گمرك خطاب به گمركات اجرایی

آمار کالاهای متروکه را اعلام کنید

آمار کالاهای متروکه را اعلام کنید

به گزارش تولیدو به دنبال دستور قضایی جهت تعیین تکلیف کالاهای متروکه، گمرک ایران در اعلامی به گمرک های اجرایی، بر ارسال بموقع و مستمر آمار و تنظیم اظهارنامه این کالاها تاکید کرده است.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، طی بخشنامه ای که به تازگی از جانب دفتر واردات گمرک ایران به گمرک های اجرایی ابلاغ گردیده، اعلام شده که با عنایت به پیگیری که از جانب مراجع قضایی و نظارتی درباره وضعیت رسوب کالا در اماکن گمرکی وجود دارد، علیرغم تاکیدی که بر ارسال مستمر آمار کالای متروکه انجام شده اما بررسی ها نشان داده است که فقط تعداد معدودی از گمرکات اجرایی نسبت به ارسال آمار اقدام نموده اند، بر این اساس گمرک ایران خواسته تا گمرک های اجرایی آمار را به صورت مستمر در انتها هر ماه با ذکر تاریخ و طبق شرایط تعیین شده ارسال نمایند.

طبق اعلام صورت گرفته، اگر گمرکی در انتها هر ماه گزارش مورد نظر را عرضه ندهد به منزله عدم وجود کالای متروکه و اقدامات مقتضی مطابق مقررات تلقی شده و مسئولیت آن با بالاترین مقام آن گمرک خواهد بود.

این در حالی است که هم اکنون حجم قابل توجهی کالاهای تاریخ گذشته و مشمول مقررات متروکه در گمرک و سازمان اموال تملیکی وجود دارد که در مواردی بیشتر از یک دهه از ورود آن به انبارها گذشته و هنوز تعیین تکلیف نشده است. در عین حال آمار دقیقی درباره این کالاها از جانب دستگاههای مربوطه منتشر نشده است.

یکی از چالش های مطرح در ارتباط با تعیین تکلیف اقلام متروکه، به عدم تنظیم بموقع اظهارنامه های مربوطه و اعلام آن از جانب گمرک به سازمان اموال تملیکی برمی گردد.1401/05/17
22:41:58
5.0 / 5
231
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
تولیدو