اجرای ناقص ۸۰ درصد احکام قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل

اجرای ناقص ۸۰ درصد احکام قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل

تولیدو: 80 درصد احکام قانون حداکثر استفاده از توان تولید داخل بصورت ناقص اجرا شده و تنها 14 درصد آنها بصورت کامل اجرا شده اند. 6 درصد احکام نیز با گذشت چهار سال از تصویب هنوز اجرائی نشده اند.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی نظارتی به بررسی اجرای «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی» پرداخت و اعلام نمود به رغم تأثیرهای مثبت تصویب و اجرای این قانون بر عمق بخشی به ساخت داخل، احکام قانون بصورت کامل اجرا نشده و در بعضی موارد، اثربخشی پایینی داشته اند.
در گزارش اعلام شده کیفیت اجرای «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی» (مصوب ۱۳۹۸/۰۲/۱۵) بوسیله مکاتبه با دستگاهها و گرفتن گزارش عملکرد از این نهادها ارزیابی شده است. نتایج این گزارش حاکی از آنست که به رغم تأثیرهای مثبت تصویب و اجرای این قانون بر عمق بخشی به ساخت داخل، احکام قانون بصورت کامل اجرا نشده و در بعضی موارد، اثربخشی پایینی داشته اند. از نظر عملکرد، ۸۰ درصد احکام بصورت ناقص اجرا شده و تنها ۱۴ درصد آنها بصورت کامل اجرا شده اند.
همچنین ۶ درصد احکام نیز با گذشت چهار سال از تصویب قانون هنوز اجرائی نشده اند. علاوه بر این، از نظر اثربخشی، تنها حدود ۹ درصد احکام بصورت رضایت بخش (خوب و متوسط) اجرا شده اند، در مقابل ۲۷ درصد احکام اثربخشی نداشته و ۶۴ درصد احکام اثربخشی ضعیفی داشته اند.


با وجود آنکه در قانون مورد ارزیابی، نهادهایی مانند «هیئت نظارت» تأسیس شده تا کیفیت اجرای قانون را ارتقا دهد یا سعی شده تا نگاهی جامع به موضوعات مرتبط و ابزارهای تسهیل اجرای قانون صورت گیرد، اما در عمل اجرای این قانون با موانع گوناگونی رو به رو شده که ازجمله آنها می توان به ضعف در اثربخشی و کارآمدی مطلوب نهادسازی در قانون، عدم اثربخشی احکام در رابطه با ابزارهای تسهیل گری و عدم اثربخشی به سبب تغییرات شرایط در طول اجرای قانون اشاره نمود.
برای مواجهه با این مشکلات، سفارش های این گزارش شامل «تسریع در اجرای اثربخش قانون»، «رفع ابهام در اجرای قانون» و «اصلاح روند انحراف در اجرای قانون» است.
متن کامل این گزارش را از اینجا بخوانید.

1402/08/20
15:59:55
5.0 / 5
130
تگهای خبر: ابزار , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان تولیدو
تولیدو