کاهش قیمت فولاد در یک ماه

کاهش قیمت فولاد در یک ماه

به گزارش تولیدو، وزیر صمت ضمن اشاره به کاهش قیمت فولاد در یک ماه اخیر اظهار داشت: در حوزه فولاد طرح تفکیک بازار داخلی و خارجی را پیاده سازی کردیم که همین طرح در حوزه مس هم اجرا می گردد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، سیدرضا فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه می بایست قیمت های داخلی را از قیمت های خارجی و نرخ ارز مستقل و جدا کرد، عنوان کرد: برنامه وزارت صمت مستقل کردن بازار مواد اولیه از تکانه های خارجی و نرخ ارز است.
وی توضیح داد: امروز درحال تولید فولاد و مس در کشور هستیم اما نباید نگاه نماییم که در بورس فلزات لندن (LME)، یا در فوب چین و یا در سی آی اس قیمت فولاد چقدر است، پس باید قیمت فولاد در کشور هم به همان میزان باشد. همینطور نباید این گونه باشد که اگر قیمت شمش ۶۰۰ دلار باشد اما تغییر نکند ولی با بالا و پایین شدن قیمت دلار، بازار داخلی را از دست دهیم.
وزیر صمت در مورد برنامه مهار تورم که درحال تحلیل از جانب بعضی از کارشناسان است و بزودی بازخورد آن برای عموم مردم منتشر می شود، افزود: اولین و مهم ترین نکته این برنامه آن است که تا وقتی که بازار مواد اولیه را از تکانه های خارجی مستقل نکنیم و در آن ثبات نداشته باشیم، تنظیم بازار در پایین دست، کاری خیلی سخت بوده و گرفتار چالش می شود.
وی با اشاره به اینکه در این عرصه، آنچه مرتبط به وزارت خانه است، اقدامات مناسبی روی آن صورت گرفته، افزود: برای نمونه اگر بازار فولاد رصد شود، مشخص می شود در یک ماه اخیر با کاهش قیمت روبرو بوده است. در این حوزه آهن اسفنجی به نزدیک ۱۰ میلیون تومان در هر تن رسید، شمش با کاهش قیمت به رقم ۱۷ میلیون تومان رسید و چند روز پیش در عرصه میلگرد در بورس هم قیمت آن به زیر ۲۰ میلیون تومان در بورس رسید که ان شاءالله این روند ادامه می یابد.
فاطمی امین ضمن اشاره به این که در حوزه فولاد کاملاً بازار داخلی از بازار خارجی جدا شده است، تصریح کرد: بر مبنای سازوکار جدید، دو تالار در بورس کالا پیشبینی شده که شامل تالار داخل و تالار صادراتی است. بر این اساس، هر مجموعه و فردی که برای تالار داخلی خرید می کند، اجازه صادرات ندارد.
وی در این خصوص افزود: تنها شمش، میلگرد و ورقی قابلیت صادرات دارد که یا در تالار صادراتی عرضه شده و یا در تالار داخلی عرضه شده اما مشتری نداشته است، پس اجازه صادرات دارد.
وزیر صمت با اشاره به اینکه در این طرح بازار داخلی و خارجی کاملاً از هم جدا شده، تصریح کرد: ازاین رو هر زمان قیمت شمش، میلگرد و … در بازارهای خارجی بالا و پایین رفته و یا قیمت ارز گرفتار نوسان شود، ابتدا در بازار داخلی عرضه می کند که تابع عرضه و تقاضای داخلی بوده و مستقل از قیمت جهانی، قیمت گذاری می شود. این مسئله یک شرط دارد؛ آن هم این که ابتدا باید در تالار داخلی ارائه شود.
وی با اشاره به اینکه این طرح در فولاد انجام شده و در مس درحال اجرایی شدن است، در مورد وضعیت پتروشیمی هم توضیح داد: پتروشیمی در حوزه وزارت نفت می باشد اما ابتدای سال جاری و در حدود یکی دو روز، یک آشفتگی رخ داد و مواد پتروشیمی بر مبنای ارز ۳۶-۳۷ هزار تومان قیمت گذاری شد. در این حوزه پیگیری ویژه ای از جانب وزارت صمت و با همکاری بانک مرکزی و وزارت نفت صورت گرفت و سقف قیمت پایه برای محصولات پتروشیمی روی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بسته و نهایی شد.
فاطمی امین با تکیه بر این که متأسفانه در قوانین چنین چالشی وجود دارد، همینطور اظهار داشت: در قانون برنامه هفتم، بندی از جانب وزارت صمت به دولت پیشنهاد شد و در کمیسیون ویژه برنامه هفتم در دولت هم تأیید شد، در خصوص این که قیمت های داخلی را از قیمت های خارجی و نرخ ارز مستقل و جدا شود؛ موضوعی که مخالفان خویش را دارد اما برای ثبات اقتصادی کشور بشدت لازم است.


منبع:

1402/01/26
15:21:23
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو