تكنولوژی ایرانی فولاد به ایستگاه سوم رسید، زنجیره فولاد متوازن شد

تكنولوژی ایرانی فولاد به ایستگاه سوم رسید، زنجیره فولاد متوازن شد

تولیدو: افتتاح رسمی كارخانه آهن اسفنجی نیریز در مجتمع فولاد غدیر سبب شد تا سومین واحد آهن اسفنجی بهره مند از تكنولوژی ایرانی به بهره برداری برسد و به قول رئیس هیات عامل ایمیدرو زنجیره فولاد هم شاهد توازن باشد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، یكی از دستاوردهای مهم صنایع فولادی كشور دستیابی به تكنولوژی ایرانی ساخت آهن اسفنجی بعنوان یكی از محصولات اصلی تولید فولاد بوده كه این روش ایرانی در سطح دنیا با نام پرد معرفی شده است و الان در ردیف رقیبان بزرگ و نامدار خود مانند HYL و MIDREX قرار گرفته كه سومین واحد آهن اسفنجی بهره مند از این تكنولوژی در ایران در مجتمع فولاد غدیر نی ریز راه اندازی شد.

آهن اسفنجی نیریز فرصتی را فراهم می كند كه ایران بتواند در ردیف پنج كشور دارای فناوری بومی تولید آهن اسفنجی در دنیا قرار بگیرد و در صورت دستیابی به نتایج مطلوب در این زمینه این روش را به مشتریان بین المللی خود ارائه نماید. چون كه حسن كرباسچی مدیر دفتر ایران شركت توسعه دهنده تكنولوژیی ایرانی پِرِد -شركت MME (مهندسی معادن و فلزات)- درباره رصد كارخانه آهن اسفنجی ایرانی استفاده كننده از پرد توسط مشتریان غیر ایرانی این تكنولوژی گفته است: تعاملاتی كه با شركتهای خارجی به خصوص شركت های هندی و چینی داریم شوق آنها برای رصد عملكرد تكنولوژی پرد در ایران دیده می گردد و به دنبال این هستند كه زمانی را برای بازدید از واحد های آهن اسفنجی استفاده كننده از پرد مشخص كنند.

آهن اسفجی نیریز كه امروز با حضور مهدی كرباسیان - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت- و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افتتاح شد، چهارمین كارخانه فولادهای استانی است كه از آبان سال قبل راه اندازی می گردد.

این كارخانه تولید آهن اسفنجی در مجموع ۲۴۰ نفر را به شكل مستقیم مشغول به كار می كند كه گفته می گردد ۸۰ درصد از این تعداد افراد به صورت بومی از خود منطقه نیریز جذب شده اند و همینطور ۹۰ درصد شركت های تامین كننده تجهیزات كارخانه بومی هستند كه این سیاست منجر خواهد شد تا عملا راه اندازی واحدهای صنعتی به رونق اقتصادی و تولید فرصت های شغلی در منطقه بینجامد.

زنجیره فولاد متوازن شد

در حاشیه افتتاح این كارخانه تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد نیریز یزد خبر تقاضای زنجیره فولاد از جانب كرباسیان اعلام گردید كه این خبر حكایت از تولید نظم و تناسب میان ارقام تولیدی فرآورده های زنجیره فولاد دارد كه در سال های پیش به دلیل سیاستگذاری های نامتناسب تولیدی عملا با وجود مزیت هایی كه برای تولید فولاد در كشور وجود دارد، به هم خورده بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو، در مورد وضعیت تولید آهن اسفنجی در ایران اظهار داشت: ۹ ماه امسال ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی صادر شد و پیش بینی می گردد این رقم به یك میلیون تن ارتقا پیدا كند.

وی همینطور در مورد وضعیت ظرفیت سازی انجام شده در زنجیره فولاد اظهار داشت: از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ گندله ۱۲۰ درصد، فولاد ۴۸ درصد و آهن اسفنجی ۲۶ درصد افزایش ظرفیت داشتند كه در این میان تمام تلاش انجام شد تا فرآیند توسعه زنجیره فولاد به بخش خصوصی واگذار شود چنانكه در این مجتمع فولادی شركت سرمایه گذاری غدیر ۶۵ درصد از سهام آن را دریافت كرده است و ۳۵ درصد باقی مانده در اختیار ایمیدرو است.
1396/11/08
13:18:46
5.0 / 5
4912
تگهای خبر: تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو