایم. خواسته جامعه فرش دستباف ایران ایجاد سازمان ملی فرش و صنایع دستی زیر نظر رئیس جمهوری است.
وی تصریح کرد: صنعت فرش زمانی جایگاه والایی داشت ولی آلان پیشبینی می نماییم سال جاری افت صادرات فرش را شاهد باشیم. مدیران به حوزه هایی که از آن منافع مستقیم ندارند اهمیت نمی دهند و از همین به فرش مانند خودرو اهمیت نمی دهند. عضو هیأت رئیسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف خاطرنشان کرد: طی نیمه نخست سال جاری تنها ۳۲ میلیون دلار فرش دستباف صادر گردیده است. پیشبینی می شود صادرات فرش دستباف سال جاری نسبت به سال گذشته با افت حدود ۲۰ درصدی مواجه شود.
به گفته حاجی آقا میری، جامعه فرش دستباف به دنبال جایگاهی است که آن جایگاه قائم به فرد نباشد.
او افزود: در این دوره به جایگاه صنعت فرش بی توجهی و بی مهری می شود. مثلا وزیر صمت فرش دستباف که هنر ملی ایران است و حدود ۱۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در این عرصه اشتغال دارند؛ بی توجهی دولت سبب یاس و ناامیدی می شود.
دولت در راه صنعت فرش مانع تراشی نکند
احد هریسچیان، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف آذربایجان شرقی اظهار داشت: اگر قرار باشد دولت هر بار با تصمیم های غیرکارشناسی مسائل و مشکلاتی برای بخش خصوصی و صنعت فرش پیش بیاورد، باید بگوییم که ما به هیچ ارگان و سازمانی نیازی نداریم و صادرکننده ها خود می توانند از عهده مسائل خود بربیایند به شرطی که دولت در راه صنعت فرش مانع تراشی نکند.
صنعت فرش دستباف به دنبال ارتقای جایگاه سازمانی است
احد عظیم زاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران و فعال بازار فرش هم اظهار داشت: فعالان صنعت فرش دستباف به دنبال ارتقای جایگاه سازمانی هستند ولی آلان با تنزل جایگاه رو به رو شده اند و این نوعی حق کشی در حق صنعت فرش ایرانی است. دولت باید به این مطالبه جدی فعالان اقتصادی توجه کند.
دولت به دنبال ریزش بیمه شدگان فرش است
مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران اظهار داشت: ادغام مرکز ملی فرش ایران با اداره کل صنایع خلاق اسباب بازی خارج از عرف و قانون است. همیشه تشکل کوچک تر در تشکل و صنعت بزرگ تر ادغام می شود و در اینجا برعکس آن رخ داده و این مغایر قانون است.
سپهرزاد اظهار داشت: بزرگ ترین مشکل صنف ما تحریم و نبود بازار در خارج از کشور و تضعیف صادرات قالی دستباف است. به علت وجود تحریم ها و سیاست خارجی کشور، صادرات فرش به آمریکا و بازارهای اروپایی گرفتار مشکل شده و بازار این کشورها را از دست داده ایم.
او خاطرنشان کرد: در گذشته نه چندان دور قالی دستباف پس از نفت بزرگ ترین صادرات غیرنفتی کشور بود و در دهه های ۷۰ و ۸۰ سالانه نزدیک به ۲ میلیارد دلار صادرات قالی دستباف به کشورهای مختلف دنیا داشتیم، ولی حالا باوجود تحریم ها، صادرات قالی بسیار کاهش داشته و در سال ۱۴۰۱ کل صادرات قالی دستباف فقط ۵۰ میلیون دلار بود.
رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف تهران تصریح کرد: اگر سیاست خارجی کشور تغییر کند و تعامل با کشورهای دیگر بیشتر شود پس از نفت و پتروشیمی، میتوان با افزایش صادرات کالاهایی مثل قالی، پسته و زعفران ارز زیادی وارد کشور کرد.
او افزود: ما حدود ۶ هزار بیمه شده از جامعه بافندگان در تهران داریم، اما دولت هم با سختگیری به دنبال ریزش این تعداد است. در کل کشور حدود ۲۴ هزار بیمه شده قالی بافی داریم.
اشتغال فرش نابود می شود
بعد از آن ابوالفضل صادقی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف قم اظهار داشت: فرش دستباف جایگاه اقتصادی، تاریخی و فرهنگی دارد و دولت باید از نظرات پیشکسوتان و خبرگان فرش استفاده نماید تا در حالی که آمریکا فرش ایرانی را تحریم کرده، موانع قانونی را پیش پای این صنعت کمتر کند اما دولت خلاف جهت عمل می کند و هم راستا با تحریم هاست. تنزل جایگاه فرش موج عظیمی از یاس و نگرانی را در جامعه فرش ایرانی به وجود آورده و سبب ناامیدی کارفرمایان می شود. رد نتیجه این رویه نادرست بافندگان از کار بیکار می شوند. در این شرایط است که باید پرسید دولت چگونه می خواهد برای این جمعیت کارآفرینی کند. تضعیف صنعت فرش برای دولت هزینه زا است. باید صدای نمایندگان فرش بافان را بشنوند و با کارشناسان تبادل نظر کنند. ما باید از جایگاه فرش ایران صیانت نماییم.
رئیس اتحادیه بافندگان تولید و فروش فرش دستباف قم اظهار داشت: با برگزاری یک دار قالی بیشتر از ۷۰ شغل ایجاد می شود. دولت باید با دقت بیشتری به خواسته های صنعتگران فرش گوش فرا دهد و ادغام اخیر مرکز ملی فرش را منفی کنند.
صادقی در مورد بیمه قالی بافان هم اظهار داشت: از سال ۱۳۹۴ به علت بودجه دولتی دیگر این بیمه انجام نشد. تأمین اجتماعی هم تفاهمنامه سه جانبه را رعایت نمی کرد و بیمه برخی یک جانبه قطع می شد. الان با پیگیری ها بازرسی ها به صورت سه جانبه انجام می شود؛ اما تخصیص بودجه این امر هم به علت کسری گاهی با تأخیر و تعلل صورت می گیرد، بنابراین منتظر اقدام مجلس برای سال آینده هستیم.
فرش ایرانی بازار بزرگ آمریکا را از دست داد
سیدعلی آل احمد، نماینده اتحادیه صادرکنندگان فرش اصفهان هم در ادامه اظهار داشت: ازنظر سازمانی درصورتی که وزیر محترم مربوطه بخواهند امکان اصلاح ساختار وجود دارد. همینطور با تحریم آمریکا از سال ۹۷ امکان ارسال فرش ایرانی به هیچ عنوان به آمریکا وجود ندارد. از این رو ما بازار بزرگی را از دست داده ایم.
وی در ادامه تصریح کرد: پشم بعنوان مواد اولیه موردنیاز بافت فرش ایرانی دارای خصوصیت ذاتی است که باعث تمایز فرش ایرانی می شود. با عنایت به سود خوبی که صادرات پشم دارد، عده ای برای صادرات پشم به خارج درخواست داشتند که با آن مخالفت می شد و درنهایت اجازه صادرت پشم داده شده است.
آل احمد اظهار نمود: صنایع دستی در ارتباط مستقیم با قشر صدمه پذیر و محروم روستایی بنابراین ارتقا مدیریت صنایع فرش بسیار حائز اهمیت می باشد.
آسیب خارج شدن فرش از چارت وزارت صمت
حمیدرضا فروزان احسن، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش همدان هم ضمن اعلام مخالفت با خارج شدن فرش از چارت وزارت صمت بر صدمه جدی این مورد تاکید نمود.
چرا ازنظر کارشناس بخش خصوصی استفاده نمی شود
محمد گیوه چیان، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش اصفهان اظهار داشت: درجایی که تولید شغل خیلی سخت و هزینه بر است به سادگی با تولید فرش میتوان ایجاد شغل کرد. دولت اظهار می کند که تولید یک شغل حدود ۵۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، اما این کار در قسمت خصوصی به مجانی صورت می گیرد. از این رو سوال داریم که چرا در امور ازنظر کارشناس بخش خصوصی استفاده نمی گردد. ما هم با ادغام مرکز ملی فرش با اداره کل صنایع خلاق، اسباب بازی مخالف هستیم.

1402/08/22
07:52:28
5.0 / 5
141
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان تولیدو
تولیدو